Solar Minimum Felaket Mi?

By Batuhan Alp Akdağ
7 Yorumlar 523 Görüntüleme

2020 Yılının Yeni Felaketi Solar Minimum Mu? Güneş’in Solar Minimum Döneminde Olması Korkulacak Bir Durum Mu? Son zamanlarda medyada dolaşan NASA’nın duyurduğu “Solar minimum” aslında nedir? Felaket mi? Buzul çağına girecek miyiz? Bütün bu soruların cevabı haberimizde.

Solar Minimum Nedir?

Güneş’in 11 yıllık güneş döngüsündeki en az güneş enerjisi aktivitesi dönemine Solar Minimum denir. Aslında her 11 yılda bir bu döngü gerçekleşir. Bu süre zarfında, güneş lekesi ve güneş patlaması aktivitesi azalır ve genellikle günlerce meydana gelmez. 11 yıllık döngüde azalıp çoğalan bu döngü iklim koşullarında belirleyici rol oynar. Bu durum Dünya’da daha önce iklim değişikliklerine ve soğumaya neden olmuştu. 18. yüzyılın sonlarında daha önce de meydana gelen bu durum 1816’a Yazsız Yıl denmesine sebep olmuştur. 1816 yılında Temmuz ayında kar yağışı gerçekleşmiştir. Bilim insanları 100 gün boyunca Güneş’te hiç Güneş lekesi gözlemlenmediğini açıkladı. Bu olay 2020 yılını güneş lekesinin az gözlemlendiği ikinci yıl yapıyor. En son 1790 ile 1830 yılları arasında bu kadar düşük düzeyde leke olmadığı gözlemlenmişti.

Bu durum bir felakete yol açacak mı?

Geçmişte de yaşanan bu olay 20 yıllık dönemde sıcaklıklar 2 santigrat derece düşmüştü. Bu durum gıda üretiminde yıkıcı sayılabilecek bir etki yaşanmasına sebep olmuştu. Fakat günümüzde gıda üretimi çok daha teknolojik imkanlarla üretildiği için kıtlık yaşama gibi bir problemimizin olmayacağı uzmanlar tarafından dile getirildi.

Gök bilimci Dr. Tony Phillips “Şu anda büyük bir solar minimum yaşanıyor. Güneş lekesi sayımları bunun son yüzyılın en büyüğü olduğunu gösteriyor. Güneş’in manyetik alanı zayıfladı ve bu Güneş sistemimize ek kozmik ışınların girmesine yol açacak. Aşırı kozmik ışınlar, astronotların ve kutuplardaki hava yolcularının sağlığı için bir risk. Ayrıca Dünya’nın üst atmosferindeki elektrokimyayı da etkilediği için yıldırımlara sebep olabilir.” diyerek hava olaylarına dikkat çekti. NASA ve Amerikan Ulusal Hava Durumu Servisi önümüzdeki bu döngü sürecince Güneş’in enerji aktivitesinin muhtemel olarak zayıf olacağını söylüyor.


Bu durum bir tehdit oluşturuyor mu?

Solar minimum evresinin Dünya için buzul çağın, volkanik patlamalar veya kıtlık gibi bir takım felaketler getirmesi umulmuyor. Yani bu durum bir felaketi yanında getirmeyecek. Bu durumla alakalı herhangi bir felaket uyarısı da bulunmuyor. NASA solar minimum evresinin ne zaman biteceğini tam olarak bilmesek de bu durum buzul çağına sebep olmayacağını açıkladı. (11 yıl değil 111 yıl bile sürse buzul çağı olmayacakmış 😉 korkmaya gerek yok)
Bu durum yalnızca astronotlar için bir tehdit oluşturuyor. Solar minimum sırasında Güneş’in anyetik alanı zayıflaması Dünya’nın kozmik ışınlardan daha az korunmasına yol açıyor. Bizler için olmasa da uzayda çalışan astronotlar için bir tehdit oluşturabilir.
NASA’da çalışan Bilim İnsanı Pasnell, koron deliklerinin de artabileceğini söyledi. (Güneşin dış katmanına korona deniyor ilginç bir tesadüf sadece, virüs değil 🙂 korkulacak bir durum yok)
Pesnell, “Koronal deliklerden akan güneş rüzgarı akımlarının dünyanın manyetik alanına çarpmaları halinde, Dünya yakınındaki uzay hava etkilerine neden olabillir. Bu etkiler, jeomanyetik fırtınalara, iletişim ve navigasyon sistemlerinde kesintilere neden olabilir. Fakat yine de solar döngüde oluşan jeomanyetik fırtınalar endişe verici değil.” dedi.

korona görseli

Kaynakça: http://www.nasa.gov

7 Yorumlar

Grininbordotonu 30 Mayıs 2020 - 21:28

Bilgilendirme çok faydalı emeğinize sağlık. 🧡

Cevap
Bengisu 31 Mayıs 2020 - 12:36

Omen tonrem😋

Cevap
Serap 31 Mayıs 2020 - 12:48

Elinize sağlık guzel bilgilendirme olmuş 😊👍

Cevap
Sevda mutlu 31 Mayıs 2020 - 12:56

Emeğinize sağlık👏

Cevap
Mehtap 31 Mayıs 2020 - 12:57

Harika emeğine sağlık canım 🌺🌺🌺

Cevap
Kadriye AYDIN ORAL 31 Mayıs 2020 - 13:43

Yakınlarda bir de buzul çağını görmeyecek olmamız sevindirici 🤭😜💕

Cevap
Hatice Akdağ 31 Mayıs 2020 - 14:38

Çok ilgi çekici ve baya faydalı olmuş ellerine sağlık Batuhan abi ❤

Cevap

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı