Airbus İlk Gezegenler Arası Kargo Gemisini Yapacak

By Beytullah Kuşçu
0 Yorum 48 Görüntüleme

Bugün Nasa tarafından Mars’a yollanan uzay aracının ardından bu görevin bir sonraki aşaması için çalışmalar başladı. Airbus-Fransa Mars’tan toplanacak olan taş örneklerini getirmek için devasa bir uydu yapmaya hazırlanıyor.

Airbus taslak resmi.

İki Aşamalı bir plan.

Nasa’nın Marsa yolladığı Perseverance isimli uzay aracı Mars yüzeyinde araştırmalar yaparken kaya parçaları da toplayacak. Bu kaya parçaları daha sonra bir diğer roket ile Mars yüzeyinden yörüngeye taşınacak. Amerikan – Avrupa ortak girişimi olan multi-milyar dolarlık proje ile bu kaya parçaları dünyaya getirilecek. Bilim insanlarına göre bu Mars’ta yaşam olup olmadığını anlamanın en iyi yolu.

Yine bilim insanlarına göre proje ortalama bir mars görevinden kat ve kat daha karışık. Airbus’un üreteceği kargo uydusu, bu alanda bir ilk olacak, Mars ile Dünya arasında kargo taşıyacak. Dr. David Parker’e göre bu uydu sıradan uydular arasında deyim yerindeyse tam bir dev olacak. ERO (Earth Return Orbiter) ismi verilecek olan araç 6.5 ton ağırlığında olacak. Yakıt olarak ise Kimyasal ve elektrik itki kuvvetleri karışımını kullanacak. İtalyan Thales Alenia Space firması uydunun tasarımında lider kurum olacak.

Devasa güneş panellerine sahip olacak uydu, buradan ürettiği elektrik ile sahip olduğu ion motorunu çalıştıracak. Güneş panellerinin boyutları tahmini 40 metreyi bulacak.

İon Motoru

Uzayda Randevu.

Nasa önümüzdeki 10 yıl içerisinde mars yüzeyine bir roket indirmeyi planlıyor. Bu roket ile toplanan kaya parçaları mars yörüngesine taşınacak. Daha sonra Airbus aracı roket ile ortak yörüngede buluşarak roketi yakalayacak. Yakalanan roket Airbus uydusunun haznesinde dünyaya doğru yol alacak.

Uzayda bir randevu (temsili)

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile final anlaşmanın eylül ayında imzalanması bekleniyor. Airbus Ceosu Dirk Hoke’ye göre bu proje Airbus’un onyıllarca kazandığı deneyimin ortaya konulmasını sağlayacak. ESA daha önce Rosetta, Mars Express, Venüs Express, Gaia, ATV, BepiColombo gibi birçok görev sayesinde büyük tecrübeler kazandı. Mars’tan örnek getirme görevi her ne kadar zor olsa da, gezegenler arası ulaşımda yeni bir seviye olacak.

Herşey Perseverance ile başladı.

6 tekerleğe sahip Amerikan uzay aracı Florida’daki Cape Canaveral üssünden bugün fırlatıldı. Mars üzerinde 40km genişliğe sahip Jezero Kraterine inmesi bekleniyor. Uydu fotoğraflarına göre buradaki bir ırmak milyarlarca yıl önce suya sahipti. Bilim insanları buradaki kayaların her türlü kimyasalı hala koruduğunu düşünüyor.

Perseverance

Kaynak: BBC SCIENCE

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı