SANAT SANAT İÇİN MİDİR, SANAT TOPLUM İÇİN MİDİR?

By admin
0 Yorum 541 Görüntüleme

Sanat sanat için mi yoksa toplum için mi konusunu biraz tartışalım.

Hayatınızın herhangi bir bölümünde bir kerede olsa bu soruyla karşılaşmışsınızdır. Birçok insan bu soruya birbirinden farklı cevaplar vermiştir. Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle sanatın tanımıyla başlamak istiyorum. 

SANAT NEDİR? 

Sanat; duygu, düşünce ve ruh halinin dışarı vurulduğu anda ortaya çıkan esere denir. 

 İnsanlık var olduğundan beri bir şeyleri gerek kelimelerle gerekse resimlerle anlatmaya ihtiyaç duymuştur. İşte bu ihtiyaç sanatı doğurmuştur. 

İlk çağları göz önüne aldığımızda bilinen en eski iletişim yollarında biri olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Araştırmalar sonucunda biliyoruz ki o çağlarda yaşayan insanlar, mağara duvarlarına birtakım figürler çizmişlerdir.  Bu mağaralara resimler yapan ilkel insanların dünyayı keşfedilebilecekleri bir yer olarak görmeleri, onları sanata yöneltmiştir. 

Fransa Chauvet Mağarası

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak sanatın öylece durup dururken ortaya çıkmadığını söyleyebiliriz. Sanatın bir ortama ihtiyacı vardır. Sanat insana özgü bir kavramdır. Doğa ve içindeki varlıklar birer sanat eseridir. İnsanlar ise bu eserleri anlamaya çalışarak, yorumlarıyla eserleri ortaya koyan sanatçılardır.  Sanatçının sanatını yapabilmesi için; gözlemlemesi, dinlemesi ve düşünmesi gerekir. Bu şartları da sanatçıya sağlayacak şey yine bulunduğu ortamdır. Bulunduğu ortamın oluşmasını da insanlar ve çevresi sağlamaktadır. Şu şekilde düşünebilirsiniz; Dünya’ya geldiğiniz andan itibaren görme ve duyma yetilerine sahip değilsiniz. Peki bu şartlarda nasıl sanat yapabilirsiniz?  

PEKİ SANATI TOPLUMDAN AYIRABİLMEMİZ MÜMKÜN MÜ?

Sanat; sanatçıdan ve yaratıldığı dönemden izler taşır. Biz bu izler sayesinde bugünü, geçmişi ve geleceği anlarız. 

Atilla İlhan’ın* da dediği gibi eğer sanatı toplumdan ayrı düşünürseniz, eserleriniz toplum tarafından okunmayacaktır. Tolstoy’a ise; “Sanatta asıl olması gerekenin, eseri oluşturan sanatı ile onu algılayan kişi arasındaki duygu alışverişi olduğunu savunmuştur.” Peki siz bu duygu alışverişini sağlamazsanız yaptığınız şeyin eser olduğunu nasıl ifade edebilirsiniz? 

Sanat estetik kaygı gütmelidir ama onun yanında o dönemin şartlarını-siyasi, toplumsal olaylarını- bize anlatmalıdır. O yüzden toplum olmazsa sanat, sanat olmazsa toplum olamaz.   

Toparlamak gerekirse;  Her iki sorunun cevabı evettir. Hem toplum için hem de sanat için yapılmalıdır. Estetik kaygı ile yapılmayan sanat, zaten sanat olamaz. Toplumdan ayrı düşünülen sanat ise bir süre sonra unutulur. Bunu bir döngü gibi düşünebiliriz. İkisinin de var olabilmesi için birbirlerine ihtiyacı vardır.  

Belki de yanlış soruyu soruyoruzdur. 

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sanat

https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/11885/mod_resource/content/1/8.%20Hafta%20Sanat%20Nedir.pdf

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı