Kadıköy’den Dünya’ya Açılan Başarı: Acun Ilıcalı

By Ahmet Baz
0 Yorum 467 Görüntüleme

Bir adam düşünün, 19 yaşında evleniyor, 20 yaşında annesini ve babasını trafik kazasında kaybediyor, 21 yaşında boşanıyor, 22 yaşında iflas ediyor, 23 yaşında trafik kazası geçiriyor ve yanındaki arkadaşı vefat ediyor, 24 yaşında ise şans eseri Show Tv binasına giriyor ve hayatı böyle başlıyor. Bu adam Acun Ilıcalı…

Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun Ilıcalı, 29 Mayıs 1969’da Edirne’de dünya’ya gelmiştir. Okul hayatında her zaman okulun en kötü öğrencisi olan Acun Ilıcalı 5 yaşında okul hayatına ilk adımını atmış oldu. Her zaman okuduğu okulların en kötü öğrencisi olan Acun Ilıcalı’nın abisi İstanbul’dan bir okul kazanmış ve evde canı sıkılan Acun Ilıcalı evde canı sıkıldığı için hırs edip çalışıyor ve ülkemizin en köklü liselerinden biri olan Kadıköy Anadolu Lisesini kazanıyor ve İstanbul’a gidiyor. Kadıköy Anadolu Lisesinin en başarısız öğrencisi olan Icılalı, okulda eğlenmek için yeni oyunlar çıkartıyor. Coğrafya öğretmenleri her cümle sonunda İfade Ederim kelimesini kullanıyor ve Ilıcalı’da bahis ligi kuruyor, öğretmen her ifade ederim demesi ile birlikte sınıfta bir ses kopuyor ve bu şekilde de okulda bile oyun oynatmış oluyor.

Kadıköy Anadolu Lisesinden mezun olan Acun Ilıcalı’nın bütün arkadaşları Boğaziçi Üniversitesini kazanmış fakat kendisi Ilıcalı Üniversitesini kazanmıştır. İstanbul Üniversitesinde dayanamayan Acun arkadaşlarını ziyaret etmek amacı ile Boğaziçi Üniversitesine gidiyor ve 1 sene boyunca sürekli Boğaziçi Üniversitesine gitmeye başladı. 1. sene sonrasında babası Acun’un okula gitmediğini öğreniyor, babası tekrardan Acun’u tekrardan okula hazırlıyor.

Acun Ilıcalı’nın İlk İşi

Okul hayatını başarı ile tamamlayamayan Acun okulu bırakıyor ve Kadıköy Bağdat Caddesinde bir kot dükkanı açıyor. Acun Bağdat caddesindeki dükkanındaki ürünleri yurt dışından getirerek dükkana her girene kot satıyor ve başarılı bir gidişat sergiliyor ve bu şekilde batıyor. Halı sahada maça gitmesi gereken ve dükkanda kalacak birini bulamayan Acun o sırada dükkana giren müşteriye dükkanı emanet edip halı sahaya gitmiştir ve sonunda ise bir şekilde batmıştır. Parası varken de yokken de mutlu olan Acun yeni maceralara adım atmaya devam edecekti.

“Hayal kur ama halisünasyon görme”

En yakın akadaşı Esat ile birlikte havaalanına giden Acun, sol tarafta Show Tv binasını görüyor ve abileri olarak gördükleri İrfan Şahin’i ziyaret etmek amacı ile Show Tv binasına giriyor ve futbol hastası olan Acun ile Esat’ı İlker Yasin ile tanıştırıyor. Günün sonunda abileri olarak gördüleri İrfan Şahin Acun’u arıyor. İlker Yasin benim yanıma çalışmayı denerlermi diye sorması ile birlikte Acun televizyonculuk kariyerine ilk adımı atmak ile başladı.

Acun Ilıcalı’nın İlk Sunuculuk Deneyimi

Annesi Acun’a öğle uykusu alışkanlığı aşılamamış ve Acun her şartta öğlenleri uyku alışanlığını devam ettirmiştir. Show TV’de çalıştığı zamanlarda ise masa altında, arşivlerin raflarında uyuması ile de dikkat çekmiştir. İlker Yasin’in ekibinden Show Tv’nin magazin ekibine geçen Acun buradaki başarısını sürdürerek yanlışlıkla sunucu olmuştur. O dönemlerde Mıtsubishi ile Pegaut benzerliğinden kurtulmak için Mitsubishi bir yarışma başlatmıştır. Yarışmanın sunucusu ise Mitsubishi yerine Pegaut demesinin ardından kovulmuştur. Acun’a ise telefon gelmesinin ardından Dokun Bana yarışmasının sunucusu olmuştur.

Dokun Bana yarışmasından sonrasında kendi formatlarını yapmak isteyen Acun, Şansal Büyüka’dan Varmısın Yokmusun yarışmasını yapmak için izin istemiştir. Şansal Büyüka ise bu projenin Türkiye’de daha önce iki kere battığı için reddetmiştir. Acun Varmısın Yokmusun yarışmasının sunucusunu ise de Ahmet Çakar’a yaptırmak istemişti fakat Şansal Büyüka projeyi Acun’un sunması şartı ile kabul etmiştir.

Acun Ilıcalı’nın Reyting Savaşı

Acun projeyi tamamlamış ve bir çok bölümünü çekmiştir. İlk 4 bölümünün reytingi ise 0 olmasından sonra Şansal Büyüka’ Acunu arar ve son 1 hafta denenmesi için şans tanımıştır. Acun o şansı da kullanamamıştır, çok az reyting alan program Show Tv tarafından kaldırılmak üzere toplantı almıştır. Toplantıdan önce Acun renkli kalemler ile çizdiği reyting sonuçlarını toplantının yapılacağı odaya koyar ve bu şekilde dikkat etmeye çalışır. Toplantıdan sonra Acun Ilıcalı’ya son bir şans daha verilir. Acun ise o gün sabaha kadar yatmaz ve düşünür, programda yarışmacıya fokuslanan kamera ve yarışmacıyı ön plana çıkarak sistem ile birlikte programın reytingleri en üst düzeye çıkmıştır. 4 yıl boyunca bu projeyi devam ettiren Acun her sene en az 100 kere reytinglerde birinci olur.

Acun’un bir de Acun Firar’da projesi bulunmaktadır. Acun kendi programını yapmak istemesi ile birlikte Acun Firarda’yı yapıyor. Buradaki aldığı reytingler ile de ben başarılı olacağım diyordu adeta, 4 yıl boyunca yayınladığı çoğu bölüm reyting sıralamasında birinci olmuştur. Acun 4 yıl boyunca 105 ülke gezmiştir. Acun başarısının sırrını ise bu gezdiği 105 ülkeye bağlamamaktadır. Gittiği her ülkede insanları iyi şekilde analiz eden Acun gelecek için büyük adımlar atmaya daha o zamanlardan başlamıştı.

Ilıcalı

Acun yaptığı projelerden sonra kendi kanalını açmak istemiştir ve Show Tv’den alacağı olan 60 Milyon TL ile kendisine yeni kanal açmış projelerini TV8’e taşımış. Buradaki başarısını daima ilerleten Acun Ilıcalı her sene banko olarak 100 den fazla defa reyting sıralamasının zirvesinde yer alıyor.

Acun aldığı büyük riskler sonucunda bugünlere gelmiştir. Acun her fırsatta benim param yokken mutluydum, param varken de mutluyum herkes her şeyi gönlünce yapsın ve nereden geldiğini unutmasın diyerek kendini motive etmektedir.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı