İşte Karşınızda Dünyanın En Popüler 10 Tablosu

By Ogulcan Ozyavuz
0 Yorum 171 Görüntüleme

Belki de hepimizin en az bir kez gördüğü, baktığımızda hepimizde hayranlık uyandıran, Dünyanın en popüler 10 tablosu bu yazımızda! 

10)Michelangelo-Creation of Adam(Ademin Yaratılışı)  

1508-1512 tarihleri arasında yapılan bu büyüleyici eseri Sistine Şapelinde(Vatikan)görebilirsiniz. Tabloda Adem ile Tanrı’nın parmakları neredeyse birbirine değecek şekilde tasvir ediliyor.Hatta bu görüntü tarihin en çok kopyalanan görüntülerinden biridir. 

Uzun yıllar mum dumanına maruz kalması kararan şapelin tavanı,1989 yılında sona eren uzun ve kapsamlı temizliğin ardından Michelangelo’nun kullandığı parlak ve canlı renkler ortaya çıktı. 

Tanrının yüzü olarak, Michelangelo’’nun kendi yüzünü çizdiği düşünülmektedir. 

Bir diğer görüşe göre tabloda reform ve rönesanstan sonra insanın Tanrı’ya yabancılaşması tasvir edilmektedir. 

9) Diego Velázquez-LAS MENIAS(Nedimeler) 

Genç Ortaçağ İspanyası’nın en önemli ressamı sayılan Diego Velazquez’in 1656 tarihli bu etkileyici tablosu, illüzyon duygusu yaratan muammalı kompozisyonu ile İspanyol resim sanatının üzerine en çok konuşulan, yorum yapılan ve etkilenilen tablosudur.Madrid’deki Prado müzesinde sergilenir. 

Sanat tarihinin ilk üç boyutu tablosu olarak kabul edilen tablo, sanat yorumcuları tarafından Diego Velazquez’ın başyapıtı olarak nam salmıştır. Diego Velázquez’in yalnızca en ünlü tablosu değil, aynı zamanda en büyük tablolarından biridir. Eserin karmaşıklığı yüzyıllar boyunca sanat eleştirmenlerini ve halkı büyülemiştir. 

Bu eser aslında çifte görev yapıyor diyebiliriz.Nasıl mı? 

Aslında İspanyol Kraliyet Ailesinin bir tablosu olan eser aynı zamanda Velanazquezin bir portresini de içinde taşıyor.

8) Sandro Botticelli 
The Birth of Venus(Venüsün Doğuşu) 

Silüetleri aynaya yansıyan iki kişi, dönemin İspanya Kralı IV. Felipe ve eşi Mariana’dır. Kral ve eşi portreleri yapılırken poz veriyorlar. Eserin en önemli odak noktalarından biri de bu yansımadır. Velázquez’in aynaya yansıma kısmını, Jan van Eyck‘ın Arnolfini’nin Evlenmesi isimli tablosundan esinlenerek yaptığı düşünülmektedir. 

İtalyan ressam Sandro Botticelli‘nin 1482–1486 yılları arasında tuval üzerine tempera ile çizdiği tablodur. Tabloda, Venüs‘ün ergen bir kadın olarak denizden doğarak kıyıya çıkışı betimlenir. Dünyanın en bilinen resimlerinden biri olan tablo, Floransa‘daki Uffizi‘de sergilenmektedir.  

Yunan Mitolojisinde inceleyecek olursak;  

Yunan mitolojisinde Kronos, babası Uranüs‘ü hadım edip cinsel organını denize atar. Sonuçta deniz döllenmiş olur ve Venüs denizden doğar. Venüs bu tabloda, bir denizkabuğu üzerinde denizden yükselip, sol taraftaki iki rüzgâr tarafından kıyıya doğru sürüklenmiş şekilde betimlenir. Tabloya ilham veren antik dönem eserlerinde denizkabuğuvulvayı simgeler.Çıplak olarak betimlenen Venüs’ün yanında, mevsim tanrıçaları olan Horae’den biri bulunur ve elindeki çiçekli pelerin ile tanrıçanın üzerini örtmeye çalışır. Ayrıca rüzgârlar Venüs’ün üzerine, ortası altın renginde güller dökmektedir. 

7) Johannes Vermeer -Girl With a Pearl Earring(İnci Küpeli Kız) 

Sanılanın aksine İnci Küpeli Kız aslında bir portre değil,bir tronie’dir(abartılı özelliklere sahip hayali bir figürün resmi.) . 

Genellikle Mona Lisa ile karıştırılan bu tuval üzerine yağlı boya şaheseri, sadeliği ile mükemmeldir. Mavi ve altın sarısı bir türban ve büyük bir inci küpesi giyen kız, arkasında sadece karanlık bir fon ile tüm odak noktasıdır. 

Tablodan esinlenerek kitap yazılmış sonra da beyaz perdeye uyarlanmıştır. Tablo yağlı boya ile yapıldığı ve uzun süre korunamadığından zamanla boyada çatlamalar meydana gelmiş ve bu da tabloya farklı bir göz zenginliği sağlamıştır. 

6) Gustav Klimt-The Kiss(Öpücük) 

Öpücük 1980 de Sembolist ressam Gustav Klimt tarafından yapılan yağlı boya resmidir.Resimde birbirini kucaklayan bir çift tasvir edilmiş,vucütları Art Nouveau tarzından etkilenerek yapılan çiftin kıyafetleri organik formlarından etkilenen bir tarzda dekore edilmiş ayrıntılı güzel elbiselerle iç içedir. 

Eser şuanda Viyana Belvedere‘deki Österreichische Galerie Belvedere müzesinde sergilenmektedir. 

5) Pablo Picasso- Guernica 

Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937’de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guercina şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur. 

İspanyol hükümeti 1937 Modern Hayatta Sanat ve Teknik sergisinde sergilemek üzere Picasso’dan bir tablo yapmasını istedi. O sırada gerçekleşen bir hava saldırısından etkilenen Picasso bu eseri yapmıştır. 

Kendine özgü bir Picasso tarzına sahip olan eser, savaşın dehşetini göze çarpan bir şekilde işliyor. Bu da onu 20.yüzyılın en önemli eserlerinden biri yapıyor. 

Resim ekleniyor...

4) Edvard Munch -The Scream(Çığlık) 

Çığlık,Norveçli ressam Edvard Munch tarafından yapılan 1893 tarihli tablodur. Resimde ön planda ızdırap çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord’un görünümü yer alır; Oslofjord göğü kan kırmızısı rengindedir. 

Birkaç kez çalınmış fakat bu durum sadece tanınırlığının artmasına sebep olmuştur. Ressam günlüğünde anlattığına göre iki arkadaşıyla yürümektedir, bu sırada ise güneş batmaktadır ve kan kırmızısı rengindedir. Ressam kendini yorgun hissetmiş ve trabzanlara yaslanmıştır. İki arkadaşı ise yürümeye devam etmiştir. Ressam bu sırada doğanın çığlığını hissettiğini günlüğünde dile getirir. Ressam bu resmi yaparken hastadır ve bu yorgunluğunun oradan geldiği düşünülür.  

3) Vincent van Gogh-The Starry Night(Yıldızlı Gece) 

Belki de hepimizin hayran olduğu o resme geldik. Nispeten soyut olan bu eser, Van Gogh’un yenilikçi ve cesur kalın fırça darbeleri kullanımının imza örneğidir. Resmin çarpıcı mavileri ve sarıları ile rüya gibi, dönen atmosferi, onlarca yıldır sanatseverlerin ilgisini çekmiştir. 

Ünlü ressamın 1889’da yaptığı bu eser, New York’taki Museum of Modern Art müzesinde sergilenmektedir.  

2) Leonardo da Vinci-The Last Supper(Son Akşam Yemeği) 

 15. yüzyılda Milano’da Leonardo da Vinci tarafından istek üzerine yapılmış fresktir. 

Dini imgelerin hâlâ baskın bir sanatsal tema olduğu bir dönemde resmedilen “Son Akşam Yemeği”, İsa’nın çarmıha gerilmeden önce öğrencileriyle yediği son yemeği konu alır. 

Resim, Milano yakınlarındaki Santa Maria Dele Grazie’nin duvarına yapılmış ve bugün oldukça yıpranmıştır. Leonardo’nun Mona Lisa’dan sonra en ünlü eseridir. 

1)Leonardo da Vinci-Mona Lisa 

Geldik listemizin son eserine. Bu eser tabii ki Mona Lisa’dan başkası olamazdı.  

İtalya’da Rönesas’ın sırasında yapılan oldukça etkileyici bu eser bir 16.yy yağlı boya portresidir. 

Sanatta yeniliği temsil eden bu esrarengiz tablo ile ilgili;yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler, tablo hakkındaki çalışmalar devam ettirmektedir. 

Resmedilen kadının kim olduğu hala gizemini korumakla birlikte, kadının kim olduğuyla ilgili tahminler var. Gherardini ailesine mensup birisiydi ve tüccar Francesco del Giocondo’nun karısıydı. Giocondo’nun ikinci oğlu Andrea’nın doğumu anısına tablonun yapıldığı tahmin edilmektedir. 

Dünyevi zevkler bahçesinin incelemesi için tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

https://edition.cnn.com/style/article/most-famous-paintings/index.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı