NASA'nın Uzay Teleskobu TESS İlk Görevini Tamamladı!

NASA’nın Uzay Teleskobu TESS İlk Görevini Tamamladı!

By Burak ATAN
0 Yorum 400 Görüntüleme
NASA’nın uzay teleskobu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), 4 Temmuz günü iki yıllık bir araştırmanın parçası olarak yıldızlı gökyüzünün yaklaşık % 75’ini görüntüleyerek birincil görevini tamamladı. Fakat, TESS uzay teleskobu uzayın ıssız köşelerinde yeni dünyaları aramaya devam ediyor. TESS, 2018 yılının Nisan ayında Dünya yörüngesine fırlatıldı ve üç ay sonra bilim çalışmalarına başladı. Teleskop, “geçiş yöntemini” kullanarak yıldızların önünden geçen yörüngede dönen gezegenlerin neden olduğu küçük parlaklık düşüşleri için izleyerek ötegezegenleri keşfediyor. (NASA’nın Uzay Teleskobu TESS İlk Görevini Tamamladı!)
TESS tarafından çekilen uzayın %75’lik bölümünün fotoğrafı.
Aynı strateji, NASA’nın öncü Kepler uzay teleskobu tarafından da kullanılmıştı. 2018 yılının Ekim ayında emekliye ayrılan Kepler, bugüne kadar keşfedilen 4.200 dış gezegenin yaklaşık üçte ikisini buldu. Ayrıca, Kepler’in bulguları hala inceleniyor. Bilim insanları teleskobun daha fazla analiz gerektiren 3.000’den fazla ek adayı içeren devasa veri kümesini incelemeye devam ediyor. NASA yetkilileri, TESS uzay teleskobunun bugüne kadar tam 66 tane onaylanmış yeni ötegezegen ve astronomlar tarafından henüz onaylanmamış yaklaşık 2.100 adet aday olabilecek keşif yaptığını açıkladı. TESS uzay teleskobu, 2022 yılının Eylül ayına kadar sürecek olan genişletilmiş görevinde uzayı incelemeye devam edecek.
Bu TESS’in ilk ışık fotoğrafının bir bölümü

TESS proje bilimcisi Patricia Boyd, “TESS, çok çeşitli bilim konularında değerli veriler sağlayan bir dizi yüksek kaliteli gözlemler üretiyor. Genişletilmiş görevine girerken, TESS şimdiden kükreyen bir başarı.” Dedi. TESS uzay teleskobu, dört kamerasını kullanarak yaklaşık bir ay boyunca sektör adı verilen gökyüzünün 24×96 derecelik şeritlerini izledi. Misyon, ilk yılını güney gökyüzünü kapsayan 13 sektörü gözlemleyerek geçti, ardından kuzey gökyüzünü görüntüleyerek bir yıl daha geçirdi. TESS uzay teleskobu, şimdi genişletilmiş görevinde, araştırmaya devam etmek için güneye döndü. Ek olarak TESS ekibi, uydunun veri toplama ve işleme biçiminde iyileştirmeler yaptı.

TESS’in ilk ışık fotoğrafının tam versiyonu.

Kameraları artık her 10 dakikada bir, birincil görevden üç kat daha hızlı bir tam görüntü yakalıyor. Yeni bir hızlı mod, her iki dakikada bir on binlerce yıldızdan bu gözlemleri toplamanın önceki yöntemiyle birlikte, her 20 saniyede bir binlerce yıldızın parlaklığının ölçülmesini sağlıyor. Daha hızlı ölçümler, TESS’in yıldız salınımlarının neden olduğu parlaklık değişikliklerini daha iyi çözmesine ve aktif yıldızlardan gelen patlayıcı parlamaları daha ayrıntılı olarak yakalamasına olanak tanıyacak. Bu değişiklikler, 2022 yılının Eylül ayında tamamlanacak olan genişletilmiş görev süresi boyunca kullanılacak.

Solda, TOI 700 d’nin küçük bir sanatsal görseli ve Sağda, geçişinizi gösteren bazı veriler.

TESS uzay teleskobu, Güney gökyüzünü görüntülemek için bir yıl geçirdikten sonra, Kuzey’de ek gözlemler yapması ve teleskobun henüz görüntülemediği Güneş’in arkasında kalan alanları araştırması ise yaklaşık 15 ay sürecek. TESS uzay teleskobu görevinin birinci yılında, yıldızının yaşanabilir bölgesinde yörüngede dönen TOI 700 d adlı bir ötegezegen keşfetmişti. Ancak TESS ekibi, son iki yılda teleskoba bazı önemli iyileştirmeler yapıldığından, bundan sonraki görevlerinin daha verimli olacağını söylediler. (NASA’nın Uzay Teleskobu TESS İlk Görevini Tamamladı!)

Kaynaklar ;

https://www.space.com/nasa-tess-exoplanet-space-telescope-primary-mission-ends.html

https://phys.org/news/2020-08-nasa-planet-hunter-primary-mission.html

https://www.nasa.gov/feature/goddard2020/nasa-s-planet-hunter-completes-its-primary-mission

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı