Mozilla, Firefox teknolojisiyle desteklenen özellikli telefonların modernleştirilmesine yardımcı oluyor

By admin
0 Yorum 454 Görüntüleme

KaiOS’un Mozilla’nın 2017’de iptal ettiği Firefox OS projesinin bir bölümünü güncellemesine yardımcı oluyor.

Mozilla kendi Firefox OS projesini iptal ettikten yıllar sonra, kar amacı gütmeyen kuruluş, tarayıcı teknolojisini cep telefonu yazılımı için temel bir temel haline getirmek için tekrar çalışmaya dahil edildi. Bu sefer, Firefox OS parçalarını alan ve şimdi Apple’ın iOS ve Google’ın Android’ine rakip olarak özellikli telefonlarda kullanılmasını teklif eden KaiOS Technologies’e yardımcı oluyor.

KaiOS, yazılımın temelini oluşturan tarayıcı motorunu modernize etmek için Çarşamba günü bir Mozilla ortaklığı duyurdu. Mevcut KaiOS yazılımı, Mozilla’nın Gecko tarayıcı motorunun (Firefox’un temeli) 2016 yılına dayanan bir versiyonunu kullandığını söyledi. KaiOS ile uygulamalar, Google’ın dizüstü bilgisayarlar için Chrome OS’sine benzer şekilde tarayıcı temelinde çalışır.

Modernizasyon güvenliği geliştirmeli, uygulamaların daha hızlı ve daha sorunsuz çalışmasını sağlamalı ve daha gelişmiş uygulamalar için WebAssembly ve daha iyi oyunlar için WebGL 2.0 gibi yeni programlama yetenekleri açmalıdır. Bunlar, özellikli telefonlarda beklemeyebileceğiniz yetenekler, küçük ekranlı düşük maliyetli modeller ve telefon numaralarını delmek için fiziksel tuş takımlarıdır.

Ortaklık şartları açıklanmadı. Ancak, son derece önemli mobil pazarda Apple ve Google’a karşı rekabet eden nadir bir yer bulan bir proje için önemli bir destek sağlayabilir.

KaiOS bugün Mozilla’nın Firefox OS ile odaklandığı pazarlardan biri olan ucuz, düşük kaliteli özellikli telefonlarda kullanılıyor. Bu bir durgun su, ama tam akıllı telefon kullanmak istemeyen bazı müşteriler için hala önemli ve şimdiye kadar 120 milyon KaiOS telefon satıldı. Operatörler, mağazalarda ucuz flip telefonların sunulmasını istiyor ve KaiOS, bunları oluşturmanın ve WhatsApp, YouTube, Facebook ve Google Haritalar gibi bazı uygulamaları dahil etmenin bir yolunu sunuyor.

Daha yeni yazılımlar genellikle daha güçlü bir donanım gerektirir, ancak KaiOS, Gecko modernizasyonunun bir sorun olmayacağını söyledi. Şirket, “Gecko’nun en son yinelemeleri bellek verimliliğini artırıyor ve güncellemelerin tüm KaiOS özellikli cihazlarda sorunsuz çalışmasını sağlamak için bu alandaki uzmanlığımıza katkıda bulunuyoruz” dedi.

Mozilla, işbirliğine kaç mühendisin katılacağını söylemedi, ancak Mozilla’nın test mühendisliği ve yeni düşük seviyeli Gecko yetenekleri eklemesi de dahil olmak üzere “Firefox’un birçok alanını içereceğini” söyledi.

Firefox OS, kurucu ortak Brendan Eich gibi eski liderler altında Mozilla için en önemli öncelikti. Chris Beard genel müdür olarak devraldığında Mozilla, Firefox OS push’u iOS ve Android’in daha güçlü olduğu üst düzey telefonlara kaydırdı. Bu çabanın bir başarısızlık olduğu sonucuna vardıktan sonra Mozilla, Firefox OS telefon tutkusunu 2017 yılında hurdaya ayırdı. Beard şimdi Mozilla’dan ayrıldıktan sonra Başkan Mitchell Baker şimdi CEO olarak hareket ediyor.

Firefox OS açık kaynaklı bir yazılımdır ve KaiOS dizginleri aldı. Google, yazılımını ve hizmetlerini gelişmekte olan pazarlara yayma çabası kapsamında 2018 yılında KaiOS’a 22 milyon dolar yatırım yaptı.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı