Matrix’teki simülasyona benzer bir hayat mı yaşıyoruz ?

By Alena Atik
0 Yorum 211 Görüntüleme

Popüler bir bilim dergisi olan Scientific American’da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre insanların Matrix’teki gibi bir simülasyonun içinde olma olasılığının yaklaşık %50 olduğu ortaya konuldu. Yapılan bu araştırma İsveçli felsefeci olan Nick Bostrom’un 2003’te yayımladığı bilim makalesiyle Columbia Üniversitesi’nden David Kipping’in çalışmalarına dayandığı belirtildi.

Bostrom ‘Bir bilgisayar simülasyonunda mı yaşıyorsunuz?’ isimli yazısında şu üç önermeyi ortaya koydu:

1)  İnsan türünün, insan ötesi evreye (insanlığın aşırı gerçekçi simülasyonlar üretecek teknolojiye eriştiği nokta) ulaşamadan savaşlar ya da buna benzer nedenlerle yok olma ihtimali çok yüksek.

2) ‘Posthuman’ seviyeye ulaşabilmiş herhangi bir medeniyetin kendi evrimsel tarihinin çok sayıda simülasyonunu yapması olası değil.

3) Büyük ihtimalle bir bilgisayar simülasyonunun içinde yaşıyoruz.

Düşünür Matrix’e benzer şekilde hesaplama gücüne dayanan teorisinde söz konusu önermelerden birinin doğru olduğunu belirtmiştir.

Astronom Kipping ise, Bostrom’un teorisini kendi olasılıklarını hesaplamak için kullandı. Simülasyon iddiasında bulunmayan ilk iki kriteri birleştirerek tek bir olasılık haline getirdi.

We Got This Covered’ın haberine göre yeni araştırma, insanların simülasyonda yaşıyor olma ihtimalini net biçimde hesapladı. Simülasyon ihtimali, yüzde 49.777778; gerçeklik ihtimaliyse yüzde 50.222222 olarak belirlendi. Aslında bu teori, tıpkı Matrix serisinde olduğu gibi insanlığın “hesaplama gücünü” temel alıyor. Tüm yaşantımızı simüle edecek bir bilgisayar üretilmesi, ilk bakışta imkansız gibi görünüyor. Ancak böyle bir bilgisayar varsa onun bir parçası olduğumuz için onu fark etmemiz de imkansızlaşıyor.

Araştırmacılar konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Sonraki aşama başka gerçeklikler yaratabilen ‘doğurgan’ gerçekliklerle bunu yapamayan ‘kısır’ gerçeklikleri düşünmeyi gerektiriyor.Eğer gerçeklik hipotezi doğru olsaydı kısır bir evrende yaşıyor olma ihtimalimiz %100 olurdu simülasyon hipotezinde bile çoğu simüle edilmiş gerçeklik ‘kısır’ olurdu. Çünkü, simülasyonlar yenilerini meydana getirirse, bu simülasyonlar tekrar yaratabilmek için yeterli kaynak bulamıyor.

Bunu Bayes teorisinde incelersek, temel gerçeklikte ya da bir simülasyonda olma olasılığı neredeyse aynı oluyor. Araştırmada bu teori, matruşka bebeklere benzetildi. Her bebeğin, kendisinden önce gelene sığması için küçülmesi gerektiği böylece bebeklerin gittikçe küçüldüğü belirtildi.

Neil deGrasse Tyson da yakın zamanda ışık hızından daha hızlı seyahat edilememesinin sebebi bu teoriye bağlamıştı.

Ünlü astrofizikçi, simülasyonun kuralları çiğnememizi önleyen bir takım sınırlar koymuş olabileceğini söylemişti.

KAYNAKÇA

https://www.indyturk.com/node/261381/k%C3%BClt%C3%BCr/bilim-insanlar%C4%B1-matrixtekine-benzer-bir-sim%C3%BClasyonda-olma-ihtimalimizi-hesaplad%C4%B1

https://www.gercekgundem.com/bilim-teknoloji/223824/bilim-insanlari-hesapladi-matrixtekine-benzer-bir-simulasyonda-olma-ihtimalimiz-yuzde-kac?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı