İtalya’da Aşılama İçin Çiçek İstasyonları Kuruluyor

By Taha Berk Vural
0 Yorum 81 Görüntüleme

Ocak ayında İtalya’da Covid-19 aşılama çalışmaları başlarken halk için yenilenmeyi sembolize edecek olan Çuha Çiçeği simgeli küçük istasyonlar inşa edilecek. Bu istasyonlar, ünlü mimar Stefano Boeri tarafından tasarlandı.

Aşılama İçin Hızlı Bir Çözüm

There will be 1,500 temporary pavilions set up in squares and town centers across Italy.
Stefano Boeri Architetti

Covid-19 Pandemisinden en çok etkilenen ve en çok kayıp veren ülkelerin başında gelen İtalya, aşılama süresince geçici süreyle hizmet verecek olan bu istasyonlardan faydalanacak.

Çuhaçiçeği simgeli istasyonlar, İtalya boyunca şehirlerdeki önemli ve işlek lokasyonlara kurulacak.

Huzur ve Yenilenmenin Simgesi

İtalya’da “halkın yenilenmesi”ni simgeleyen aşı istasyonları kuruluyor - 3

İstasyonun mimarı Boeri, basın açıklaması yaparken bu istasyonların insanlara “huzur ve yenilenme” duygusunu aktarmasını amaçladığı söyledi. Boeri “Aşı olmak bir vatandaşlık görevi. Diğer insanlara karşı olan sevgimizi gösterirken hayatımızı yeniden keşfedeceğiz. Eğer virüs bizi evlere, hastanelere kapattıysa aşı da bizi çevreleyen doğa ve yaşamla yeniden buluşturacak” diye eklemelerde bulundu.

Ocak ayından itibaren aşı istasyonları ülkenin her tarafına kurulmuş olacak.

Tasarım

İtalya’da “halkın yenilenmesi”ni simgeleyen aşı istasyonları kuruluyor - 7

Genel dış mimarisi oval şeklinde olacak istasyon, içinde ahşap öğeler kullanılacak. Duvarda görülen slogan ise ” İtalya, bir çiçek ile yeniden doğuyor” anlamına gelmektedir.

İtalya’da Covid-19

Koronavirüs sonucu ölü sayısının 79'a çıktığı İtalya'da "Neden biz?"  sorusuna yanıt aranıyor - BBC News Türkçe
BBC

İtalya’da şu ana kadar 2.03 milyon vaka bildirildi. Günlük 19 bin civarında pozitif vaka sayısına sahiptir güncel olarak. Şu ana kadar 71.359 kişi hayatını kaybederken günlük olarak vefat sayısı da 450 civarındadır. İtalya aynı zamanda vaka-ölüm oranında 3,5 seviyesiyle dünyada üst sıralarda yer almaktadır. Bu da her 100 kişiden 3-4 kişinin ölmesi demektir. Bu oran ABD’de 1,9, Almanya’da 1,6 ve Fransa’da 2,4. Bu sayılar, İtalya’yı dünyada Covid-19 tablosunda üst sıralara taşımaktadır.

Kaynak:

CNN International – Breaking News, US News, World News and Video

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı