Virüs

Nüfus yoğunluğu ve yeni virüs türleri , normal yaşama dönmeyi nasıl etkileyecek ?

By Begum Oden
1 Yorum 307 Görüntüleme

Nüfus yoğunluğu ve yeni virüs türleri , normal yaşama dönmeyi nasıl etkileyecek ?

Covid-19’a neden olan virüs ‘ün yeni, görünüşte daha bulaşıcı bir versiyonu birçok ülkede ortaya çıktığı için, yeni araştırmalar, viral virüslerin bulaşabilirliğinin ve bir bölgenin nüfus yoğunluğunun, aşılama kampanyalarının kasabalarda ve şehirlerde yaşamı daha normale dönüdürüyor. Bulgular, aşıların yoğun nüfuslu ilçelere yönlendirilmesinin hastalığın bulaşmasını kesintiye uğratmaya yardımcı olacağını gösteriyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi‘ ve bağımsız veri araştırma şirketi Wildlife Analysis insanların hastalıktan kaçınmak için davranışlarını değiştirmeden önceki yani salgının başlangıcında COVID-19’un ABD’de yayılmasını inceledi. Bu, maskeleme ve fiziksel uzaklaşma azalmaya başladığında ve davranış bir kez daha pandemi öncesi normale benzediğinde COVID-19’un bulaşmasını etkileyebilecek faktörleri ortaya çıkarmalarına neden oldu.

39 eyaletten 23 Mayıs 2020’ye kadar ilçe bazında verileri ayrıştırarak, bir ülkenin nüfus yoğunluğu arttıkça, COVID-19’dan sorumlu virüs olan SARS-CoV-2‘nin kişiden kişiye yayıldığı saptandı. Bu ülke düzeyindeki yayılma, nihayetinde virüsün temel üreme sayısında yani enfekte bir kişinin enfekte olmaya devam ettiği süreçte temas ettiği ortalama insan sayısının bir ölçümü. G614 adlı bir mutasyon içeren virüsün daha büyük bir oranı barındıran bölgelerin daha fazla viral yayılma yaşadığı gözlemlendi. Bu, bu türün daha kolay iletilebileceğini gösteren diğer araştırmalar tarafından desteklenen bir bulgu. G614 mutantı, ilk olarak Birleşik Krallık’ta tanımlanan bir tür , yeni çalışma viral türün yerel bir bölgedeki genel hastalık yayılmasında da rol oynayabileceği gösteriyor.

Araştırmacılar, obezite ve diyabet , sosyoekonomik durum ve siyasi ilişki gibi diğer birkaç faktörü araştırdılar ve hiçbirinin salgının başlangıcında COVID-19’un yayılma oranına önemli bir katkıda bulunmadığını buldular.

Bu faktörler, bireylerin ve popülasyonların hastalıktan kaynaklanan komplikasyonlara ne kadar duyarlı olduklarını etkileyebilse de, virüsün insandan insana bulaşmasını etkilemiyor gibi görünüyor. Ancak gelin bu faktörlerin bireylerin motivasyon ve psikolojilerine etkilerine biraz göz atalım.

Covid-19 salgını ve salgından korunmak için alınan tedbirler zorlu bir sürece neden oluyor. Salgına yakalanan insanların hastalıkla mücadelesi ve psikolojilerine etkisi, salgından uzak durmak için alınan tedbirlerin bireylerde psikolojik etkiler gibi birçok açıdan bireyleri ve yaşamları yönlendiriyor. Bir hastalık hakkındaki korku ve endişe bunaltıcı olmakla beraber yetişkinlerde ve çocuklarda güçlü duygulara neden olabiliyor.

COVİD-19 stres ,kaygı ve değişkenler

Pandemi sürecinde ortaya çıkan stres ,kaygı ve değişen alışkanlıklarımız ;

  • Kendi sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı hakkında korku ve endişe duymak
  • Uyku düzeninde  değişiklikler
  • Beslenme düzeninde dengesizlik
  • Konsantrasyon zorlukları
  • Alkol, tütün veya diğer ilaçların artan kullanımı(Yeni bağımlılık kazanımı )
  • Yanlış doz ve reçetesiz psikiyatrik ilaç kullanımı

Motivasyonu sağlamak için neler yapmalıyız ?

Zararlı ve hassas içerikli haberleri izlemek, okumak veya dinlemekten uzak durmalı , haber kirliliğini önlemeyiz. (Doğru kaynaklardan bilgiler almak stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir.) Beden sağlığımız çok önemli ,ilk önce bedenimize iyi bakmamız gerekir. Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde hareket etmek , dengeli beslenmek ve önerilen vitamin takviyeleri hem fiziksel hem psikolojik olarak yarar sağlar. Günlük duş alımı ve yaşam alanının havalandırılması çok önemli unsurlar arasında. Özellikle öğrenci veya çalışansanız ve evden çalışıyorsanız , uyku kıyafetlerimizle günümüze devam etmemeli, günlük kıyafet geçişi yapılmalıdır. Derin nefes egzersizleri ve sosyal paylaşımda bulunmak stresi ve kaygıyı önemli ölçüde azaltır.

Önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça : https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210114134042.htm

1 Yorum

Emel 15 Ocak 2021 - 19:21

Pandemi döneminde beden ve ruh sağlığın korunmasına yönelik yararlı bir içerik, teşekkürler 👍

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı