Mangala Nedir? Nasıl Oynanır?

By Turgut TATAR
0 Yorum 284 Görüntüleme

Mangala Tarihi:

Açıklama: C:\Users\LENOVO\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\mangala1.jpg
Dokuz kumalak
 • 4000 yıllık maziye sahip bir zekâ ve strateji oyunudur Mangala. “Mangala” kelimesinin Arapçadaki n-k-l kökünden üretilen nakl kelimesinden Türkçeye, “aktarma, taşıma” manasından geçtiği tahmin edilmektedir. Bunun yanında, Türklerin oyuna bakış açısından hareketle Mangala’nın ‘manga’ (en küçük askeri birlik) kelimesinden üretildiği de ifade edilmektedir. Pek çok kültür ve coğrafyada farklı isimlerle ortaya çıkan bu strateji oyununun bizdeki mazisi ise Göktürkler, Hunlar ve Sakalara kadar uzanıyor. Oyun olarak bilinen kültür unsurları, aslında Türkler tarafından her devirde fizikî ve zihnî bir gelişim aracı olarak kullanılmıştır. Türk kültüründe oyun, amaç değil araçtır. Matrak ve tomak sporlarını harplere fizikî hazırlık olarak icra eden Osmanlılar, Mangala oyununu ise zekâ ve stratejide ilerleme, maksadıyla oynamışlardır.

Türk Mangalası:

 • Türk Mangalası’nı diğerlerinden ayıran en önemli hususiyet, oyuna bakış açısı ve oyundan elde edilen tecrübenin hayatta kullanılmasıdır. Farklı coğrafyalarda, oyunun ana öğesi konumunda olan taşlar “tohum” olarak adlandırılmış, oyuncuların her bir hamlesi “tohum saçma” olarak değerlendirilmiştir. Türklerde ise sözünü ettiğimiz bu taşlar birer “asker” olarak telakki edilmiş, oyuncuların kullandıkları alanlar da “karargâh” olarak isimlendirilmiştir. Bundan da anlaşılır ki Türkler Mangala’yı bir eğlence olarak değil, daha çok eğitim aracı olarak görmüşlerdir.

Mangala Nedir?

 • Mangala bir zeka ve strateji oyunudur.
 • 2 kişi arasında oynanır.
 • 48 Taş ve 14 kuyudan oluşan bir tahtadan oluşur.
 • Tahtanın uçlarında bulunan büyük kuyular oyuncuların toplama kuyularıdır.
 • Kendi kuyusuna en fazla taşı biriktiren oyuncu galip gelir.

Mangala Nasıl Oynanır?

 • Oyuna ilk başlayacak oyuncu kura sonucu seçilir.
 • İlk başlayacak oyuncu kendi tarafındaki kuyulardan birindeki dört taşı alır.
 • Taşların birini aldığı kuyuya bırakır ve saatin tersi yönünde kuyulara bir bir taş bırakarak devam eder.
 • Bıraktığı taşların sonuncusu kendi kuyularından birine denk gelirse oyuncu tekrar oynama şansına sahip olur.
 • Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa sırası geldiğinde bu taşı sonraki kuyuya taşıyabilir.
 • Taş dağıtan oyuncun elinde taşlar kaldıysa ve rakibin kuyusundan birine denk geldiyse rakibin kuyusundaki taşların toplamı çift olursa tüm taşları alıp toplama kuyusuna atar.
 • Oyuncu taşları dağıtırken kendi boş kuyularından birine denk gelirse karşı kuyuda da rakibin taşları varsa hem kendi hem de rakibin taşlarını alıp kendi toplama kuyusuna atar.
 • Eğer taraflardan birinin taşları biterse oyunu bitirmiş olur ve karşı tarafında tüm taşlarını alıp kendi toplama kuyusuna atar.
 • Mangala oyunu toplam 5 set oynanır, kazana oyucu 1 kaybeden oyuncu 0 puan alır.

Alternatif Oyun Şekli:

• “Mangala Oyunu nasıl oynanır?” Başlığında belirtilen 1 ve 2. Temel kural “kale kurallı” oyunda aynen geçerlidir. (Taşları dağıtırken hazinelere taş bırakma kuralı hariç)

• “Mangala Oyunu nasıl Oynanır? ” başlığında belirtilen 3. ve 4. Temel kural “kale kurallı” oyunda uygulanmaz. Onun yerine;

• Oyuncu elinde bulunan taşları dağıtırken elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını 3 yaparsa o kuyu oyuncu tarafından ele geçirilmiş olur. Oyuncu ileride rakibi ve kendisi tarafından bu kuyuya koyulacak tüm taşların sahibi olur. Sahibi olduğu taşlar oyuncunun kendi hazinesine koyulur. Kale kuralının uygulandığı oyunlarda taşları dağıtırken hazinelere taş bırakma kuralı ortadan kalkar. Kaleyi belirlemek için farklı renkte taşlar kullanılır. Oyuncular 6 nolu kuyuya kale kuramaz. Bir sette her oyuncu sadece bir kez kale kurabilir. Oyunculardan herhangi birinin önünde bulunan kuyularda taş kalmadığı zaman oyun sona erer. Önünde ki kuyularda taş kalan oyuncu bu taşları kendi hazinesine koyar. Son olarak hazinelerde bulunan taşlar sayılır. Hazinesinde en fazla taş olan oyuncu oyunu kazanır.

Mangala Taktikleri:

 • Mangala oyununda özellikle uygulanacak taktikler arasında ilk hamlenin önemi büyüktür. Oyunda yapılan kura sonucunda hangi oyuncunun oyuna başlayacağı belirlenir. Oyuna ilk olarak siz başlarsanız kesinlikle son taşınızı hazineye denk getirmeye çalışın. Yani kendi sıranız ile başlayarak 3. oyukta yer alan taşları alın. Böylece taşları dağıtarak hazineye kadar gidebilirsiniz. Bu sayede hem hazineye taş ulaştırıp hem de bir hamle daha kazanırsınız.
 • Rakip eğer tek sayılı bir oyuk bırakmışsa bu oyuğa kendi taşınızı denk getirmeye çalışın. Böylece kuyuda yer alan tüm taşı hazineye gönderebilirsiniz. Bu durum psikolojik olarak da rakibin yıpranmasını sağlayacaktır. Boş kuyulara dikkat etmek oyunda en büyük taktiklerden birisidir.
 • Özellikle de boş oyukların karşısında yer alan dolu kuyular çok önemlidir. Çünkü eğer oynadığınız son taşınız boş oyuklara denk gelirse, o boş oyuğun karşısında yer alan tüm taşlar hazineye aktarılır. Boş oyuklar oyun içerisinde en fazla gözden kaçan taktiklerden birisidir. Boş oyuklar sebebiyle rakip bir anda yenilgiye düşebilir. Bu sebepten dolayı var olan boş oyuklara çok dikkat edilerek, stratejiler de bu oyuklara göre belirlenmelidir.

En son paylaştığımız gönderiye göz atmanızı tavsiye ediyorum: Satranç Nedir? Nasıl Oynanır?

Diğer Kaynaklar: https://www.mangala.com.tr/mangala-nasil-oynanir https://www.hurriyet.com.tr/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı