Muhteşem Mars Auroraları Görüntülendi!

Muhteşem Mars Auroraları Görüntülendi!

By Burak ATAN
0 Yorum 281 Görüntüleme
2020 yılının yaz ayında Dünya’dan yola çıkıp 2021 yılının başlarında kızıl gezegen Mars’a ulaşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hope uzay aracı, Mars’ın gece gökyüzünde parlayan atomik oksijenin parlak yapılarını yakalamak için ultraviyole spektrometresini kullandı ve Muhteşem Mars Auroraları Görüntülendi!
Mars gezegeninden 103.4 nm dalga boyunda atomik oksijen emisyonunun bu üç görüntüsü, sırasıyla 22 Nisan, 23 Nisan ve 6 Mayıs 2021’de Emirates Mars Ultraviyole Spektrometre cihazı tarafından elde edildi.

Bu gözlemler sırasında toplanan verilerin tamamı, daha önce Mars‘ta hiç görüntülenmemiş olan uzak ve aşırı ultraviyole auroral emisyonlarını içeriyor. Mars gezegenindeki auroralar Dünya’dakilere hem benziyor, hemde benzemiyor. Bunun nedeni Mars’ta gerçekleşen auroraların henüz çıplak gözle görülebilen bir spektrumda görüntülenememesi. Şimdiye kadar, yalnızca uzay araçlarının üzerine yerleştirilmiş ultraviyole dalga boylarını görebilen aletler onları Mars atmosferinde ayırt edebildi.

Sol tarafta Hope uzay aracıyla çekilmiş gerçek görüntü, sağ tarafta ise sanatçı tarafından hazırlanmış tahmini görüntü.

Bunun yanı sıra Dünya’nın aurorası ile Mars’ın aurorası aynı şekilde oluşur. Uzayda akan güneş rüzgarından gelen parçacıklar Mars atmosferine girer ve Mars’ın üst atmosferdeki gaz olan oksijenle etkileşime girer. Ortaya çıkan iyonizasyon, oksijenin parlamasına neden olur. Dünya’da, bu iyonize parçacıklar gezegenimizin manyetik alan çizgileri boyunca kutuplara doğru ilerler. Bu nedenle auroralar daha yüksek enlemlerde meydana gelme eğilimindedir.

Eğer auroraları görebilseydik Mars yüzeyinden bu şekilde izleyebilirdik.

Ancak Mars’ın küresel manyetik alanı, gezegenin tarihinde oldukça erken bir zamanda bozulduğu için geride sadece kabuktaki manyetize minerallerde korunan manyetizma parçalarını bıraktı. Bu da auroral dağılımın oldukça farklı olduğu anlamına geliyor. Karanlık gece diskine karşı öne çıkan ışık fenerleri, yüksek düzeyde yapılandırılmış ayrık auroralardır. Bu, enerjik parçacıkların Mars yüzeyindeki minerallerden kaynaklanan düzensiz bir kabuksal manyetik alan ağı tarafından yönlendirildikten sonra atmosferi nerelerde heyecanlandırdığının izini sürer.

Bir sanatçı tarafından gelen verilere göre hazırlanan tahmini görüntü.

Mars atmosferinde daha önce hiç bu kadar ayrıntılı, ayrık auroral yapılar görmediğimiz için, görüntüler Mars’ın manyetik alanının kaybını haritalamak ve anlamak için yeni bir araç olabilir. Küresel manyetik alanın kaybı, kalın bir Mars atmosferinin kaybına bağlı olduğundan, manyetik alanın nasıl ve neden bozulduğunu anlamak, bildiğimiz şekliyle Mars’ın nasıl yaşanmaz hale geldiğini anlamak için çok önemlidir.

Kaynak:

https://www.sciencealert.com/the-uae-s-hope-mission-has-captured-amazing-images-of-mars-aurora

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı