ÖDEM NEDİR? ÖDEM ATTIRAN GIDALAR

By admin
0 Yorum 514 Görüntüleme

Ödem, vücutta damarlardan dokulara sızan aşırı sıvının neden olduğu şişliktir. Vücudun herhangi bir bölümünü etkilese de eller, kollar, ayaklar, ayak bilekleri ve bacaklarda daha fazla fark edilir. Vücut dokularına sıkışıp kalan aşırı sıvı şişkinliğe sebep olur.Bu şişkinliğin belli nedenleri vardır. Bunlar;

  • Oturduğumuz ya da uzandığımız yerde uzun süre aynı pozisyonda kalmak.
  • Yediğimiz yiyeceklerde fazla tuz bulunması ve aşırı tuz tüketimine kaçmak.
  • Hormonal değişimler
  • Hamilelik kaynaklı olabilir.
ayakta görülen şişlik

COVİD-19 nedeniyle getirilen bir çok kısıtlama ile birlikte hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı için kurallara uyarak evlerde karantinaya çekilmiştik. Bu süreçte kendimizi bol bol mutfağa vererek yeni tarifler deneme şansımız da oldu. Fakat evde hareketsiz kalan vücutlarımızda şişkinlikler meydana geldi.

Normalleşme sürecine giriş yaptığımız bu dönemde kısıtlamaların kaldırılması ile birlikte artık cafeler, lokantalar, alış-veriş merkezleri açılmaya başlamıştır. 2 aylık karantina sürecinde evde sıkılan bireyler önlemlerini alarak kendilerini dışarıya atmışlardır. Fakat evde kaldığımız sürede meydana gelen vücut şişkinliklerin bir çaresine bakmak lazım. Hemen hemen herkeste meydana gelen bu şişlikler ödemdir. Kısa sürede bu ödemlerden kurtulmak mümkündür. Nasıl mı? Bazı gıdalar sayesinde, buyurun inceleyelim.

ÖDEM ATTIRICI GIDALAR

  • HAYAT İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLAN; SU
SU HAYATTIR

Su; dünya üzerinde bol miktarda bulunan ve hayat için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bir kimyasal bileşiktir. Vücutta meydana gelen ödemlerden kurtulmanın en temel yolu gün içinde su tüketmektir. Yemeklerden önce ve sonra su tüketimi oldukça faydalıdır. Günlük olarak 1,5 litre ve üzeri su tüketimi ödem atmakta yardımcı olacaktır.

  • KOKUSUYLA MEST EDEN SALATALIK
Taze salatalık

Kabakgiller familyasından olan bitkinin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. İçerdiği su miktarı ile de gün içinde ki su ihtiyacına da katkısı vardır. Fakat bir salatalığı 1 buçuk litre suya dilimleyerek tüketmek ödemlerden kurtulmayı ve içindeki lifler sayesinde de sindirime yardımcı olmayı sağlayacaktır. Ayrıca salatalık vücuttan toksinleri atmak için de birebir bir gıdadır. Düzenli yendiği zaman yemek yeme hissini de azaltmaktadır.

  • BİR KASE YOĞURT
Bembeyaz yoğurt

Kimi zaman kendi yaptığımız kimi zaman satın aldığımız evlerimizde eksik etmediğimiz yoğurtun faydaları oldukça fazladır. Yoğurdun içinde bulunan faydalı bakteri olan probiyotikler vücuttan ödemi atmakta yardımcı bir besindir. Bir kase yağsız yoğurdun sabah kahvaltısında tercih edilmesi ödem atma sürecini hızlandırmaktadır. Bazı bireyler süt ve süt ürünlerini pek fazla sevmezler ve yoğurt içinde bu geçerlidir. Böyle durumlarda yemek için ayırdığınız yoğurdun içine sevebileceğiniz meyveler dilimlemeniz tüketmenize yardımcı olacaktır.

  • YEŞİLLERİN YEŞİLİ MAYDANOZ
Mevsim yeşilliklerinden maydanoz

Salatayı, çorbayı süsleyen hemde fiyatı ucuz olan maydanoz tam bir şifa kaynağı olmasının yanında ödem attırıcı özelliği de vardır. Maydanoz, kalori bakımından düşük olan, besin açısından yoğun bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırır, vücuttaki fazla suyu temizler. Maydanoz vücutta birikmiş tuzu dışarıya atar ve vücudun su toplamasına karşı korur.

  • ANANAS
Görsel güzellik ananas

Ananas sıcak ülkelerde yetişen lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir. Bol lifli tropikal bir meyve olmasından kaynaklı vücuttan ödemi atmak için yardımcı bir besindir. Her mevsim çeşitli marketlerde de bulabileceğiniz ananası soyarak ya da suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

  • DERDE DEVA YEŞİL ÇAY
Bir fincan yeşil çay

Yeşil çayın sağlık üzerinde sayısız faydalarının bulunduğu bir çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Sağlığını korumak isteyen her bireyin bu bitkisel besini tükettiği görülür. Faydalarından yararlanmak için düzenli tüketmek gerekir. Yeşil çay yağ yakımını sağlayarak metabozilmayı hızlandırır. Obeziteyi önler ve kilo kontrolünün sağlanmasını kolaylaştırır.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı