Şanzelize “Yeşilleniyor”

By Taha Berk Vural
0 Yorum 162 Görüntüleme

Paris’in en ünlü caddelerinden biri olan Şanzelize (Champs-Élysées), Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun büyük bir yenileme projesi için harekete geçme izni vermesinin ardından, yeşil, yaya dostu bir alana dönüştürecek olan bir değişim planı hazırlandı.

ŞANZELİZE BULVARI (CHAMPS ELYSEES) | GEZİHALESİ
Gezihalesi

Bu işlek cadde, dünyanın en ünlü alışveriş caddesinin olmasının yanı sıra, sekiz şeritli bir yoldan oluşuyor. Yeşil değişim sayesinde bu şeritler azaltılacak, araç trafiği yarı yarıya düşürülecek, yayalar ise daha geniş kaldırımların ve bol yeşilliğin tadını çıkartacak.

Bu mimari planlama görevi Mimar Philippe Chiambaretta ve onun sahibi olduğu PCA-STREAM adlı ajansa verilmiştir.

The avenue will become greener and more pedestrian-friendly.
PCA-STREAM

Cadde, özellikle pandemi öncesinde “Sarı Yelekliler( Gilets jaunes)” adlı protestocuların yarattığı etkiden dolayı parıltısını kaybetmeye başlamıştı. Bu değişim ile caddeye daha çok ziyaretçi çekilmesi amaçlanıyor.

Bölgeyi tanıtmak ve geliştirmek için çalışan yerel bir dernek olan Şanzelize komitesi, Belediye Başkanının bir gazeteye verdiği röportajtan sonra bu haberi kutladı.

Üç sene önce caddeyi revize etmeyi teklif eden dernek şunları dile getirdi, “Efsanevi cadde son 30 yılda ihtişamını kaybetti. Parisliler tarafından kademeli olarak terk edildi ve sarı yelekliler, grevler, sağlık ve ekonomik kriz gibi bir dizi krize maruz kaldı. “

Yeni Baştan Paris

Place de la Concorde will also be rejuvenated.
Place de la Concorde da yenilenecek alanlar arasında.
PCA-STREAM

PCA-STREAM’e göre yaya trafiğinin üçte ikisini turistler oluşturuyor.

Paris yetkilileri ayrıca 2024 Olimpiyatları öncesinde daha geniş bir yeniden canlandırma planı üzerinde çalışıyorlar.

Terk edilmiş, kullanılmayan ve eskimiş alanlar, yemek mekanları, müzeler, oteller ve eğlence noktaları olarak değerlendirilip yeniden hayat kazandırılacak.

Projelerden bazıları, kentin ilk kez 2014 yılında başlatılan “Paris’i Yeniden Keşfetmek” kentsel yenileme kampanyası kapsamında özel olarak seçildi. Bunlar arasında Seine nehrinin büyük bir temizliği ve Eyfel Kulesi’nin yeşillendirilmesi yer alıyor.

Kaynak:

CNN International – Breaking News, US News, World News and Video

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı