mona lisa

LEONARDO DA VİNCİ ‘ NİN ÜÇ FARKLI ŞAHSİYETİ ; MONA LİSA

By Semanur Uzun
2 Yorumlar 191 Görüntüleme

Leonardo da Vinci, tarihi bilgilere göre başyapıtı Mona Lisa’yı yapmaya 1503 yılında başlamış. Mona Lisa’da Lisa Del Gioconda resmedilmiştir. Mona Lisa tablosundaki kişinin gerçek ismi Lisa Gherardini’dir. Mona Lisa, “benim kadınım Lisa” anlamına gelmektedir. Mona Lisa tablosunun başka bir adı daha var: “La Gioconda” . Bu isim ise Mona Lisa’nın “Wife of Francesco del Giocondo” yani Frances del Giocondo’nun Karısı unvanına sahip olması nedeniyle verilmiştir. Kesin olmamakla birlikte Mona Lisa’nın gerçekte Lisa del Giocondo olduğu düşünülüyor.. Gherardini ailesine mensup Francesco del Giocondo’nun karısıydı.Tabloda oturan kadının kimliği, 2005 yılında Heidelberg Üniversitesi’nin kütüphanesinde bulunan Agostino Vespucci’ye ait bir not ile tespit edilmiştir.

Uzmanlara göre tabloda ki kadın için üç farklı şahsiyet öne sürülmektedir. Yüz tanımada kullanılan sisteme göre Mona Lisa’nın yüzü %83 mutlu, %9 bıkkın, %6 korkmuş ve %2 sinirli mimiklere sahip. Da Vinci, tablo için ilk başta piramit tasarımı kullandı, basitçe kadın bir piramitten oluşacaktı. Tablodaki kadının kıvrılmış elleri piramidin köşesi idi. Göğüsü, boynu ve yüzü ellerine göre çok daha parıltılıdır. Işık, aslında çizimin altında geometrik çizimin yattığı göstermektedir. Aslında da Vinci, tabloda oturmakta olan normal bir kadını resmetmiştir: fakat o zamanlarda oturmuş bir kadının resmi yaygın değildi. Açıkçası, oturan kadının gözlemci ile arasındaki mesafeyi göstermiştir. Kol dayama yerleri, gözlemci ile oturan kadını ayıran bir sınırdır.

İKİ İNSAN TEK POTRE

Mona Lisa’nın kim olduğu ile alakalı bir teori daha var. Kimi sanat tarihçileri onun, da Vinci tarafından çizilmiş bir Salai portresi olduğu konusunda hemfikir. Salai, da Vinci’nin asistanlarından biri ve asi kişiliği ile tanınıyor. Da Vinci, Salai’nin tablosunu ayrıca da çizmiş olsa bile bu iki figür arasındaki benzerlik dikkat çekiyor. Tablo hakkındaki bir diğer görüş de, aslında onun iki yüzün birleşiminden oluşması. Yani yüzün yarısı Lisa’ya, diğer yarısı ise Salai’ye ait. Portrenin ilginç gülümsemesi de bundan kaynaklanıyor.Hayatın içerisine Mona Lisa gülüşü gibi bir kavramı katan bu tablo, karakterin neredeyse tuvalden çıkıp canlanacakmış gibi duran yüz ifadesi ile Rönesans döneminin en iyi işlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

MONA LİSA HAKKINDA BİLİNMEYEN 7 ŞEY

1) Pek çok teori var

16’ıncı yüzyılda ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin yağlı boya portresine konu olan kadın hakkında ortaya pek çok iddia atıldı. İtalyan Kültür Mirası Komitesi’nin iddiası, eser için bir erkek ve bir kadının ünlü ressama modellik yapmış olabileceği yönünde. Daha yaygın olan diğer bir iddia ise modelin Floransalı bir ipek tüccarının eşi Mona Lisa um Lisa del Giocondo olduğu.

2) Ünlü hayranları

Tablo 16’ncı yüzyılın sonuna kadar Fransız kralların kişisel sanat kolleksiyonlarında yer alıyordu. Fransız Devrimi’nin ardından tablo, Napolyon Bonapart’ın yatak odasının duvarını süsledi. 1815’ten itibaren sonradan müzeye dönüştürülen Louvre Sarayı’nda kamuya açıldı. Tablo için o kadar çok şiir ve mektup yazılmış ki, müzede bunların saklanabilmesi için özel bir posta kutusu bile yerleştirilmiş.

Louvre Müzesi

3) Mona Lisa’nın ikizi

Kendisi uzun süredir Madrid’deki Prado Müzesi’nde sergileniyor. Orijinaliyle aynı anda yapılmış olduğu ilk kez 2012 yılında ortaya çıktı. Restorasyon çalışmaları ikiziyle aynı arka plan manzarası ve düzeltmeleri gün yüzüne çıkardı. Bu durum iki eserin aynı anda yapılmış olduğunu gösteriyor. Ressamı da muhtemelen Leonardo da Vinci’nin öğrencilerinden Francesco Melzi.

4) Kayıp aranıyor!!

Mona Lisa aslında kaybolana kadar meşhur değildi. Paris’te yaşayan bir İtalyan, tabloyu 1911 yılında çaldı. Onu ülkesine götürmeyi planlıyordu. Polis adamı bulup yakalayana kadar tablo kayıplar arasındaydı. Resmin Paris’e geri dönmesi üzerine Louvre Müzesi hiç tanık olmadığı bir ziyaretçi ilgisine tanık oldu.

5) Saldırıların hedefi

Mona Lisa birçok duyguya hitap ediyor ve belli ki bu hisler sadece olumlu değil. 1956 yılında tablo iki kez saldırıya uğradı. Bir kişi resme asit fışkırtarak zarar verirken, Bolivyalı bir turist de tabloya taş attı. O zamandan beri Mona Lisa kurşun geçirmez bir camın arkasında korunuyor. Bu önlem 2009 yılında resme kahve kupası atan bir kişiye karşı etkili oldu bile.

6) İşin sırrı ‘sfumato’ efekti

Şu ana dek sayısız bilim insanı ve sanat tarihçisi resmi inceledi ve ilginç bulgulara ulaştı. Mona Lisa’nın esrarengiz gülümsemesinin ardındaki gizem 2008’de çözüldü. Sfumato efekti ismi verilen teknikte da Vinci resmi birkaç ince katman halinde boyuyor ve böylece renkler iç içe geçip bulanık bir hal alıyor. Böylece resme, özellikle de yüz hatlarına zengin ancak kestirmesi zor bir hava katıyor.

7) Uzun tarihçe

Mona Lisa tablosu Joseph Beuys’dan Andy Warhol’a kadar sayısız sanatçıyı çeşitli versiyonlarını yapmak için teşvik etti. 20’nci yüzyılın bir medya sembolü olarak kendini edebiyattan, müzik ve reklamcılığa kadar birçok mecranın içinde buldu. Bob Dylan bir keresinde tabloya atfen “Mona Lisa’nın sefil bir yaşam yolu olmalı, gülümsemesinden de bunu anlarsın” demişti.

BÜYÜK SOYGUN!

Mona Lisa- Büyük Soygun

21 Ağustos 1911, Pazartesi günü Paris’teki Louvre Müzesi çalışanları Leonardo Da Vinci’nin en bilinen eseri olan Mona Lisa tablosunun yerinde olmadığını gördüler. İlk başta kimsenin dikkatini çekmeyen bu durum, tam 12 saat sonra ertesi sabah tablo hala yerinde olmadığında anlaşılabildi. Hemen polisle irtibata geçildi ve soruşturma başlatıldı. Mona Lisa çalınmıştı. O sabah müze çalışanları tablonun yerinde olmadığını görmüş ama telaşa kapılmamıştı. Çünkü müze fotoğrafçıları sık sık haber vermeden müzedeki eserleri yerlerinden alıp fotoğraflamak amacıyla fotoğraf stüdyosuna götürüyorlardı. Hatta aynı gece vardiya bekçisi amirine müzede her şeyin yolunda olduğunu rapor etmişti.

Tablo Nerede ?

Ressam Louis Beroud Salı sabahı Mona Lisa’nın kopyasını yapmak amacıyla Luvr’a geldiğinde tablonun yerinde sadece dört demir kanca buldu. Tabloyu fotoğraflamak amacıyla bir fotoğrafçının aldığını düşünerek galerinin bekçisine de şaka yaptı: “Kadınlar sevgililerinin yanında değillerse, fotoğrafçılarının yanındadırlar.”

Ertesi sabah müze çalışanları tablonun hala yerinde olmadığını fark ettiler. Stüdyo kontrol edildi ancak tablo burada da yoktu. Müze yetkililerine haber verildi ve alelacele polis ile temasa geçildi ve müze idarecisinin odasında bir karargâh kuruldu. Müzenin her tarafı baştan sona arandı. Arama bir hafta sürdü çünkü Louvre Müzesi, 49 dönümlük bir sahaya inşa edilmiştir ve Sen Nehri boyunca 2200 feet uzunluğunda devam eder. Bir dedektif, Mona Lisa’ nın ağır çerçevesini buldu. Buldukları yer, gizli bir odaya giden merdivenlerdi.Mona Lisa çalınmıştı!!

Kayıp Tablonun Ün Kazanması

Hırsızın kimliği hakkında kimsenin bir fikri yoktu ve bu kadar ünlü bir tablonun satılabilmesi mümkün olamayacağından, kimse çalınış amacının ne olabileceğini bilmiyordu. Louvre Müzesi bir haftalığına kapatıldı; yeniden açıldığında, Mona Lisa’nın asılı olduğu yerdeki boşluğu görmek için gelen muazzam bir müşteri kuyruğu vardı. Bir gecede, sadece belirli sanat çevrelerinde ünlü olan tablo uluslararası bir sanat ikonu olmuştu. Dünya’nın her tarafında Mona Lisa’lı kartpostallar satılıyor, hatta sigara paketlerinde yer alıyordu. Fransız polisi hırsızın izini bulabilmek için olağanüstü bir çaba gösterdi. Ellerindeki tek ipucu, tablonun söküldüğü çerçevenin camındaki bir parmak iziydi. Belçika vatandaşı olan Honore Gery olaydan birkaç ay önce, bir gazete muhabirine Louvre müzesinden çaldığı bir heykelciği satmıştı. Hatta gazeteciye elinde tanınmamış bir artist arkadaşına emanet ettiğini söylediği başka çalıntı heykelcikler bulunduğunu söylemişti.

Sen de mi Picasso??

Muhabir Mona Lisa’nın çalındığı haberi üzerine onu polise ihbar etmiş ve Gery soruşturulmak üzere tutuklanmıştı. Gery’nin çalıntı heykelcikleri emanet ettiği artist arkadaşı o günlerde Paris’te yaşamakta olan genç Picasso’dan başkası değildi. Bu nedenle olay ilginç bir şekilde yön değiştirerek Picasso’yu hırsızlığın içine kattı. Picasso dostu olan Gery’nin Louvre’dan bir şeyler aşırdığını biliyordu. Bu olay Picasso için kötü olmuştu, çünkü Gery’nin Louvre’den aşırdığı iki heykelcik halen Picasso’nun elindeydi. Üstelik de o iki heykelciği ünlü tablosu “Les Demoiselles d’Avignon” tablosunda model olarak kullanmıştı. İhale Picasso’ya kalmış ve Paris polisi tarafından tutuklanmıştı. Yoğun sorgulama süresi boyunca soğukkanlılığını koruyan Picasso Gery’nin hırsızlıklarından haberdar olduğunu inkar etti ve Mona Lisa’nın çalınışı ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. Bu kötü suçlamalar ve halkın tepkisi üzerine Picasso yerel bir gazetede heykellerin geri verileceğini duyurdu ve Picasso adının gizli kalmasını rica etti. Polis Picasso’yu serbest bıraktı ancak heykelciklerin olayı çözülemedi ve Luvr soruşturması sonuçsuz kaldı.

Mona Lisa Geri Döndü..

Mona Lisa’nın tekrar su yüzüne çıkışı tam iki yıl sonra oldu. Fiorentinalı bir antikacı olan Alfredo Geri, bir gün: yazılı bir mektup aldı. Mektup “Leonardo” adıyla imzalanmıştı. Sonunda Alfredo Geri, “Leonardo” ile buluştu ve Mona Lisa’yı gördü. hatta “Leonardo” ismini kullanan bu vatandaş, Alfredo Geri’nin eseri orijinalliği açısından araştırmasına da izin verdi. Mona Lisa’yı çalan ve “Leonardo” takma adıyla Alfredo Geri’ye mektup yazan kişi Vincenzo Perugia’dan başkası değildi. Perugia; pazar gecesini Louvre’ da, gözlerden uzak bir odada saklanarak geçirdi, pazar günü sabahı müze kapandığında, resmin bulunduğu odaya girmiş ve duvardan indirmişti. Merdivenlerde resmin çerçevesini keserek, resmi çıkartmıştı. Binayı terk etmeye çalışırken, kilitli bir kapıya gelmiş, kapı tokmağının vidalarını çıkarıp çantasının içine koymuştu. Daha sonra elinde çaldığı tarihin en ünlü tablosuyla beraber, Louvre’un dışına, tarihin tozlu sayfaları arasına yürümüştü.

Dünyanın en ünlü tablosunu böyle kolayca müzeden çalabilmiş olmasına kendisi bile inanmakta zorlanıyordu. Perugia’nın tutuklanmasından ve tablonun bulunuşundan sonra çok ilginç bir gerçek anlaşıldı. Mona Lisa çalınmadan 10 ay önce Louvre Müzesi İdaresi, usta sanatçıların resimlerinin camdan yapılmış kutular içine konulmasına karar vermişti. Perugia da bu iş için seçilen 4 adamdan biriydi. Hırsızlıktan sonra polis, Perugia’yı sorgulamış fakat sakin tavırları ve rahatlığı yüzünden kuşkulanmamıştı. Perugia bu sayede ilk başlardaki yoğun soruşturma sürecinden paçayı yırtmıştı. Perugia’nın tutuklanmasından ve tablonun bulunuşundan sonra çok ilginç bir gerçek anlaşıldı. Mona Lisa çalınmadan 10 ay önce Louvre Müzesi İdaresi, usta sanatçıların resimlerinin camdan yapılmış kutular içine konulmasına karar vermişti. Perugia da bu iş için seçilen 4 adamdan biriydi. Hırsızlıktan sonra polis, Perugia’yı sorgulamış fakat sakin tavırları ve rahatlığı yüzünden kuşkulanmamıştı. Perugia bu sayede ilk başlardaki yoğun soruşturma sürecinden paçayı yırtmıştı.KAYNAKÇA

Vikipedi:Seçkin resim adayları/Mona Lisa.jpg – Vikipeditr.wikipedia.org

Mona Lisa (oyuncu) – Vikipeditr.wikipedia.org

mona lisa vikipi – Google’da Arawww.google.com

Mona Lisa – Wikipediaen.wikipedia.org

Dosya:Leonardo da Vinci – Mona Lisa.jpg – Vikipeditr.wikipedia.org

2 Yorumlar

Sıla 24 Temmuz 2020 - 00:27

Müthiş 👏👏🌸

Cevap
Sema 26 Temmuz 2020 - 00:10

Teşekkürler 😇😇

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı