robot

Meyve Toplayabilen Yeni Nesil Robot !

By Ömer Demirci
0 Yorum 144 Görüntüleme

Meyve ve sebze toplamak isteyen ama Coronavirüs nedeniyle toplayacak kişiyi bulamayan çiftçiler çok çaresiz kaldı. Birçok meyve ve sebze tarlada çürüyecekti. Fakat Yeni Zelanda’lı bir şirket bu duruma bir çare bulmaya çalışıyor ve robot geliştiriyor.

Salgının başlıca sorunu olan insan sağlığı riski üreticilere de büyük darbe indirdi. Bir ürünün toplanması, paketlenmesi, satışa sunulması çalışacak insanın kısıtlı olması nedeniyle baya zorlaştı. Salgın nedeniyle insanlar büyük risk oluşturuyor ve daha az temas gerekiyor. Yeni Zelanda ’da geliştirilen Mantis ve Shrimp isimli robotlarla tarımda yüksek oranda verim ve çok az maliyet hedeflendiği belirtiliyor. Bu robotların biri analiz yapıyor biri topluyor. Yani biri ağacın türünü ve nasıl toplanacağını analiz ediyor diğer robot ise bu analize göre meyveyi topluyor.

Mantis isimli robot GPS teknoloji kullanmadan yönünü bulabiliyor, herhangi bir engele çarpmıyor ve belli bir ağırlığa kadar ağaçlardan meyve toplayabiliyor. Lazer tarama tekniği ile çalışan robot, önüne bir cisim çıktığı takdirde bunu fark edip duruyor. Robotun ileriki zamanlarda daha da çok geliştirileceği belirtiliyor.

Meyve Toplayabilen Otonom Araçlar

Son 10 yıldır meyve toplayan robotlar geliştirmeye çalışan şirket üreticinin çalışan bulma sıkıntısını robotla gidereceği aşikar. Gerçi geliştirilse bile Türkiye’de satışı olmaz diye tahmin ediyorum. Hali hazırda bu robot dakikada 120 elma topluyor, ciddi anlamda hızlı çalışıyor. Yeni Zelanda’lı şirket hala bu robot için çalışmaya devam ediyor.

Dünya’da herşey teknolojiye yönelik çalışıyor sanayi devriminden sonra a’ dan z’ ye herşey teknolojinin bir eseri oldu. Yeni eseri ise meyve toplama robotu. Artık her alanda yeniliklere hazır olmalıyız çünkü teknoloji ile bütün her şeyin üretim vakti kısaldı. Belki ilerde biz bile teknolojik yenilik yapabiliriz. Çünkü neden olmasın?

Şu an pek çok bu araçlardan görmüyoruz ama gelecekte çoğu çiftçide böyle otonom araçları görmemiz mümkün olacak. Bu araçlar gelecekte çok değerli olacağa benziyor çünkü insan gücü neredeyse minimuma indirilmek isteniyor. Evde yatarak meyvelerin toplanmasını ve sebzelerin toplanmasını istiyorsanız bu robot tam size göre.

www.dijitalmerkezi.com

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı