NASA’nın Yeni Mars aracı Perseverance Hakkında Her şey

By Beytullah Kuşçu
0 Yorum 85 Görüntüleme

Bu yaz Mars’a gönderilmesi planlanan, çok ilginç görevler üstlenecek olan Perseverance robotu hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını sizin için hazırladık;

Perseverance’nin görevi nedir?

NASA 2020 yazında kızıl gezegen Mars’a yeni bir insansız araç yollamaya hazırlanıyor. Yeni araç Mars yüzeyinde mikrobiyal yaşamın geçmişte var olup olmadığını araştıracak. 1970’lerde gerçekleştirilen Viking görevinden sonra bu konu hakkında çalışacak ilk mars aracı olacak.

Bu robot Mars yüzeyinden toprak parçacıkları toplayacak, onları tüpler içerinde muhafaza edecek. Bu tüpler daha sonra bir şekilde tekrar dünyaya gönderilmek üzere mars yüzeyinde bırakılacak. Perseverance ayrıca kızıl gezegenin coğrafyasını analiz edecek ve astronotların ileride nasıl oksijen üretebileceğini test edecek. Oksijen ileride hem yakıt hem yaşamı sürdürmek için kullanılabilecek.

Ek olarak drone benzeri bir helikopter robot ile birlikte gönderilecek. Bununla birlikte mars yüzeyinde ilk uçuş testi yapılmış olacak.

Perseverance Ne Demek?

Perseverance kelimesi Türkçe azim anlamına geliyor. Bu isim 28.000 katılımın olduğu okullar arası bir yarışma sonucu seçildi. Virginia’lı Alexander Mather isimli 13 yaşındaki öğrenci yarışmanın galibi oldu. Mather, ”diğer tüm mars robotları insanoğlunun sahip olduğu niteliklere göre adlandırıldı. Eğer robotlarımızı bu niteliklere göre adlandırıyorsak en önemlisini atladık: Azim.”

Alexander Mather

Perseverance Marsa Nasıl Ulaşacak?

Bir tonluk, otomobil boyutundaki robot bu yaz bitmeden Cape Canaveral üssünden fırlatılmayı bekliyor. Perseverance marsa kadar koruyucu bir kabuk içerisinde yolculuk edecek. Bu kabuk ısı kalkanı ve konik yapılı arka kabuktan oluşacak.

Bu aerodinamik kabuğun bağlı olduğu roketler Perseverance’nin marsa doğru zamanda ve doğru noktada ulaşmasını sağlayacak. Robot 2021 yılı başlarında 7 dakikalık bir iniş gerçekleştirecek. Dünya ile Mars arasındaki uzaklıktan dolayı optimal fırlatma aralığı her 26 ayda bir gerçekleşiyor. Bu sebeple eğer Perseverance bu yaz fırlatılamazsa 2022 Eylülünü beklemek zorunda kalacak.

Teknik Özellikleri Nelerdir?

Perseverance 3 metre uzunluğa, 2.7 metre genişliğe, 2.2 metre yüksekliğe ve 1025kg ağırlığa sahip. Güç kaynağı olarak ise MMRTG isimli Nükleer materyalleri (plütonyum) elektrik enerjisine çeviren bir jeneratöre sahip.

Radyoizotop Termoelektrik Jeneratörü

Perseverance Nasıl İniş Yapacak?

İlk aşamada aracın ısı kalkanı onu atmosfere girişte oluşacak yüksek ısıdan koruyacak.  11 kilometre civarı yükseklikte paraşütler açılacak. Aracın hızı bu sayede mach 1.7 den 320 km saate düşecek. Daha sonra ısı kalkanı bırakılacak ve araç bir müddet daha düşmeye devam edecek. Son aşamada 8 roketin yardımı ile bir nevi hava vinci yöntemi ile araç yüzeye yavaşça indirilecek. Aracın tekerlekleri yere değdiği anda roketlerin bulunduğu vinç güvenli mesafeye kendisini fırlatacak.

Hava Vinci sistemi

Hangi Bölgeler Üzerinde Araştırma Yapacak?

Robot Mars ekvatorunun 30 km kuzeyindeki bir kraterde çalışacak. Bilim adamlarına göre bu kraterde ırmakların oluşturduğu bir göl bulunuyordu.

Eğer kraterde su bulunmuş olsaydı mikrobiyal hayatın da bulunmuş olabileceğini varsayabiliriz. Burada yapılacak çalışmalar gezegenin evrimine bir ışık tutacaktır.

Perseverance’nin görev alanı

Robot Üzerinde Hangi Ekipmanları Taşıyor?

Perseverance üzerinde bir grup gelişmiş bilimsel ekipmana sahip. Bunlar;

Mastcam-Z: Mineralleri inceleyecek gelişmiş bir kamera sistemi.

MEDA: Isı, rüzgâr, basınç, nem ve toz sensörü.

PIXL: Kamera ve Xray modülü, kimyasal elementleri ayırt etmeyi sağlayacak.

MOXIE: Astronotların nasıl oksijen üretebileceklerini test edecek.

RIMFAX: Yeraltı haritası çıkaracak bir radar.

SHERLOC: Spektrometer, lazer ve kamera ile sudan etkilenmiş organik ve mineralleri arayacak.

SuperCam: Kaya ve toprağı kamera ve lazer ile inceleyecek.

Üzerindeki Helikopter Nedir?

Ingenuity yaklaşık 1.8 kiloluk mini bir helikopter. Nasa bu helikopter ile Marsın ince atmosferinde uçuş testi yapmak istiyor. Mars’ın atmosferi Dünya’nın atmosferinin %1 i kadar yoğun. Yani pervanelerin yakalayabileceği çok daha az hava anlamına geliyor. Haliyle bu atmosferde uçmak çok daha zor.

Ingenuity

Toprak ve Kaya Parçaları Nasıl Depolanacak?

Robotun örnek toplama sistemi 3 temel parçadan oluşuyor. 2.1 metre uzunluğundaki robotik kol gövdeye monteli. Bu kolda bulunan bir matkap kaya ve toprağı delecek. Tebeşir büyüklüğünde toplanan parçalar örnek tüpünde saklanacak. Bu tüp robotik kol tarafından robotun önünde bulunan parçaya konularak resmi çekilip saklanacak. Robot uygun bir bölge bulduğunda örneği mars yüzeyine bırakacak.

Örnekler Dünyaya Nasıl Geri Gönderilecek?

Perseverance’nin temelini attığı Mars örnek dönüşüm programı ile ayrı bir görev hazırlanacak. Örnekleri toplamak için bir roket mars yüzeyine gönderilecek. Daha sonra robotumuz robotik kolu ile örnekleri bu rokete yükleyecek. Daha sonra tekrar mars yörüngesine fırlatılacak olan roket yörüngede başka bir araç tarafından yakalanacak. Bu araç örnekleri dünyaya geri getirmeye çalışacak.

Kaynak: BBC SCIENCE, NASA JPL

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı