Ada Lovelace

İlk Bilgisayar Programcısı Ada Lovelace

By admin
0 Yorum 371 Görüntüleme

1800’lerin ortalarında Ada Lovelace, bilgisayarların tam potansiyelini bir yüzyıldan daha uzun bir süre önce gördü. Genellikle “sayıların büyücüsü” olarak anılan Leydi Ada Lovelace, dünyanın ilk bilgisayar programcılarından biri haline gelen İngiliz bir sosyetikti. Öğrenmeyi severdi ve birçok anlatımla doğal deha armağanına sahipti. Daha sonra, akademik bir makalenin dipnot çevirileri, bilime en kalıcı katkısı olacaktı.

36 yaşında zamansız ölümüne kadar olan hayatına bir bakış, böyle bir kadının 19. yüzyılın başlarında bir erkeğin dünyasında nasıl iz bıraktığına dair bir fikir veriyor.

Parçalanmış Ama Ayrıcalıklı Bir Ailenin Kızı

Ada Lovelace’in büyüleyici biyografisi, daha hamile kalmadan başlar.

Babası, Lord Byron olarak anılan ünlü İngiliz şair George Gordon Byron iken, iki evlilikten sonra Lady Byron olarak bilinen annesi Annabella Milbanke başarılı bir matematikçiydi. Ebeveynlerinin övgü ve ayrıcalıklarına rağmen, sendikaları başından beri mahkum edildi.

Sendika yalnızca bir ticari işlemdi; Milbanke, karışık şairi “çok kötü, çok iyi bir adam” olarak tanımlarken, Byron da alaycı bir şekilde “daha az mükemmel olsaydı onu daha çok sevmesi gerektiğini” söyledi. Düğün bir felaketti – “At arabasına biner binmez,” Milbanke daha sonra yazdı, “çehresi kasvet ve meydan okumaya dönüştü” – çünkü şair esas olarak Milbanke’ın mirasının peşindeydi.

Sendika yalnızca bir ticari işlemdi; Milbanke, karışık şairi “çok kötü, çok iyi bir adam” olarak tanımlarken, Byron da alaycı bir şekilde “daha az mükemmel olsaydı onu daha çok sevmesi gerektiğini” söyledi. Düğün bir felaketti – “At arabasına biner binmez,” Milbanke daha sonra yazdı, “çehresi kasvet ve meydan okumaya dönüştü” – çünkü şair esas olarak Milbanke’ın mirasının peşindeydi.

Byron’ın kadınlara karşı iyi bilinen bir iştahı vardı, ancak Milbanke kocasının en güvendiği sırdaşlarından biriyle ensest ilişki yaşadığını keşfettiğinde, ironik bir şekilde ilk çocuğunun adı verilen üvey kız kardeşi Augusta Leigh değildi. sonra.

Augusta Ada Byron, 10 Aralık 1815’te meşhur varlıklı ailesine doğduğunda, annesi babasını terk etmeye hazırdı. Tam 1816’nın başında Milbanke, Lord Byron’dan ayrıldı ve beş haftalık Ada’yı da yanına aldı.

Skandal ayrılık, Milbanke’nin Byron hakkında iddia ettiği üç boşanma suçlamasıyla ortaya çıktı; bunlardan biri o sırada yasadışı olan eşcinsellik ve heteroseksüel sodomi suçlamasıydı.

Suçlamalar dağıtıldıktan sonra, Lord Byron aşağılanmaktan kaçmak için İngiltere’den kaçtı. Ada Lovelace, babasıyla hiç tanışmadan büyüyecekti. Sekiz yaşındayken öldü.

Boşanmasının hemen ardından Lady Byron bir iftira saldırısına uğradı. Eski eşinin üvey kardeşi ile ilişkisi halka duyurulduktan sonra, bu haber Leydi’nin itibarını daha da lekeledi.

Yıllar sonra kendisiyle evlendiğinde babasının korkunç sadakatsizliklerinin haberini duyan Ada Lovelace, “Korkunç gerçekler karşısında duyduğum dehşeti ve hayretimi ifade edecek kadar güçlü terimler sağlamak için yeni bir dil şart!” İddiaya göre Lovelace soyadını, babasının yozlaşmış mirasından uzaklaşmanın bir yolu olarak iddia etti.

Çoğu bekar anne gibi, dul Leydi Byron da kızına bir babanın varlığı olmadan hayatta biraz istikrar sağlamaya kararlıydı. Ayrıca Ada’nın bocalayan babasına hiç benzememesini de misyon edinmişti. Bunu yapmak için, Lady Byron kızını sıkı bir ders ve ev işi programında tuttu ve çalışmalarını edebiyata değil matematik üzerine yoğunlaştırdı.

Ada Lovelace’in “Şiir Bilimi” Keşfi

Ada, özel hocalarından aldığı dersleri kolayca özümseyen hızlı ve zeki bir genç kızdı. Hastalığa yatkın olmasına rağmen, çılgın bir hayal gücüne sahip, genellikle havada uçmanın hayalini kuran enerjik bir çocuktu. Lady Byron, kızının coşkusunu körfezde kanalize etmek için Ada’yı kendi uzmanlık alanı olan matematikle tanıştırdı.

Daha önceki bilimsel çabalarından biri, uçması için ne yapılması gerektiğine dair bir çalışmaydı. Kuş kanatlarını analiz etti ve uygun kanat-gövde oranını buldu, hangi malzemelerin uçuşu desteklemesi daha muhtemel olduğunu belirledi ve buharın dahil edilmesi gerektiğini düşündü. Erken gelişmiş kız, bulgularını Flyology adlı bir kitapta derledi.

Ada Lovelace’ın hediyesi, öğretmenleri de dahil olmak üzere kendisine en yakın olanlara hemen fark edildi. Matematik profesörü Augustus De Morgan, Lovelace’e ders verdi ve üniversite düzeyindeki matematiğini bir mektup yazışmasıyla öğretti. Daha sonra De Morgan, annesi Lady Byron’a genç kadının parlaklığını yazdı.

Genç bir erkek öğrenci becerilerine sahip olsaydı, “kesinlikle onu orijinal bir matematik araştırmacısı, belki de birinci sınıf bir üstünlük yapacaklardı” diye ilan etti.

Buna rağmen Ada, gençken öğretmenlerinden biriyle neredeyse kaçtığı için neredeyse bir skandala karışmıştı. Neyse ki, potansiyel aile krizi önlenmeyi başardı.

Lady Byron’ın zenginliği ve sınıfı, Ada’ya paranın satın alabileceği en iyi özel öğretmenlere ve İngiltere’deki en zeki beyinlere erişim sağladı. Ada’nın biçimlendirici yıllarında sık sık yörüngede döndüğü önde gelen düşünürler arasında, Lady Byron’un yakın arkadaşı olan tanınmış İskoç bilim adamı Mary Somerville vardı.

O zamanlar yüksek sosyete arasında alışılageldiği üzere Ada Lovelace, 17 yaşında topluma ilk çıkışını yaptı. Daha sonra, Somerville yeni başlayan düşünürü, başka bir istisnai zeka olan İngiliz mucit Charles Babbage’ın ev sahipliğinde bir salona götürdü.

Ada’yı farkında olmadan bilgisayar bilimi alanına götürecek olan, Babbage ile olan bu beklenmedik arkadaşlıktı.

İlk Bilgisayar Kodunun Yayınlanması – Dipnotlarla

Güvenilir bir aile dostu olan Somerville, Ada Lovelace’i William King ile tanıştırdı. Saygın bir çocukluktan geldi ve bir Earl olmaya hazırdı ve bu yüzden Ada ile 1835’te sadece 19 yaşındayken evlendi.

King, 1838’de Earl unvanını aldıktan sonra genç gelini Leydi Ada Lovelace oldu. Annesinin peşinden gelen Leydi Lovelace, Somerville’e yazdığı mektuplardan birinin aktardığı gibi, evli hayatının akademik hırslarını bastırmak için hiçbir şey yapmayacağını anladı:

“Artık her gün Matematik okuyorum ve Trigonometri ile Kübik ve Biquadratic Denklemlerin ön hazırlıklarında çalışıyorum. Yani, evliliğin bu arayışlara olan zevkimi ve onları sürdürme kararlılığımı hiçbir şekilde azaltmadığını görüyorsunuz. ” Üç çocuğunu – iki oğlu ve bir kızı

doğurduktan sonra bile bu sözü kendine sakladı. Ada, 20’li yaşlarının başında genç bir anne olarak bile planladığı gibi hâlâ tam bir bilgi ve bilim arayışındaydı.

Ortak ilgi alanları göz önüne alındığında, Ada Lovelace ve Charles Babbage, çarpıcı yaş farklarına rağmen yakın meslektaş oldular – o 43 yaşındaydı ve 17 yaşındaydı.

Babbage’ın Difference Engine adlı ilk icadı, Ada’ya makineyi ilk gösterdiği andan itibaren ilgisini çekmişti. Çekildiğinde matematiksel bir çözüm üretebilen ve onu otomatik hesap makinesi için ilk model yapan vites ve kollara sahipti.

Yoğun makine, İngiltere’nin bilim toplumunun konuşmasıydı ve Ada’nın doğal hayal gücünü olağanüstü yüksekliklere taşıdı.

Ada Lovelace, çalışmalarını halka çevirmek amacıyla Babbage’ın motorlarını incelemeye devam etti. İkili, Babbage ile Ada’nın Jakarlı dokuma tezgahından gözlemlediği bir kavramı kullanarak buluşunu geliştirmek isteyene kadar sürecek bilimsel bir ortaklık kurdu. Ancak yeni makine, Jakar’ın yaptığı gibi çiçek desenlerini dokumak yerine cebirsel desenleri hesaplayacaktı.

Babbage, Jakarlı dokuma tezgahının aynı prensibini, yükseltilmiş buluşunun planlarına uyarladı.Makine, içine yerleştirilebilecek desenlere sahip operasyon kartları oluşturacak ve bu kartlar, makinenin çeşitli hesaplamalar yapmasını sağlayan talimat kodlarını taşıyacaktı.

Bu nedenle, Babbage’ın yalnızca planlarını hazırladığı en yeni icadı, dünyanın ilk bilgisayarı olarak anılır. Buna Analitik Motor adını verdi.

Ancak bu yeni makinenin potansiyeli, halk ve hatta en azından Lovelace tam potansiyelini ortaya çıkarana kadar, kendi mucidi tarafından neredeyse hiç bilinmiyordu. Zeki matematikçi, Babbage’nin yeni yaratımı hakkında yayınladığı bilgileri aldı ve makinenin yetenekleri hakkında kendi uzun notlarını ekleyerek genişletti.

Analitik Motorun herhangi bir şeyi ortaya çıkaracak iddiaları yok ”diye yazdı makine hakkında. “Performansını nasıl düzenleyeceğimizi bildiğimiz her şeyi yapabilir.”

Ada Lovelace’in beğeni toplayan notları – uygun bir şekilde Notlar – Babbage’ın Analitik Makinesi üzerine çevirdiği İtalyanca bir makaleye ek olarak yayınlandı. Aslında, notları orijinal kağıttan üç kat daha uzun oldu.

Sayfalarında bilgisayarın mekanizması, neler yapabileceği ve makinenin işletim kartları için bir dizi programlama talimatı anlatılıyordu.

Tıpkı bunun gibi, genç bilim adamı bilmeden dünyanın ilk yayınlanan bilgisayar kodu satırlarını elle kazımıştı. O zamanlar sadece 27 yaşındaydı.

Bazı araştırmacılar Ada’nın kodunun, akıl hocası Babbage’ın daha önce yazdığı kodun yalnızca bir versiyonu olduğuna inanıyor. Ancak yine de bilgisayar bilimine katkıları burada bitmedi.

Bilgisayarların sayıları kusmaktan çok daha fazlasını yapma potansiyeline sahip olduğunu ilk anlayan oydu. Onun zihninde, çok daha sanatsal ve soyut şeyler üretebilirlerdi.

“Armoni ve müzik kompozisyonu bilimindeki perdeli seslerin temel ilişkilerinin bu tür ifade ve uyarlamalara açık olduğunu varsayarsak, motor herhangi bir karmaşıklık veya boyutta ayrıntılı ve bilimsel müzik parçaları oluşturabilirdi” diye yazdı. “

Hatta bilgisayarın henüz kurulmamış yapay zeka alanı için olası sonuçlarını önceden gördü: “Analitik Motorun herhangi bir şeyi ortaya çıkaracak hiçbir iddiası yok,” dedi. “Nasıl yapılacağını bildiğimiz her şeyi yapabilir. Analizleri takip edebilir; ancak herhangi bir analitik ilişkiyi veya gerçeği tahmin etme gücü yoktur. “

Lady Lovelace’ın Kalıcı Etkisi

Ne yazık ki, zamanlarında tanınmayan birçok dahi gibi, Charles Babbage tarafından hayal edilen ve nihayetinde Ada Lovelace tarafından desteklenen Analitik Motor, bilimsel alan tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi. Lovelace’in makinenin tambur olacağına inandığı cesur önermeler, o zamanlar mühendisler için düşünülemezdi.

Dahası, Babbage’ın Difference makinesi mali bir engele takıldıktan sonra da bir flop’a dönüşmüştü (makine büyük bir maliyetle binlerce metal parça gerektiriyordu). Bu karmaşık makinelerin hiçbiri ilk icat edildiklerinde hiçbir yere gitmedi. Yine de, şimdi, günlük yaşamlarımız bilgisayarların yardımı olmadan hayal edilemez görünüyor.

Ada Lovelace’in notları, dijital çağın başlamasına yardımcı olan temel oldu, ancak büyük atılımı büyük ölçüde fark edilmedi. On yıl sonra 36 yaşında rahim kanserinden öldü – babasının öldüğü yaşla aynı yaştaydı. Onu hiç tanımadığı halde yanına gömülmek istedi.

Ada’nın Babbage ve eski analiz makinesiyle çalışması, 20. yüzyılın ortalarında yeniden keşfedildi. Katkıları o kadar harikaydı ki, ABD Savunma Bakanlığı, yüksek düzeydeki bilgisayar programlama dilini rahmetli bilim adamının onuruna “Ada” olarak adlandırdı ve her Ekim Ada Lovelace Günü, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikteki kadınları kutlamayı amaçlıyor.

O zamanlar, onunki gibi güçlü bir zihne sahip kadınlar “kadınsı olmayan” veya “hanımefendiye benzemeyen” olarak görülüyordu; London Examiner’daki ölüm ilanı bile onun parlaklığını “tamamen erkeksi” olarak nitelendirdi.

KAYNAKLAR;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelacehttps://tr.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace

listelist.com/ada-lovelace-kimdir

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı