NASA DARK Projesi

NASA DARK ASTEROİT PROJESİ

By Ebru Çelen
2 Yorumlar 356 Görüntüleme

NASA’nın gezegen bilimi programı, önceliği asteroit görevlerine kaydırıyor

DART (Çift Asteroid Yönlendirme Testi), Dünya’ya tehlikeli bir asteroit çapmasını önlemek için kullanılan, gezegensel savunma odaklı bir teknoloji testidir. DART, uzayda bir asteroidin hareketini değiştirmek için kinetik çarpma tekniğinin ilk gösterimi olacak. DART görevi, APL(Applied Physics Laboratory) tarafından yönetilen ve NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi için Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde ve Washington, DC’deki NASA Genel Merkezi’ndeki Bilim Misyon Müdürlüğü’nün Gezegen Bilimi Bölümü’nde NASA’nın Güneş Sistemi Keşif Programı kapsamında yönetilen Aşama C’dedir.

NASA’nın DART görevinin önümüzdeki Temmuz ayında başlaması planlanıyor. Ancak proje pandeminin neden olduğu gecikmelerin yanı sıra uzay aracında bulunan bazı yeni teknolojilerle ilgileniyor.

WASHINGTON – Bir amiral gemisi Mars gezgini görevi başlatıldığında, NASA’nın gezegen bilimi bölümü dikkatini gelecek yıl başlatılacak bir çift asteroid görevine çeviriyor.

NASA’nın Gezegen Bilimi Danışma Komitesi’nin 17 Ağustos’taki bir toplantısında, NASA’nın gezegen bilimi bölümünün direktörü Lori Glaze, bu yılın başlarında pandemi başladığında, bölümün en yüksek önceliğinin, bu yaz Mars 2020 misyonunun başarılı bir şekilde başlatılmasını sağlamak olduğunu belirtti. NASA, Mars 2020’yi, Demo-2 ticari mürettebat görevinin yanı sıra, iki yıllık bir gecikme potansiyeli nedeniyle ve görevin lansman penceresini kaçırması durumunda 500 milyon dolara varan ek maliyetler nedeniyle ajansın genel önceliklerinden birine yükseltti.

Mars 2020, 30 Temmuz’da başarıyla başlatıldı ve önümüzdeki Şubat ayında Mars’a inmesi planlanıyor. “O fırlatma penceresiyle tanıştık ve bunu başardık,” dedi. 

Bölüm şimdi önceliklerini, her ikisi de 2021’de başlatılması planlanan Çift Asteroid Yeniden Yönlendirme Testi (DART) ve Lucy olmak üzere iki göreve kaydırıyor. “Portföyümüzdeki çeşitli COVID etkilerine baktığımız için bunlar çok yüksek öncelikler” dedi. “Bu ekipleri olabildiğince güvende tutmak için çok çalışıyoruz, ancak sınırlı kaynaklara ve sınırlı tesislere sahip olduğumuzda, bu görevlere öncelik vermeye çalışıyoruz.”

Roll Out Solar Arrays (ROSA) genişletilmiş DART uzay aracının çizimi. İki ROSA dizisinin her biri 8,6 metreye 2,3 metre boyutlarındadır.

Lucy, NASA tarafından 2017 yılında seçilen iki keşif sınıfı görevinden biridir. Ekim 2021’de United Launch Alliance Atlas 5’te başlatılması planlanmaktadır. Misyon, 12 yıllık görevi sırasında Jüpiter’in Güneş çevresindeki yörüngede, Troyalı göktaşları yönünde uçması zor ve karmaşık yörüngede, uçmak için dar bir fırlatma penceresine sahiptir.

Glaze, Lucy misyonunun, nihai entegrasyon ve teste geçmesine izin verecek olan Anahtar Karar Noktası D olarak bilinen bir dönüm noktasına yaklaştığını söyledi. Bu çalışma, pandemi devam ettikçe “ekip sağlığı ve güvenliği her şeyden önce” olarak devam ediyor.

DARK Projesi

Proje kapsamında, NASA tarafından tasarlanan DART uzay mekiği, 2022’de Dünya’ya 11 milyon kilometre mesafede olacak Didymos asteroid ikilisine ulaşıp merkezdeki Didymos A asteroidinin yörüngesinde dönen Didymos B’ye (Didymoon) çarparak kinetik etkiyle asteroidinin yörüngesinde Dünya’daki teleskoplardan gözlenebilecek yüzde 1’lik bir değişim ortaya çıkarmaya çalışacak. DART şu anda kendi son montaj ve test operasyonlarında. “Görev gerçekten iyi ilerliyor,” dedi. “Görev şu anda bir SpaceX Falcon 9 ile Temmuz 2021 lansmanı için yolda ve bunu başarmak için gerçekten çok çalışacağız.”

Ancak, DART’IN bazı zorlukları vardı, başka bir NASA yetkilisi daha sonra aynı toplantıda açıkladı. Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi başkanı Lindley Johnson, uzay aracı otobüsünün, elektrikli tahrik sistemini kuran Aerojet Rocketdyne’den Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’na teslim edilmesinin pandemi nedeniyle yaklaşık bir buçuk ay ertelendiğini söyledi. “Dolayısıyla, DART entegrasyonunu ve test programını yaklaşık altı hafta kadar geride bıraktı,” dedi.

Görev ekibi o zamanın bir kısmını kurtarmaya çalışıyor ve bunu yapmak için vardiya sayısını artırabileceğini söyledi. Bununla birlikte, uzay aracının güneş panellerinin bu yılın sonlarında teslimatının yaklaşık bir ay gecikmesi bekleniyor.

DART uzay aracının iki farklı görünümü. DRACO (Didymos Reconnaissance & Asteroid Camera for OpNav) görüntüleme cihazı, New Horizons’tan LORRI yüksek çözünürlüklü görüntüleyiciye dayanmaktadır. Soldaki görünüm ayrıca ROSA’ların (Roll-Out Solar Arrays) sarılı olduğu Radyal Hat Yuvası Dizisi (RLSA) antenini de gösterir. Sağdaki görünüm, NEXT-C iyon motorunun daha net bir görünümünü göstermektedir.

Johnson, uzay aracındaki NEXT-C elektrikli tahrik sistemi ve Roll-Out Solar Array (ROSA) gibi bazı teknolojilerin gecikmelerde rol oynadığını söyledi. “Bu bileşenlerin bir uçuş projesine teslim edilmesinden önce yapılması gereken test miktarı tam olarak anlaşılmadı ve gerçekleştirilmedi” dedi.

Ne NEXT-C ne de ROSA tamamen yeni sistemler değildir. NEXT-C, NASA’nın Şafak ve Derin Uzay 1 görevlerinde kullanılan elektrikli itiş gücünün geliştirilmiş bir versiyonu iken, fırlatıldıktan sonra uçuş konfigürasyonuna giren bir güneş paneli olan ROSA, Uluslararası Uzay İstasyonunda test edildi. Ancak, “bu bileşenlerden hiçbiri, uçuş projesi gereksinimlerini karşılamak için gerçekten yeterli  plan ve programla başlamadı” dedi.

Johnson, “Uzay aracını bir araya getirip yaklaşık dokuz ay içinde testleri yaptıkça DART için devam eden bir zorluk olacak” dedi. “Bu, bu yeni teknoloji sistemleriyle projeden bazı dersler çıkarabileceğimiz bir alan.”

Yukarıya Bakmaya Devam…

KAYNAKLAR:

https://dart.jhuapl.edu/Mission/index.phphttps://www.nasa.gov/planetarydefense/dart

spacenews.com/nasas-planetary-science-program

https://www.nasa.gov/planetarydefense/dart

2 Yorumlar

Sıla Akbulut 23 Ağustos 2020 - 18:28

Bilgilendirici ve çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık

Cevap
YAŞAR SAFA CİHAN 23 Ağustos 2020 - 22:04

Güzel Bir Bilgilendirme Yazısı Olmuş Ellerine Sağlık

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı