KARANTİNA GÜNLERİNDE NASIL BESLENMELİYİZ?

By Sevim Akar
0 Yorum 146 Görüntüleme
sağlıklı beslenme

   İlk olarak Çin‘in Vuhan şehrinde ortaya çıkan Covid-19 tüm dünyayı etkisi altına almış durumdadır. Önlemler için getirilen kısıtlama ve yasaklar bizlerin sağlığı için çok önemlidir. Sağlık bakanlığının evde kal çağrısı ile vatandaşlar evlerinde karantinaya çekilerek hem kendilerini korumak hem de diğer bireyleri tehlikeye atmamak adına bilinçli bir şekilde davranmaktadır. Ayrıca ülkemizde cafe, lokanta, pastahane tarzı işletmeler kapatılmıştır. Durum böyle olunca da evde durmaya alışık olmayan gündelik hayatımızda hareketli iş,okul hayatı içerisinde koşuşturma halinde olan bireyler evde kalmakta zorlanmışlardır. Evde yapılan bir çok aktivitenin yanı sıra canı sıkılan bir çok insan kendini mutfağa atıp çok bilinen ve sevilen yemekler, pastalar, kurabiyeler, tatlılar ve ekmeklerini yapıp yeni tarifler denemeye başlamışlardır. Fakat ev içinde çoğu zaman hareketsiz kalan bedenlerimizin sağlığımız için neler tüketmeliyiz hangi gıda tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekli gelin bir gözden geçirelim.

Karantina günlerinde sağlıklı beslenme

   Covid-19 için bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Hastalıklara karşı en büyük kalkan olan bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar ise A, C, D, E vitaminini barındıran sebze ve meyvelerdir. Bu meyveler ve sebzeler hastalıklara karşı vücut direncini karşılamaktadır. Covid-19 tehlikesini tek başına ortadan kaldırabilecek gıda olmasa da dengeli beslenme, fiziksel hareket, uyku düzeni gibi bir çok etken doğru uygulandığı taktirde riski azalttığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Bunların yanı sıra bir de karantinada iken sürekli aynı besinleri yiyerek bazı gıdaların tüketimlerinde aşırıya kaçmamak sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

   Evde kaldığımız bu günlerde bol bol su tüketmeliyiz. Mevsim ne olursa olsun vücudumuzun su ihtiyacı devam eder. Günde 2, 2.5 litre su tüketmek sağlığımız için çok gereklidir. Çayımızda, kahvemiz de kullandığımız şekeri ise dengede tutmalıyız. Karantina da mutfağa girip yeni tarif deneyen beyler, bayanlar elbette kurabiyeler, pastalar ve şerbetli tatlılar da yapmışlardır ama fazla şeker tüketiminin diş sağlığını tetiklediği, obeziteye yol açtığını, karaciğer yağlanmasını tetiklediği, bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini zayıflattığını unutmamakta fayda var. Şekerin yanı sıra tuz tüketiminde de aşırıya kaçmamamız gerekmektedir. Çünkü fazla tuz tüketimi sonucunda vücudumuz da ödemler oluşup, hipertansiyon ve böbrek hastalıkları meydana gelebiliyor. Şeker ve tuz kadar diğer baharatların da tüketiminin dozu kontrol edilemezse midesi hassas olan bireyler için mide rahatsızlıkları peşinizi bırakmayabilir.

   İnsan sağlığını tehlikeye atan bir önemli madde ise yağ tüketimidir. Karantina günlerinde kırmızı et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri, hazır yağlı yiyeceklerin tüketimini abartmamak gereklidir. Çünkü fazla yağ tüketildiğinde damarlar tıkanır, vücuttaki kalsiyum seviyesi düşer, kalp ve diğer yaşamsal organların fonksiyonları yavaşlar. Şişmanlığa yol açar, tansiyonu da yükseltir.Evde kaldığımız bu günlerde sağlığımız için lütfen yediğimiz içtiğimiz yiyeceklere dikkat edelim.
Sağlıklı günler.

karantina günleri sağlıklı beslenme

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı