Art Nouveau akımı

İstanbul’ un İçinde Bir Sanat: Art Nouveau

By Hilal Karakulak
0 Yorum 80 Görüntüleme

İlk izleri Avrupa’ da görülmüş ve sanayi devrimine bir baş kaldırı olarak tanımlayabileceğimiz Art Nouveau akımı; endüstrinin el sanatları ve zanaatin gerilemesine sebep olduğu düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. Türkçe’ de yeni sanat anlamına gelen akım, aynı zamanda sanat dünyasının yeni bir arayışta olduğu, sanatçılarının ilhamı doğada aradığı bir dönemdir. Motonluğa, seri üretime tepki olan akım her ne kadar modern bir stil olsa da geçmiş dönemlerin sanat anlayışlarının etkisini üzerinde taşımıştır.

En tipik özelliklerinden biri olan gül tomurcuklarının yanı sıra, dekoratif bitki, hayvan, insan figürlerini, zarif ve dekoratif süslemeleri, eğrisel çizgileri tercih ederek; demiri yapı malzemesi olarak kullanmışlardır. Camın yoğun kullanımıda gözlemlenmektedir. Mimari alanda etkileri yüksek düzeyde olmasına rağmen grafik tasarımı, resim, iç mimari, mobilya, aksesuar tasarımı gibi alanlarda da akımın etkilerini görmek oldukça mümkündür. 

Akımın yayılması Bing isimli bir tüccarın 1896 yılında Lapic sokağında Art Nouveau galerisini açarak ilk olarak Edward Munc’ un eserlerini sergilemesi ile gerçekleşmiştir. Sanat ve zanaatın birleşmesi, “Herkes için sanat, her şey için sanat” düşüncesi ile de Art Nouveau akımı daha çok benimsenmiştir. 

Art Nouveau Sanat Akımının Osmanlıda Gelişimi

Osmanlıda gelişimi Tanzimattan sonra ve 19. yüzyıl ortalarına doğru hız kazanmış, modernleşme ve batılaşma Pera da önemli bir yer bulmuştur. Art Nouveau akımının Galata ve Pera mimarisini şekillendirmiş olduğunu söylemek mümkündür.

II. Abdülhamit döneminde dünya fuarı sergi çalışmaları için Raimondo D’Aronco davet edilmiş sonrasında ise saray başmimarı olarak görev almıştır. Raimondo D’Aronco, Art Nouveau akımı ve Osmanlı kültürünü özgün bir şekilde yorumlamıştır. Art Nouveau akımının Türkiye’ de ki en önemli uygulayıcısı olduğunu söylemek mümkündür.

Botter Apartmanı

1900 yılında Taksim’ de, sarayın terzisi için inşaa edilen ve Art Nouveau akımı ile bezenen Botter Apartmanı altında da imzasını taşımaktadır. Bir dönem etkisini oldukça arttıran Art Nouveau akımı için Türk mimarlık tarihçisi Godfrey Goodwin “Art Nouveau Boğaz’ a bir bahçıvan gibi indi.” yorumunda bulunmuştur. 

İstanbul’ da İstiklal Caddesi, boğazdaki pek çok konsolosluk binasında, yalıların cephesinde Art Nouveau mimarisine rastlamak oldukça mümkündür.

İstanbul’ da Art Nouveau İmzası Taşıyan Mimari Eserlerden Bazıları:

Tarabya’ da bulunan İtalyan Büyükelçiliği binası,

Bebek’ te bulunan Mısır Konsolosluğu Yalısı,

Sirkeci’ de bulunan Vlora Han,

Yeniköy’ de bulunan Faik ve Bekir Bey Yalısı.

Kaynak:

http://www.dergipark.org.tr/tr/pub/std/issue/50125/591136

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı