TÜRKİYE’NİN EN İYİ BEŞ KAPLICASI

By Berrak Mutlu
0 Yorum 91 Görüntüleme

Jeotermal kuşaklar üzerinde bulunan ülkemiz, termal sular konusunda oldukça şanslı bir konumda. Bir sürü kaplıcaya ev sahipliği yapan ülkemizde, kış ayları yaklaştığında kaplıcalara olan talepte haliyle artmakta. Bu yazımızda sizlerle beraber Türkiye’nin en iyi beş kaplıcası başlığını inceleyeceğiz.

1- Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcası

Ülkemizin en çok bilinen, en ünlü olan kaplıcaları Afyonkarahisar ilimizde yer almaktadır. Bu kaplıcalar içerisinde Sandıklı Kaplıcaları, ilin en güzide kaplıcalarından biri olma ünvanını taşır. Yurt içi ve yurt dışından bir sürü misafir ağırlayan kaplıcanın suları 42 ile 53 derece arasında değişkenlik göstermekle beraber çoğu hastalığa da iyi gelmektedir. Ayrıca suları kadar meşhur olan bir de çamuru var bu kaplıcanın. Çamur banyoları yapmak için ideal. Aynı şekilde termal sular gibi bu çamurlarda hastalıklara iyi gelmektedir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

  • Böbrek taşları,
  • Kireçlenmeler,
  • Solunum yolu hastalıkları,
  • Kadın hastalıkları,
  • Cilt hastalıkları,
  • Ortopedik hastalıklar.

Hem bedeninizi hemde ruhunuzu rahatlatacak Sandıklı Kaplıcalarına uğramayı unutmayın. Konaklama alternatiflerine buradan ulaşabilirsiniz.

Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcaları

2- Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam, Ankara’nın 1 saatlik uzaklıkta bulunan tarihi ve şirin bir ilçesi. Aynı zamanda da kaplıcaları ve maden sularıyla da meşhur bir yer. Romatizmal hastalıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına ve safra kesesin rahatsızlıklarına birebir gelen bu kaplıcaların bulunduğu alan şu an milli park içerisinde. Orada da vakit geçirmek çok keyifli fakat daha uzun süreli bir tatile gelmek isteyenler için termal hotel tercihlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ankara Kızılcahamam Büyük Kaplıcaları

3- Yalova Termal Kaplıcalar

Yalova Termal Kaplıcaları şehir merkezine 12 km uzakta, doğanın içerisinde harika bir konumda size hizmet sunuyor. Roma döneminden beri şifa dağıtan bu kaplıcalar günümüze kadar kullanılmış ve hala da kullanılmaya devam etmektedir. Çevresinde bir sürü tarihi hamam, spa, sauna ve yüzme havuzları bulabilirsiniz. Buradaki termal suların sıcaklığı 62 dereceye kadar çıkabiliyor ve yine burasının sularıda diğer termal sular gibi romatizmal hastalıklara çok iyi geliyor. Güzel bir tatil planı için konaklama önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yalova Termal Kaplıcalar

4- Balıkesir Gönen Kaplıcaları

Gönen’de bulunan kaplıcaları diğer kaplıcalardan ayıran en önemli özellik, sıcaklığı 78 dereceyi bulabilen termal suları. Türkiye’de gidilmesi gereken kaplıcaların başında geliyor. Bu kaplıcalardan çıkan hipertermal ve hipotonik maden suları sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat bileşenleri açısından oldukça zengin. Ayrıca da vücut için adeta bir şifa kaynağı. İyi geldiği bilinen hastalıklar şu şekilde:

  • Karaciğer hastalıkları,
  • Böbrek hastalıkları,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Kadın hastalıkları.

Balıkesir taraflarına yolunuz düşerse gitmeden dönmeyin derim. Bu kaplıcalarda tatil yapmayı planlayanlar için ise konaklama seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Balıkesir Gönen Kaplıcaları

5- Ağrı Diyadin Kaplıcaları

Türkiye’nin uzak ucunda bulunan Ağrı ilimize bağlı Diyadin ilçesinde bulunan kaplıcalar, Doğu Bölgesi’nde yer alan en önemli şifa kaynaklarından birisidir. Buraya ait kaplıca sularında ki mineral oranlarının çok yüksek olması, nevrit gibi birçok sinir iltihahıbının hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Yılın her zamanı ziyaretçi ağırlayan Diyadin kaplıcalarına giderek hem bedeninizi hem de ruhunuzu rahatlatıp huzura kavuşturmak için kendinize güzel bir tatil fırsatı verebilirsiniz. Konaklama seçeneklerini görmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Ağrı Diyadin Kaplıcaları

Kaynak : https://blog.ofix.com/turkiyenin-en-iyi-10-kaplicasi/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı