Satranç Motorları

Satranç Motorları Ve Rekabetleri

By admin
0 Yorum 2217 Görüntüleme

Satranç motorları hakkında yalnızca basit bir oyundan fazlasını yapamayan bilgisayarlar olduğunu düşünsek de durum öyle değil. Aslında iki bilgisayarın satranç oynayıp kimin kazanacağını görmekten daha heyecan vericidir.  Şu ana kadar piyasada birçok satranç motoru olsa da iki tanesi var ki sürekli rekabet halinde. Hangisinin daha ilginç ve güçlü olduğuna beraber karar verelim.

Satranç Motoru Stockfish

Stockfish projesi, Tord Romstad tarafından yazılan açık kaynaklı Glaurung motoruyla başladı. Kasım 2008’de Marco Costalba Glaurung Stockish 1.0’ı tanıttı. Tord ve Joona Kiiski Stockish projesine katıldı ve Glaurung projesi yavaş yavaş kayboldu. Bu arada, Stockish birkaç ayda bir sık ​​sık güncellenen, en güçlü açık kaynak satranç motoru olmak için hızla yükseldi. Bugün, dünyanın en güçlü motorlarından biri olmaya devam ediyor. Şu anda 11. sürümü mevcut olup , an itibariyle en güçlü satranç programlarındandır. Hatta en iyi büyük ustalardan biri olan Hikaru Nakamura’ya karşı bir piyon eksik ve açılış kitabı olmaksızın oynayıp yenilmemektedir. Ayrıca stockfish günümüzün dünya şampiyonu Magnus Carlsen’i de ezici bir üstünlükle mağlup etmiştir.

Satranç Motorları
Viswanathan Anand

Ne kadar bir bilgisayar olsa da geçtiğimiz dönemlerde oynanan bir oyun analizinde stockfish bir hata yapmış. Rus usta  Ian Alexandrovich Nepomniachtchi ve Hintli usta Vıswanathan Anand tarafından oynanan karşılaşmada Anand 1 dakikalık düşünme sonrasında f5 hamlesini (piyonu f4 karesinden f5 karesine sürmek) yapıyor. Stockfish bu hamlenin oldukça kötü olduğunu ve oyunun kayıp olduğunu söylese de bir süre sonra aniden fikrini değiştiriyor. Yapılan hamlenin oyunu bitiren hamle olduğunu hesaplıyor. Öyleki zaten Rus usta oyunu 2 hamle sonrasında terkediyor. Sanki bilgisayar yeni bir hamle öğreniyor. Demek ki en güçlü satranç motorları bile insan aklına denk olamıyor. Fakat biri hariç. Öğrenmek demişken diğer santranç motorumuza geçelim.

Oyunun analizi için tıklayabilirsiniz.

Satranç Motorları

Satranç Motoru AlphaZero

Alphazero aslında satranç motoru değil google ile deepmind şirketinin ortaklaşa projesi olan bir yapay zeka programıdır. Program ilk oluşturulduğunda satranç hakkında pek bir şey bilmiyordu. Yalnızca temel kurallar data olarak veriliyor. Daha sonra 4 saat boyunca kendi kendine satranç oynuyor ve oyunu tamamen öğreniyor. Eğer Alphazero ile oynarsanız ve iyi bir satranç oyuncusuysanız belki de sayenizde yeni şeyler öğrenebilir. Zaman geçtikçe daha da güçleniyor. Olayın garipliğini biraz daha arttıralım. Satrançta 2. hamleden sonra 72084 3. hamleden sonra 9 milyon 4. hamleden sonra 918 milyar farklı senaryo vardır. Dünya üzerinde bulunan atom sayısından daha fazla olası satranç olasılıkları vardır.

Peki bu yapay zeka Stockfish ile maç yaptı mı?

Satranç Motorları

AlphaZero 100 oyunda 28 galibiyet, 72 beraberlik, 0 yenilgi ile stockfish’i hezimete uğratmıştır.

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı