Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Alışılmamış Müze

By Ogulcan Ozyavuz
0 Yorum 239 Görüntüleme

Müze deyince hemen aklımıza güzel bir mimari, ciddi bir ortam ve ciddi insanlar geliyor değil mi? Bununla beraber dünyanın dört bir tarafında görülmeye değer sıradışı müzeler bulunuyor.

Hadi onlara bir göz atalım!

Icelandic Phallological Museum-İzlanda Filoloji Müzesi

İzlanda Filoloji Müzesi

İzlanda’da yer alan ve muhtemel görüp görebileceğiniz en garip müzelerden olan İzlanda Filoloji Müzesinde Hamster genital organından balinanınkine kadar hepsi sergileniyor.

Soane Museum, London

Sir John Soane's Museum – London, England - Atlas Obscura
Soane Museum, London

Londra’daki Soane Müzesi’ne yürümek, göz alabildiğince her duvarda, her yüzeyde ve her çatlakta şaheserler tarafından bombalanmak gibi adeta.

Müzenin akşamları mum ışığında aydınlatılması çok tuhaf bir ziyaret deneyimi yaşatıyor.

Cancun Underwater Museum (MUSA), Mexico

Belki de dünya üzerinde bir müzeye girmek için dalış kıyafetleri giymeniz gereken tek müze budur 🙂

Bu su sanat galerisinin ziyaretçileri, su altında dokuz ila 20 fit arasında değişen diğer birçok turistik yerin yanı sıra, sakinleri ve hatta bazı ünlülerini tasvir eden 400’den fazla heykel bulabilirler. Dahası, tüm heykeller özel deniz dostu malzemelerden yapılmıştır, yani bu cazibe sonunda kendi büyüleyici mercan resifi haline gelecektir.

Cancun underwater sculpture museum: MUSA (Museo Subacuático de Arte), Mexico  - Times of India Travel
MUSA
Underwater Museum (MUSA) - Best Attractions in Cancún

Kafka Museum, Czech Republic

Kafka Museum and the Peeing Statues in Prague
Kafka Museum

Dünya üzerindeki yazarlara adanmış bütün müzeler, kitaplarının karmaşık dünyalarını yaratmaya çalışır. Fakat, bir yazar paranoya, purgatorial dehşet ve psikolojik dehşetle ilgili kitaplarıyla tanındığında, bu yaklaşım kötü bir fikir gibi görünüyor 🙂

Her nasılsa, Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentindeki Kafka Müzesi’nin arkasındaki küratörler bunu bir şekilde başardı. Yazarın yaşamından kalma eserler ve tarihin yanı sıra, ‘Ceza Kolonisinde’ adlı kısa öyküsünden işkence makinesinin bir kopyası gibi parçalar var. Kitabın içine girdiğini o kadar hissediyorsun ki, bir noktada hamam böceğine dönüşeceğini düşünüyorsun 🙂 🙂 (Bknz: Dönüşüm)

Museum Of Broken Relationships, Croatia

Zagreb's Museum of Broken Relationships – Zagreb, Croatia - Atlas Obscura
Museum Of Broken Relationships

Çoğumuz için, kopuk ve başarısız ilişkiler, hızla kurtulmak istediğimiz ve bir daha asla görmeyi ummadığımız şeylerdir. Ancak, Bitmiş İlişkiler Müzesi(Museum Of Broken Relationships), yanlış giden aşkın kolektif sefaletini paylaşarak farklı bir yol izliyor.

Sergiler arasında; video itirafları, kötüye giden romantik anılarla dolu eşyalar ve bir örnekte, bir kadının terkedildiğinde eski mobilyalarını sökmek için kullandığı bir balta var. Buna en kötü türden bir zavallılık diyebilirsiniz ancak yalnızca Avrupa’nın en yenilikçi müzelerine verilen Kenneth Hudson Ödülü’nü kazanan bu beğeni toplayan müze, hayatın en acı olaylarından birinde harika eğlenceler elde etmeyi başarıyor.

Kunsthaus, Austria

Kunsthaus Graz - Wikipedia
Kunsthaus

Neye benzediğini düşünürseniz düşünün, Avusturya, Graz’daki Kunsthaus genel olarak dünyanın en tuhaf görünen binalarından biri olmalı, bu nedenle tuhaf müzelerin herhangi bir listesinde yer almalıydı.

Graz’ın Avrupa Kültür Başkenti yılını anmak için inşa edilmiş olup, etrafındaki binalarla neredeyse hiç uyumlu değil.

Museum Of Bad Art, Massachusetts

Unusual Museums: MoBA, The Museum of Bad Art | Spot Cool Stuff: Travel

Kötü tablolar müzesi kurucuları, aslında ‘Neden her zaman iyi tablolar görüyoruz ki?’ sorusundan yola çıkmış olacak ki böyle bir müze açmışlar.

Aslında o kadar da kötü resimler çizmediğinizi anlamak istiyorsanız Massachusetts’da bulunan müzeye bir göz atın derim.

Chaffee Barbershop Museum, Arkansas

Elvis's chair - Picture of Chaffee Barbershop Museum, Fort Smith -  Tripadvisor
Chaffee Barbershop Museum

Elvis Presley’in saçlarına adanan bu müzeyegitmek için gerçekten çok çılgın bir Elvis Presley fanı olmanız lazım sanırım.

Biomuseo, Panama

Biomuseo / Frank Gehry (Gehry Partners) - Arkitektuel
Biomuseo

Mimar Frank Gehry’nin buruşuk kağıtları andıran tasarımlarının Latin Amerika’daki bir örneği olan Biomuseo, bir Biodiversity (Biyolojik çeşitlilik) müzesi. 2014 yılında açılan müze, Panama Kanalı’nın girişinde bulunan Amador Causeway adlı bölgede, 4100 metre karelik bir alan üzerinde yer alıyor.

Sheep And Dog Building, New Zealand

The Ewe and Ram. - Picture of Dog and Sheep Shaped Corrugated Metal  Buildings, Tirau - Tripadvisor
Sheep And Dog Building

Teknik olarak bir müzeden ziyade bilgi merkezi olan bu binanın mimarisi o kadar garip ki bir mimar değil de 6 yaşındaki bir çocuğun yaptığu düşünebilirsiniz.

Hiçbir anlam içermeyen bu yapıyla birlikte bugünkü yazımın da sonuna geldim.

Dünyanın En Korkunç ve Ürpertici Tabloları’nı okumak için tıklayabilirsiniz.

Kaynak;

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı