Süper Gıda Takviyeleri: Klorella ve Spirulina

By Sıla Akbulut
0 Yorum 149 Görüntüleme

Klorella ve spirulina,sundukları birçok fayda nedeniyle sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında popüler olan iki süper besindir. Her ikisi de alglerden elde edilir ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek birçok vitamin ve mineral içerirler.

Klorella (Chlorella)  , yeşil algler şubesinde yer alan, 2-8 mikrometre boyutunda, küre yada elips biçiminde ki tek hücreli yeşil tatlı su yosunudur. Çalışmalarda 30’dan fazla farklı klorella türü vardır, ancak Chlorella vulgaris  ve  Chlorella pyrenoidosa olmak üzere iki tür  sıklıkla kullanılmaktadır.

Klorella, insanların sindiremeyeceği sert bir hücre duvarına sahiptir, bu nedenle  genellikle takviye olarak tüketilir . Süper gıda, kapsül ve tablet olarak satılır, ayrıca toz ve özüt formları da mevcuttur.

Spirulina  , birçok faydası olan bir siyanobakteri türüdür . Genellikle mavi-yeşil alg olarak anılan ve başlangıçta bitki olarak sınıflandırılan spirulina, artık bakteri olarak yeniden sınıflandırıldı. Ayrıca farklı spirulina türleri de vardır, ancak bu üçü çalışmalarda sıklıkla kullanılmaktadır:  Spirulina platensis ( Arthrospira platensis ), S. maxima ( A. maxima ) ve  S. fusiformis ( A. fusiformis ).

Klorella ve spirulina’nın sağlığa faydaları

Klorella mı spirulina mı hangisini deneyeceğinize karar veremediyseniz, işte bu süper gıdalar arasındaki bazı önemli farklılıklar ve her biriyle ilişkili sağlık yararları;

  • Klorella’nın kalorisi daha yüksektir. Aynı zamanda daha fazla demir, magnezyum, omega-3 yağ asitleri, provitamin A, riboflavin ve çinko içerir.
  • Spirulina’nın kalorisi daha düşüktür, ancak yine de harika bir bakır, demir, riboflavin ve tiamin kaynağıdır .
  • klorella, daha yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri içerir.
  • Klorella ve spirulina benzer miktarda yağ içerir.

Her ikisi de çoklu doymamış yağlar, özellikle uygun hücre büyümesi ve beyin işlevi için gerekli olan omega-3’ler bakımından zengindir. Araştırmalar, çoklu doymamış yağların daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu bulmuştur. Omega-3’ler iltihabı en aza indirmeye ve kemik sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

Antioksidan açısından zengin klorella

Klorella, hücrelerinizde ve dokularınızda serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olan bileşikler olan antioksidanlarla doludur . Aslında araştırmalar, klorella takviyesinin önemli miktarda antioksidan vitamin C ve E içerdiğini göstermektedir.

Protein açısından zengin spirulina

Spirulina doğal bir protein kaynağıdır. Hatta NASA tarafından uzay görevlerinde astronotlar için besin takviyesi olarak kullanılır.

Hem klorella hem de spirulina proteinle doludur, ancak araştırmalar, belirli Spirulina türlerinin kloreladan en az yüzde 10 daha fazla protein içerebileceğini göstermektedir.

Ek olarak, spirulina’daki protein biyolojik olarak oldukça kullanılabilir, yani vücudunuz tarafından kolayca emilebilir.

Spirulina protein dışında beta karoten, folat ve demir ile doludur .

Klorella

Klorella ve spirulina kalp sağlığını ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir

Araştırmalar ayrıca , hem klorella hem de spirulina’nın kan yağ kompozisyonunuzu, kan basıncınızı ve kolesterol profilinizi iyileştirerek kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Dahası, klorella ve spirulina kan şekeri kontrolü için faydalar sunar. Uzmanlar bu faydaların kesin doğasını henüz belirlememiş olsa da, hayvan çalışmaları spirulina’nın insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

İnsülin duyarlılığı, vücudunuzun enerji için kan şekerini ne kadar iyi kullandığını ölçer. İnsan çalışmalarından elde edilen bulgular, klorella almanın kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını iyileştirdiğini ve bu da diyabet teşhisi konan veya insülin direnci olan hastalara fayda sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.

Biri diğerinden daha sağlıklı mı?

Hem klorella hem de spirulina çeşitli besinlerle doludur. Bununla birlikte, klorella demir, magnezyum, omega-3’ler, riboflavin , A vitamini ve çinko bakımından daha yüksektir .

Spirulina daha fazla protein içerirken, araştırmalar klorella’nın protein içeriğinin öncekiyle karşılaştırılabilir olduğunu gösteriyor.

Genel olarak, klorella daha iyi bir seçimdir çünkü yüksek düzeyde antioksidanlara, çoklu doymamış yağlara ve diğer vitaminlere sahiptir.

Spirulina’nın sağlık yararları üzerine yapılan çalışmaların çoğunun hayvan konularına odaklandığını belirtmek gerekir. Öte yandan, hem hayvan hem de insan çalışmalarını içeren klorella’nın yararlarına ilişkin bilimsel veriler daha kapsamlıdır.

Takviyeleri satın almadan önce, herhangi bir olumsuz etkiden kaçınmak için güvenilir bir üreticiden satın aldığınızdan emin olun.

İster Klorella ister spirulina tercih edin, bu süper yiyeceklerin ikisi de genel sağlığınızı desteklemek için günlük rutininize mükemmel bir katkı sağlar.

KAYNAK

https://food.news/2020-08-14-health-benefits-of-chlorella-and-spirulina.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı