Kahve

Nesilden Nesile: Kahve ve Kahvecilik

By Mehmet Taner Tekin
0 Yorum 701 Görüntüleme

Bir önceki yazımızda, kahve keşfini ve yayılma sürecini sizler için derlemiştik. 2002 yılında Trish Rothgeb tarafından bu süreç ‘dalgalar’ şeklinde üçe ayrılmıştır ve daha sonra tüm dünyada 1. Dalga (nesil) , 2. Dalga (nesil) ve 3. Dalga (nesil) olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise 3. Nesil kahveciliğin popülaritesi tavan yapmış durumdadır. Bu yazımızda, bu sınıflandırmanın detaylarını sizler için derledik. Keyifli okumalar 🙂

1. Nesil Kahvecilik

Kahvede devrim olarak nitelendirilen bu aşama, Satari Kato’nun suda çözünen kahveyi bulmasıyla başlayan ve halk arasında hızla artan kahve tüketimini kapsayan dönemdir. Bu dalganın en önemli noktası da zaten her evde bulunabilecek temel bir besin maddesi olmasına kadar giden noktadır.

Sıcak su ve kahve tozu (ınstant coffee): 1. nesil kahveciliğin tek gerektirdikleri

1. Dalga kahve tüketicileri için en önemli unsurlar; kahvenin rahat ulaşılabilir ve kolay hazırlanabilir olmasıydı. Günümüze baktığımızda, aslında hala bu avantajları sebebiyle tüketimi çok yaygındır. Kahvenin kökeni ve lezzeti o dönem tüketicileri için önemli değildi. Özetle kahvenin en ilkel hali diyebiliriz. 🙂

2. Nesil Kahvecilik

Kahvenin toplumda temel besin maddesi olacak kadar kabul görmesi, birçok girişimin kapısını aralamıştır. İnsanlar tabi ki bu fırsatı görmezden gelmemiştir ve Starbucks, Costa Coffee gibi şuan sektörün en önemli şirketleri, bu dönemde büyümeye başlamış ve bu dalganın en önemli öncüleri olarak adlandırılmışlardır.

Bu neslin öncülerinden Starbucks reklam afişlerinde değişime vurgu yapmaya başlamıştı.

İnsanların artık kahveden beklentilerinin arttığını fark eden Starbucks, adeta kahvede 2. Devrimi gerçekleştirerek toplumda kahvenin karşılığını farklı boyutlara taşımıştır. İnsanlar için artık kahve sosyalleşmenin bir parçası haline gelmiştir. Toplumda artık daha kaliteli kahve isteği ve kahvenin kökenlerine merak bu sürecin gelişmesindeki ana faktörlerdendir.

Kahvenin artık insanlar için daha farklı yer edinmesi fiyatlarda artışı da beraberinde getirdi ancak bu insanlar için rahatsız edici bir etken olarak görülmedi. Bunun için de en önemli nedenler; kendilerini daha iyi hissedebilecekleri, dekoratif olarak farklılık barındıran bu mekanlar ve kahvenin daha kaliteli haliydi.

3. Nesil Kahvecilik

İnsanlar artık kahve konusunda daha seçiciydi ve kalite standartları daha yüksek bir hale gelmişti. Artık onlar için bir hobi olmuştu, tutku ve aşk duygularıyla anılan bir yer edinmişti kahve. Bu da beraberinde ister istemez kahveye başka bir bakış açısı getirilmesine sebep olmuştur. Kahve çekirdekleri ve yöreleri, mikro kavurucular, demleme çeşitleri gibi bir çok faktör işin içine girmiştir.

3. nesil kahvecilikte kahve demleme yöntemleri

Bu dalga ile birlikte baristalar da iyi kahve için bir unsur haline geldi. Onlar artık kahveyi sunmaktan değil aynı zamanda kavurmaktan, demlemekten de tam olarak sorumlu hale gelmiştir.

‘Bir filtre kahve alabilir miyim ?’den fazlasını isteyenler için bir sonraki yazımızda bu demleme yöntemlerinin detaylarını ve kritik parametrelerini sizlere aktarmaya çalışacağız. Siz de bizimle iletişime geçmeye devam edebilir ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler 🙂

kaynakça

WAVES OF COFFEE EXPLAINED
https://www.latimes.com/food/story/2019-10-04/third-wave-coffee-trish-rothgeb

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı