Japonya’nın “Kedi Adaları”

By Taha Berk Vural
0 Yorum 77 Görüntüleme

Bu yazımız kesinlikle hayvanseverleri mutlu edecek türden. Türk kültüründe sokaktaki hayvanlara bakmak, onları beslemek bir gelenektir. İstanbul’un sokak kedileri dünyanın dört bir yanından gelen turistleri şaşırtmıştır. Fakat dünyada sadece kedileriyle ünlü olan biz değiliz. Japonya’nın bazı adalarında kedi sayısı insan sayısından 6 ile 36 kat oranında fazla! Bu yüksek kedi sayısının olduğu adalara Japonca’da “Nekojima”, Türkçe’de ise “Kedi Adası” anlamına gelmektedir. İşte bu adalardan birkaçını sizin için derledik.

1- Aoshima 

Thomas Peter/Reuters

Aoshima adası küçük ve sakinleri de oldukça yaşlı olduğu için turistik açıdan kendisini geliştirememiş balıkçılıkla geçinen küçük bir bölgedir. Kedi popülasyonunun insan sayısına eskiden 6 olmasıyla ünlenen ada, sakinleri yaşlı olduğu ve vefat ettiği için bu oran 36’ya yükselmiştir. Adada sadece 15 kişi yaşamaktadır ve çoğu oldukça yaşlıdır. Kedi adası olarak ünlendikten sonra bir turist destinasyonuna dönüşerek ilgi odağı haline gelmiştir. Akla ilk gelen kedi adalarından birisidir.

2- Enoshima 

Thomas Peter/Reuters

Tokyo’ya en yakın kedi adası olan Enoshima, Tokyo’nun güneyinde kalmaktadır. Oldukça yoğun kedi popülasyonuna sahip olan bölgede artık kedi görmemek imkansız. Bu bölge ayrıca sahil kesiminde olduğu için yaz döneminde sahillere sörf yapmaya, güneşlenmeye ve sahilin keyfini doyasıya çıkarmak isteyen bir çok kişi gelmektedir. Ayrıca burası bir tapınağıyla ünlüdür. Bu tapınak bir mağarada yer alır ve hikayesi de genç bir kıza aşık olan ejderhadır.

3- Muzukijima 

Thomas Peter/Reuters

Birçok kedi adası balıkçılığı benimsemiş adalarda bulunmasına rağmen Muzukijima adası narenciye yetiştiriciliğiyle ünlü olan bir adadır. “Nekojima” açısından istisna yapan bir durumdur. 2 dağın arasında yer alan bu ada, 15 kilometrelik muhteşem manzarasıyla bisiklet ve yürüyüş yoluyla harika zaman geçirmenizi sağlıyor.

4- Kadarashima 

Thomas Peter/Reuters

Bu adanın bir “Nekojima” olmasını açıklayan bir efsane bulunmaktadır. Adadaki bir köpek ada Tanrısının gazabına uğrayarak adadan bütün köpek ırkları sürgün edilirler. Bu yüzden bugün adada iç köpek bulunmaz. Bu sürgünü fırsat bilen ve faydalanan kediler, bugün adayı bir kedi cenneti haline getirmiştir.

5- Genkaishima 

Thomas Peter/Reuters

Ulaşımı kolay sağlanabilen bir diğer kedi adası ise Genkaishima . Bu ada 2005 yılına kadar Japonya’daki en yüksek kedi sayısına sahip kedi adasıydı. Ancak 2005 yılında yıkıcı bir depremin etkisiyle bu sayı oldukça azalmıştır. Yine de adadaki kedi sayısı yeniden yükselişe geçmiştir.

Kaynak:

All About Japan (allabout-japan.com)

World Edition – The Atlantic

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı