Japonya’daki Yüzen Uzay Limanı Şehre Uzay Yolculuğu Getirebilir

By admin
0 Yorum 321 Görüntüleme

Silindirik çelik ve cam kuleler, fütürist, dört katlı Spaceport City’nin geniş dairesel çatısında güneş panellerinin içinden çıkıntı yapıyor.

Uzay limanı, Tokyo Körfezi’nde yüzen bir adadan yükseliyor ve arka planda Japonya’nın başkentinin gökdelenleri var. Turistleri, binanın devasa çatısını görebilecekleri ve aynı zamanda Dünya’nın eğriliğini görebilecekleri ve sıfır yerçekimini deneyimleyebilecekleri günlük gezilere çıkarmak için tasarlandı.

Bu bir gelecek vizyonu gibi geliyor olabilir, çünkü öyle. Ancak konsepti iletişim firması Dentsu, tasarımcılar Canaria ve kar amacı gütmeyen Spaceport Japan ile işbirliği içinde tasarlayan Noiz Architects , önümüzdeki yıllarda kentsel peyzajın bir parçası olarak inşa edilen yeni nesil uzay limanlarını göreceğini umuyor.

Uzay limanı maceracı turistlere ömür boyu sürecek bir gezi sunmaktan çok daha fazlasını yapacak. Noiz Architects proje yöneticisi Urszula Kuczma, dünyaya bağlı ziyaretçilerin “mekana daha aşina” olmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış yaşam tarzı ve eğitim olanaklarıyla başlı başına bir günlük gezi destinasyonu.

Karma kullanımlı alan, araştırma ve iş tesisleri, bir eğitim akademisi, mağazalar, bir otel, bir astronot-yemek restoranı, bir 4D IMAX sinema salonu, bir sanat müzesi, bir spor salonu, bir akvaryum ve bir disko içeriyor – hepsi uzay temalı , elbette.

Kuczma, uzay limanını erişilebilir kılmak için, toplu taşımayı elektrikli arabalar ve otonom trenler taşıyan bir köprü ağıyla birleştiriyor ve yüzen adayı şehirle sorunsuz bir şekilde bütünleştiriyor, diyor Kuczma. Fikir, ekonomik fırsatları teşvik ederken, insanları teknolojinin olanaklarını ve uzayın harikalarını keşfetmeye teşvik etmek olduğunu söylüyor.

Uzaya günlük geziler

Çoğumuzun uzay yolculuğu ile ilişkilendirdiği geleneksel dikey roketatarların aksine, Spaceport City daha çok uçaklara benzeyen ve yatay olarak havalanan yörünge altı uzay gemileri için tasarlandı.

Ticari yörünge altı uzay uçuşları henüz mevcut değil. Ancak Blue Origin ve Virgin Galactic gibi şirketler uzay turizmi için yörünge altı uzay araçlarını test ediyor. Virgin Galactic , Spaceport City’nin tasarlandığı tipte, yatay fırlatmalı uzay aracının geliştirilmesinde öncülük ediyor. Şirket, mürettebatlı test uçuşları gerçekleştirdi ve henüz planlanmamış, koltuk başına 250.000 $ ‘lık 90 dakikalık uzay uçuşu için 600’den fazla yolcuyu kaydetti .

Şirket, uzay aracının Dünya’nın en az 50 mil (80 kilometre) üzerinde uçacağını ve yolcuların sıfır yerçekimini deneyimlemek için birkaç dakikalığına koltuklarından çıkabileceklerini söylüyor .

Kuczma, Noiz Architects’in Spaceport City planlarının uzay turistlerinin hazırlanmasına yardımcı olacak tesisler içerdiğini söylüyor. Uzay yolculuğu fiziksel ve zihinsel olarak zorlayıcı olabilir. Bu nedenle tıp kliniğinde sağlık kontrolleri ve spor salonunda veya uzay akademisinde eğitim uçuş öncesi hazırlıkların bir parçası olabilir.

Konum, konum, konum

Spaceport City, ilk kentsel uzay limanı projesi değil. ABD’nin dördüncü büyük şehri ve NASA’nın astronot programının evi olan Houston’da, Ellington Havalimanı’nı ticari bir uzay limanına dönüştürmek için çalışmalar devam ediyor. Ve Colorado Hava ve Uzay Limanı (CASP), Denver şehir merkezine arabayla sadece 30 dakika uzaklıkta.

Bu uzay limanları, ticari uçuşlar mevcut olduğunda, uzay ile ilgili işletmeleri ve uzay yolcularını çekmek için şehirlerin yakınında konumlandırıldı.

Spaceport Japonya’nın direktörü Hidetaka Aoki, Tokyo’nun Uzay İstasyonu Şehri’nin, kentsel uzay limanlarının faydalarını sergilemek, şehir sakinlerini kapılarının önünde bir uzay üssü ile gemiye çıkarmak için tasarlandığını söylüyor.

Ancak Aoki, kentsel uzay limanlarının Hong Kong’dan Los Angeles’a bir saat içinde uçmak gibi “noktadan noktaya uzay uçuşunu” etkinleştirebileceğini söylüyor.

Kuczma, “insanlara bir göz atıp onları çağdaş manzaranın bir parçası olarak mekan kavramına hazırlayacağını” umuyor.

Kaynak:

https://edition.cnn.com/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı