John Forbes Nash Jr. Hayatı Hakkında Bilgi

By admin
0 Yorum 395 Görüntüleme

Çoğumuzun Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminden tanıdığı John Forbes Nash Jr. kimdir? Neler başarmıştır? Nerede doğmuştur?…

Kısacası hayatını öğrenebileceğimiz bir yazıyla karşınızdayım.

John Forbes Nash Jr. nasıl biriydi
John Nash

John Forbes Nash Jr. 13 Haziran 1928 yılında hayata gözlerini açmış ve 23 Mayıs 2015 tarihinde hayata veda etmiştir.Yaşamı boyunca oyunlar teorisinde ve diferansiyel geometri alanında köklü değişiklikler yapmış.Aynı zamanda kısmi diferansiyel denklem üzerinde de çalışmıştır.

John Forbes Nash Jr. okul hayatı boyunca parlak bir öğrenci olarak karşımıza çıkmıyor. Bu nahoş duruma sosyal hayatı da eşlik ediyordu.Ancak 20 Yaşındayken hem lisans hem de yüksek lisans diploması aldı. 21 yaşında verdiği “Oyun Kuramı (Nash Dengesi)” doktora tezi seneler sonra Nobel Ödülü almasına sebep olmuştur.

Oyun Kuramı, Adam Smith’in teorisini değiştiriyordu.Bu kurama göre“Üyelerinin her birinin kendi başarıları ve ayrıca grubun toplam başarısı için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekir.” tezini savunmuştur.

Evlilik Hayatı

Ders verdiği yıllarda öğrencisine aşık olan Nash hayatının aşkı ile evliliğe adım atıyor. Güzel bir birlikteliğe sahip olmalarına rağmen o dönemde ortaya çıkan bir problem bazı şeylerin bozulmasına neden olmuştur. Bu problem John Forbes Nash Jr. şizofreni hastası olma yolunda ilerlemesi ve kimsenin bundan haberi olmamasıydı. 1959 yılında hastaneye yatırıldı ve burada ona depresyon, kendine güvensizlik ve paranoyak şizofreni teşhisleri kondu.

Paris ve Cenevre’de yaşayan John Nash 1960 yılında tekrar Princeton’a döndü. Sürekli hastanelere yatıyordu. Bu durum 1970 yılına kadar sürdü.

John ve Alicia’nın evlilik hayatı sürekli ayrılık ve birleşmelerden ibaret bir hal almaya başlamıştı. Bunun en büyük sebebi de John’un hastalığıydı.

John Forbes Nash Jr. Hayatı Hakkında Bilgi
Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminden bir görsel

Akademik Başarıları

John Forbes Nash Jr. , akademik anlamda birçok önemli çalışması bulunan biriydi. 1978 yılında “John Von Neumann Teori Ödülü”nü, 1994 yılında Nobel  Ekonomi Ödülü’nü ve 1999’da “Leroy P. Steele Ödülü”nü, 2010 yılında “Double Helix Medal” ve son olarak da 2015 yılında “kısmi diferansiyel ve geometrik analiz” konusunda, ölmeden yaklaşık 1 hafta önce “Abel Ödülü”nü aldı.

John Forbes Nash Jr.
Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminden bir GIF alıntısı

John Nash’in oğlu da kendisi gibi matematikçi oldu ve ne acı bir durumdur ki kendisi gibi oğluna da şizofreni teşhisi kondu.

John Nash’in Türkiye’ye Gelişi

John Forbes Nash Jr.

2012 yılında Bilgi Üniversitesi’nin konuğu olarak İstanbul’a gelen John Forbes Nash Jr. , Türkiye’nin matematik alanında dünyada sondan ikinci olduğunu öğrenince büyük bir üzüntü ile tepki veriyor ve matematikle adalet arasındaki ilişkiyi anlatan ünlü sözünü söylüyor:” İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur!”

Son olarak eğer Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filmini izlemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir diye düşünüyorum. Her anında sizi düşündüren, şaşırtan, sorgulatan, nadir filmlerden olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca bir önceki yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı