prag

PRAG-ASTRONOMİK SAATİ

By admin
0 Yorum 894 Görüntüleme

Prag-Astronomik Saati

Çek Cumhuriyet’inin başkenti Prag’da bulunur. İlk kez 1410 yılında Eski Kent Meydanı’ndaki Eski Belediye Sarayı’nın güney duvarına monte edilmiş olan Dünya’nın en eski üçüncü orta çağ astronomik saatidir. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında, işgalci Nazi güçlerine karşı yapılan ayaklanma sırasında saat ağır hasar görmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda restore edilen saat 1948’de yeniden çalışmaya başlamıştır. 

ASTRONOMİK SAAT

Prag Astronomik Saati, basit bir saatten fazlasıdır. Astrologlar, matematikçiler, büyücüler tarafından bir araç olarak kullanılmıştır. Prag Astronomik Saati 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

  1. Astronomik Kadran 
  1. ‘Havarilerin Yürüyüşü’ Saat Animasyonu 
  1. Burç Halkası 
  1. Takvim Kadranı’dır.

Prag Astronomik Saati 12 saat dilimini ve 12 burcun sembollerini gösterir. Ayrıca Güneş, Dünya ve Ay’ın konumlarını göstermektedir. Saatin sağ ve sol tarafında ikişer tane olmak üzere 4 küçük heykel bulunmaktadır. Bu heykeller: Elinde ayna tutan kibri, altın kesesi tutan heykel cimriliği ifade eder. Buna ek olarak sürekli eğlenceyi temsil eden mandolin çalan bir Osmanlı figürü vardır. İskelet ise ölümü temsil etmektedir. Saatin altında ise 4 kukla daha bulunmaktadır. Bunlar; bilim, adalet, astronomi ve eğitimi temsil etmektedir. Saatin dış tarafındaki rakamlar ise İbranicedir. Saat Kulesi Old Town’da Yahudi Mahallesi yakınlarında bulunduğundan Hanus Usta’nın saati yaparken Yahudilere de bir sevgi işareti olarak bu yazıları eklediği düşünülmektedir. Saatin üst kısmı ayları gösterirken alt kısmı ise zamanı gösterir. Saatteki mavi kısım gökyüzünün sonsuzluğunu kahverengi kısım ise yeryüzünü temsil etmektedir. 

ASTRONOMİK SAAT’İN EFSANELERİ: 

Astronomik Saat’in yapımına dair birden fazla efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden en bilineni ise ünlü saat ustalarından biri olan Usta Hanus ile ilgili olanıdır.  

Efsaneye göre saat, Çek kralının emriyle o dönemde ün salmış olan Master Hanus’a yaptırılmıştır. Zamanı ölçmenin yanı sıra başka birçok işlevi olan benzersiz bir zaman ölçüm cihazı inşa etmesi istenmiştir. 

Hanus uzun çalışmalar sonucunda benzersiz bir saat yapmayı başarabilmiştir. Saatin yapımı tamamlandığında Hanus Dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Başka Ülke’nin kralları da Hanus’a saat tasarlaması için tekliflerde bulunmuşlardır. Bunu duyan Çek kralı Hanus’un başka bir yerde benzersiz bir saat yapmasından endişelenmişlerdir.

Bir gece bir grup insan Hanus’ın evine girerek onu bir demir parçasıyla kör etmişlerdir. Hanus bunun arkasında kimin olduğunu çok iyi biliyordu. Krala olan öfkesinden dolayı öğrencilerden birinden yardım isteyerek saati bir daha kimsenin kullanamaması için bozmuştur. 

Saatin işleyişi ve tasarımı o kadar karışmış ki, uzun yıllar boyunca kimse düzeltmeyi başaramamıştır.- Astronomik saatin tekrar faaliyete geçmesi bir asırdan fazla sürmüştür.– Bu olaydan kısa bir süre sonra ise Hanus saat kulesine kendisini asarak intihar ettiği söylenmektedir. (O zamanlar saatin Hanus tarafından yapıldığı düşünülse de daha sonradan saatin aslında bir Mikuláš of Kadaň tarafından yapıldığı söylenmiştir.

İSKELET HEYKELİN EFSANESİ

Astronomik saatin en popüler hareketli figürü İskelettir. Bir diğer efsaneye göre İskelet figürü, Çek halkı için bir tehlike ve tüm Çek topraklarına felaket getirebilecek bir güç barındırmaktadır. İskelet başını sallamayı bıraktığında, Çek Cumhuriyeti halkı onları zor günlerin beklediğine inanmaktadır. Bu felaketi durdurabilecek tek bir şey vardır; o da bir çocuk.

İskelet ölümü temsil ederken çocuk; doğumu, gençliği ve yaşamı simgelediği için iskeleti durdurabilecek tek güç olarak görülmektedir. Her senenin sonunda tam gece yarısında, iskelet figürü başını Tyn Kilisesi ‘ne çevirip başını sallamaya başlar. İskelet figürü başını ilk salladığında çocuk Tyn Kilisesi’nden çıkmalı ve saat kulesine doğru koşmaya başlamalıdır. Çocuk, iskelet başını sallamayı bitirmeden saat kulesine varırsa, Çek halkı gelecek felaketlerden ve iskeletin gazabından kurtulacaklarına ve iskeletin gücünün yok olacağına inanmaktadırlar. 

Küçük çocuğun sembolizminin gerçek bir olaya dayandığı söylenmektedir. Astronomik saatin üzerindeki iki küçük pencereye bulunmaktadır. Geçmişte bunlar hapishane olarak hizmet veren hücrelere açılan pencerelerdir. 

Uzun zaman önce bu hapishaneye genç bir şövalye atılmış ve ölüm cezasına çarptırılmıştır. Şövalye Celladını beklerken bütün saat çalmaya başlamıştır. İskelet hareket etmeye başladığında aniden iskeletin ağzına bir serçe uçmuştur. İskeletin ağzının kapanmasıyla serçe içeride kalmıştır. Kuş, saat yeniden çınlamaya başlayana kadar bütün saat boyunca içeride beklemek zorunda kalmıştır. Hapisteki şövalye serçeyi izlerken içinde bir umut hissetmiştir. Aynı gün anlaşmazlığı çözülerek Prag halkı tarafından affedilip serbest bırakılmıştır. Bu olaydan sonra Halk çocuk tarafından gerçekleştirilen bu ritüele inanmıştır. 

Prag astronomik saat simülatöründen tarihleri girerek saat üzerindeki değişimleri görebilirsiniz : https://drifted.in/horologium-app/
600. YIL DÖNÜMÜ GÖSTERİSİ
!!ANTİK DÜNYA’NIN YEDİ HARİKALARINDAN BİRİ OLAN GİZA PİRAMİTLERİNİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ.

KAYNAKÇA:

-https://sportinsider.ru/tr/poleznye-produkty/legenda-prazhskogo-orloya-astronomicheskie-chasy-v-prage-samye-znamenitye-chasy.html

-https://www.afar.com/places/prague-astronomical-clock-prague

-http://www.orloj.eu/en/home1.htm

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı