Galaksilerin Sırrı

MeerKAT Teleskobu, X-Galaksilerin Sırrını Ortaya Çıkardı

By admin
0 Yorum 232 Görüntüleme

Galaksilerin Sırrı, kuşkusuz asırlardır çözülmeyi bekliyor.

Samanyolu’ndan daha aktif birçok galakside, evrede doğru yayılan çift uçlu radyo jet dalgaları bulunuyor. Genellikle bunlar galaksinin merkezindeki büyük kara delikten geliyor ve birbirine zıt yönde yayılıyorlar. Fakat nadiren, daha karmaşık yapıda ve gökyüzünde “X” şeklinde bir formasyon oluşturan 4 jetli radyo dalgalarına da rastlanabiliyor. Bu oluşumu açıklayabilmek için bilim insanları; galaksinin merkezindeki kara deliğin ve jetlerin milyonlarca yıl boyunca aynı yönde dönmeleri, her birinde bir çift jet olan iki kara deliğin varlığı, galaksiye doğru çekilen cisimlerin farklı yönlere doğru dağılarak X şeklinin diğer iki kolunu oluşturmaları gibi farklı açıklamalar öne sürüyor.

Galaksilerin Sırrı

Bu tür galaksilerden biri olan ve Güney Amerika’nın MeerKAT teleskobu tarafından yakalanan PKS 2014-55 “köşelerden dönen”, ev sahibi galaksiye doğru geri çekildiğini andıran yapısı nedeniyle yukarıda bahsettiğimiz son açıklamayı haklı çıkarır nitelikte.

Galaksilerin Sırrı

4 kuruluşun katıldığı çalışma, Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi (SARAO) ve Pretoria Üniversitesi ile ABD Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) ve Rhodes Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Bu sıradışı galaksilere ait önceki araştırmalarda yeterli kalitede görüntü elde edilememişti. Ancak yapımı kısa süre önce tamamlanan ve hizmete giren MeerKAT teleskobu, Güney Afrika’nın Kuzey Cape bölgesindeki Karoo çölünde bulunan toplam 64 radyo çanağına sahip. 9000 metrekare alana yayılan bu antenlerden toplanan verile bilgisayarlar tarafından derlenerek teleskoba ulaştırıldı ve galaksinin radyo bandında görüntüleri oluşturuldu.

MeerKAT Teleskobu Galaksilerin Sırrı ‘nı Çözüyor!

Galaksilerin Sırrı

MeerKAT teleskobunu inşa eden SKA Güney Afrika Projesinin eski başkanı Bernie Fanaroff, teleskobun kendi alanında dünyanın en iyisi ve mükemmel olmak üzere tasarlandığını belirtiyor:

Teleskobun benzersiz özellikleri sayesinde, galaksilerin evrimlerine dair uzun zamandır akılları kurcalayan soruların çözümüne katkı sağladığını görmek harika.

Bernie Fanaroff

NRAO’dan William Cotton’ın sözleri ise şu şekilde:

MeerKAT, eski gizemleri çözerken yenilerini bulabilecek güce sahip yeni nesil enstrumanlardan biri. Bu, galaksinin şimdiye dek bu denli detaylı olarak görülmemiş ve tamamen anlaşılmamış özelliklerini görmemizi sağladı.

William Cotton

Instagram hesabımızı takip etmek için tıklayın!

Kaynak: Popular Science

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı