MARMARA’NIN DOĞA MERKEZİ: AĞVA

By Berrak Mutlu
0 Yorum 162 Görüntüleme

Kış mevsimine az kalmışken, sonbahar bitmeden bir doğa gezisi daha yapmak için çok güzel bir lokasyon olan Ağva, hafta sonunuzu tüm güzellikleriyle büyülemek için sizleri bekliyor. Günübirlik geziler içinde ortak bir noktada bulunan Ağva’yı gelin hep beraber inceleyelim.

AĞVA NEREDE BULUNUR?

Ağva, Marmara Bölgesi’nde bulunur fakat Karadeniz’e kıyısı bulunan, İstanbul-Şile ilçesine bağlıdır. İsminin anlamının hakkını veren bu kasaba iki derenin ortasında bulunur. Ağva Latince’de ‘’iki dere arasında bulunan’’ anlamına gelir ve gerçektende, Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında yer almaktadır.

Ağva Harita

AĞVA’DA NELER YAPILIR?

Aslında yaz aylarında oldukça talep gören bu kasaba bence sonbahar ve kışın gezmeye çok daha uygun bir yer. Havanın serinliği ve rahatlığıyla birlikte gezip görmek için çok daha huzurlu bir ortam oluşmuşken bir de yazın kalabalığından uzak çoğu yeri gezme şansına sahipsiniz.

Doğal güzellikleriyle görenleri büyüleyen Ağva’da bir sürü etkinlik yapabilirsiniz. Bunların arasında en keyifli olanı ise bence nehirlerde düzenlenen küçük tekne turlarına katılmak ya da deniz bisikletleri ile bir tur yapmak. Yemyeşil ormanların ortasında, sakin sularda güzel bir tekne turu gün içinde huzur bulmak için çok uygun bir aktivite.

Deniz Bisikletleriyle Nehir Turu

Nehir demişken unutulmamalı ki, balık tutmayı sevenler için de oldukça ideal bir yer. Ağva’da bir sürü balık çeşidini bulabilir ve balık avlayabilirsiniz. Balık tutmak yerine sadece tadına bakmayı tercih edenler için ise bir sürü güzel balık restoranı hizmet vermektedir.

Diğer bir önerim ise bu doğa harikası yerde bol bol yürüyüş yapmadan dönmemeniz. Zaten şehirden uzak, oksijeni bol bir yere gelmişken mutlaka uzun yürüyüşler planınızın bir parçası olmalı. İster deniz kenarında sahillerde, isterseniz nehir çevresinde isterseniz de orman içinde yapacağınız yürüyüşler hem bedeninizi rahatlatacak hem de zihninizi açacak buna emin olabilirsiniz.

Bisiklet turları ise bir diğer eğlenceli aktivite. Bisiklet kiralayarak nehir çevresinde hızlı bir gezi yapabilir ve diğer gezilecek yerlere vakit ayırabilirsiniz.

Ağva’nın merkezinde yeterince gezdikten sonra ise çevrede bulunan köylere gidip oraları ve çevredeki doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

İşte sizin için bazı öneriler:

 • Kadırga Koyu
 • Aşıklar Yolu
 • Saklı Göl
 • Gelin Kayası
 • Ağva Feneri
 • Yakuplu Köyü
 • Gürlek Mağarası
 • Kalemköy
 • Kilimli Koyu
 • Yeşilçay ve Göksu Dereleri
Kilimli Koyu

AĞVA’DA KONAKLAMA

İstanbul’da oturuyorsanız ya da bu lokasyona yakınsanız günübirlik gezilerle hafta sonu için dinlenme mekanı olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca konaklamak isterseniz de bir sürü seçenek mevcuttur. Tüm konaklama yerlerine buradan bakabilirsiniz.

Ağva Konaklama
 • KAYNAKLAR:
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C4%9Fva,_%C5%9Eile

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı