Tablo Serimiz Karşınızda! Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tablo!

By Ogulcan Ozyavuz
0 Yorum 268 Görüntüleme

Selam! Her hafta yapmayı planladığım ‘Bu haftaki tablolar serisi’nin ilk bölümünü yazıyorum. Bu yazı serisinde her hafta sizler için 5 adet tablo belirleyeceğim ve onların kısa yorumlamalarını yapacağım. Favori kahvenizi alın ve sizi birbirinden güzel tabloları tanıtmama izin verin. Umarım keyfile okursunuz.

1.Oskar Kokoschka-Rüzgarın Gelini

Resim
He Bride of the Wind (Rüzgarın Gelini)

Kokoschka’nın Alma Mahler için yaptığı bu büyüleyici eser aslında ressamın kendi aşk hayatını anlatır.

Dışavurumculuk akımını yansıtan bu eserde Kokoschka kendisini, 2 yıl fırtınalı aşk yaşadığı Alma Mahler’le sarılmış olarak betimlemiştir.

Aslında ne kadar sade bir resim gibi dursa da dikkat çekmek istediğim birkaç yer var.

Çiftin üzerinde yattıkları obje, sanki bir deniz kabuğu ya da gemi enkazı ve dalgalı okyanusta yüzmekte. Kokoschka Alma’yı son derece huzurlu, dingin bir şekilde betimlerken, kendisini gergin, kaygılı bir şekilde resmetmiş.

Onun bu duruşu gerçek hayattaki kuşkuları, kaygılarının tabloya yansımasıdır aslında.

Alma’nın yüzü, teni pürüzsüzken, ressamın vücudu ve yüzü darbeler almış gibi lekeli.

2. Caspar David Friedrich-Bulutların Üzerinde Yolculuk

Bulutların Üzerinde Yolculuk - Vikipedi
The Wonderer Above The Sea Of Clouds

Caspar David’in bu görkemli eserinde sisli bir havada arkası dönük bir şekilde dıran bir erkek tasvir ediliyor. Bazıları bu erkeğin Friedrich olduğunu düşünüyor.

Düşüncelere dalmış, adeta büyülenmiş gibi duran figür; resmin her yerini kaplayan, bulutlarla birleşen sise ve sonsuzluğa bakıyor.

3.Francisco Goya-3 Mayıs 1808

3 Mayıs 1808 - Vikipedi
The Third Of May 1808 

Goya’nın bir eserini daha önceki yazılarımda tanıtmıştım. Gerçekten ilginç bir ressam olan Goya Fransız askerlerinin İspanya işgalinden etkilenerek 3 Mayıs 1808 adlı eserini yaptı. Bu tablosunda işgali ve savaşı resmetti.

Tablo ‘nun koyu renkli iç karartıcı ortamı Fransız askerlerinin duruşu ile daha da bunaltıcı bir  hale geliyor.

Yerde kanlar içinde yatan direnişçinin hemen yanında ayakta duran bir diğer direnişçi korku içinde gözlerini kapatıp sıranın kendisine gelmesini beklerken, diğeri nefretle yumruklarını sıkmakta, bir başkası ise yumruk yaptığı ellerini ısırmakta.

Kalabalığın ortasında teslim olan figür eserin odak noktasıdır. İsa’nın çarmıha gerilişinin imgesidir bu. Dikkatli bakılınca sağ elinin ortasında İsa’nın Stigmatalarından birini görebiliriz. Resmin ışık kaynağı fener bu figürün yüzünü aydınlatmaktadır.

Francisco Goya'nın “The Third of May, 1808” eseri | Resim Biterken

.

4.Michelangelo Merisi Da Caravaggio-Meryem’in Ölümü

Ne mutlu Türküm diyene!: “MERYEM'İN ÖLÜMÜ” – MİCHELANGELO MERİSİ Dİ  CARAVAGGİO
The Death Of Virgin

Tam bir ustalık eseri olan bu tablo su, Caravaggio’nun ışık ve gölge konusunda dahiyane olduğunun, resimsel düzlemi dramatik bir şekilde ele alışının göstergesidir.

Bu tablosunda çağdaşlarından farklı olarak gölgelere önem vermesi, dramatik anı teatral sahne gibi algılaması tabloyu önemli kılar.

5.Rembrandt Harmenszoon Van Rijn -Gece Devriyesi

Gece Devriyesi - Vikipedi
Night Watch

Rijin’in ustalığını gösterdiği bu eserde Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenbuch komutasındaki şehir muhafızlarının devriyesi anlatılıyor.

Işık oyunlarının ustalıkla kullanıldığı bu eserin aslında trajıkomik bir hikayesi var. Aslında ressam bu resminde gündüz ışığında betimlemiş ama restorasyonlarda sürülen vernik ve kir yıllar içinde koyu siyah bir tabaka oluşturmuş, adına da geceyi ilave etmişler.

 Tabloda Barok tarzın en önemli özelliklerinden ışık gölge karşıtlığının, ressam tarafından ustaca kullanılması sayesinde, tüm figürler canlıymış gibi algılanır. (Barok dönemini görünce ‘aman tanrım o da ne?’ gibi bir tepki verdiyseniz onu anlatıığım yazıya da buraya tıklayarak gidebilirsiniz 🙂 )

Resimde tek kadın figürü, parlak sarı renkli elbisesiyle, silahşörün arkasındaki küçük kızdır. Resimde bolca semboller kullanılmıştır. Kızın belindeki kemerde bu askeri birliğin sembolü olan, büyük pençeli bir ölü tavuk ve yine birliğin sembolü tabanca asılıdır. Kızın elindeki gümüşten kadeh de (goblet) yine birliğin sembollerinden biridir.

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı