OSIRIS-REx Sondasından Kaya Örnekleri Uzaya Sızıyor!

OSIRIS-REx Sondasından Kaya Örnekleri Uzaya Sızıyor!

By Burak ATAN
0 Yorum 302 Görüntüleme
Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından yapılan açıklamada, OSIRIS-REx sondasının Bennu asteroidinden büyük bir parçacık örneği toplamayı başardığını, ancak gereğinden fazla örnek topladığından dolayı haznesinden uzaya sızdırdığını söyledi. Misyonun baş bilim insanı, Arizona Üniversitesi’nden Dante Lauretta, “Salı günkü operasyonun Dünya’ya dönüş için beklenenden çok daha fazla, yüzlerce gram malzeme topladı. Robot kolunun ucundaki numune kabı, asteroidin içine o kadar derin bir şekilde nüfuz etti ki, kayalar içeri çekildi. Haliyle kayalar kapağın kenarına sıkıştı bu da kapağın tam olarak kapanmasına engel oldu.” Dedi. (OSIRIS-REx Sondasından Kaya Örnekleri Uzaya Sızıyor!)
Gereğinden fazla toplanan asteroit örneği OSIRIS-REx’in robot kolunun ucundaki numune kabından uzay boşluğuna sızıyor.

OSIRIS-REx sondasının asteroit yüzeyinden gerekli olan minimum 60 gramdan çok daha fazla, yaklaşık 400 gram parça topladığı düşünülüyor. Bilim insanları, OSIRIS-REx’in üzerinde bulunan örnekleyicinin engebeli, ufalanan, siyah araziye 48 santimetre derinliğinde bir çukur açacak şekilde baskı yaptığını tahmin ediyorlar. Lauretta, uçuş kontrolörlerinin engelleri temizlemek ve daha fazla Bennu örneğinin uzaya kaçmasını önlemek için örnekleri mümkün olan en kısa sürede geri dönüş kapsüllerine sokmak dışında yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını söyledi. OSIRIS-REx’in Bennu görevi NASA’nın ilk asteroit numune geri dönüş görevidir. Bennu’nun, karbon bakımından zengin malzemesi güneş sistemimizin yapı taşlarını içerebileceğine inanıldığı için seçildi.

OSIRIS-REx sondasının Nightingale sitesinden örnek topladığı an.

Bu kozmik zaman kapsülünden parçalar elde etmek, bilim insanlarının gezegenlerin milyarlarca yıl önce nasıl oluştuğunu ve yaşamın Dünya’da nasıl ortaya çıktığını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Uzay aracının Bennu’dan uzaklaşırken etrafında dönen bir asteroit parçacığı bulutu görülüyordu. Lauretta’ya göre, robot kolu yerine kilitlendiğinde durum stabilize olmuş gibi görünüyordu. Ancak örneklerin ne kadarının kaybedildiğini tam olarak bilmek imkansız. 800 milyon dolarlık asteroit Bennu görevinin gerekliliği, minimum 60 gram örneği Dünya’ya sağa salim geri getirmekti. OSIRIS-REx sondasında ne kadar önek olursa olsun, yine de Mart ayında asteroidin çevresini terk edecek.

OSIRIS-REx’in StowCam adlı kamerasından Örnek-Dönüş kapsülünün görüntüsü.

Dünya ve Bennu’nun göreceli konumları göz önüne alındığında, bu mümkün olan en erken hareket. OSIRIS-REx sondası örnekler ile birlikte Bennu asteroidinin yörüngesinden ayrıldıktan sonra yaklaşık 2,5 yıllık bir yolculuğun ardından 2023 yılının Eylül ayında Dünya’ya ulaşacak. Bilim insanları örnek kapsülünde ne kadar örnek bulunduğunu sonda Dünya’ya dönene kadar bilemeyecekler. Başlangıçta ne kadar örneğin bulunduğunu öğrenmek için uzay aracını döndürmeyi planladılar, ancak bu manevra uzaya daha fazla örnek dökebileceği için iptal edildi. Lauretta gazetecilere verdiği demeçte, “Sanırım ne kadar parçamız olduğunu tam olarak bilmek için sonda eve gelene kadar beklememiz gerekecek. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu zor … Ama iyi haber, pek çok malzeme görüyoruz.” Dedi. (OSIRIS-REx Sondasından Kaya Örnekleri Uzaya Sızıyor!)

Kaynaklar;

https://www.sciencealert.com/nasa-probe-has-collected-a-bit-too-much-asteroid-dust-and-is-now-leaking-its-treasure

https://phys.org/news/2020-10-asteroid-samples-nasa-spacecraft.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı