Türkiye’nin Zuckerberg’i Orkut Büyükkökten!

By Ahmet Baz
0 Yorum 184 Görüntüleme

Sürekli bizim neden dünyaya nam salan yazılımcılarımız yok diyoruz fakat aslında var ama biz tanımıyoruz bırakın ki dünya tanısın Orkut Büyükkökten, ülkemizin en iyi yazılımcılarından biridir, kendisi hakkında burada çok etkileiyici şeyler anlatmamız pek mümkün değil çünkü kendisinin hayatınını detaylı anlatan bir kaynak bulamadık, elde ettiğimiz bilgiler kadarı ile sizlrere Orkut Büyükkökten hakkında bilgileri yazımızın devamında vermiş olacağız.

Orkut Büyükkökten

Orkut Büyükkökten Kimdir?

Orkut Büyükkökten, 6 Şubat 1975’de Konya’da dünyaya gelmiştir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Orkut Büyükkökten’i biz tanımıyoruz fakat dünya tanısın istiyoruz, kendisi hakkında bulabildiğimiz tek kişisel bilgisi doğum tarihi geri kalan bilgiler ise onun başarısı, az sonra sizlere Orkut Büyüykkökten’in başarılarını anlattığım zamanda bizim bu adamdan neden haberimiz yok diyeceğinize emin gibiyim.

Orkut Büyükkökten, lise eğitimini doğup büyüdüğü yer’in başarılı okullarından Konya Meram Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Lisans eğitimini ise Bilkent Üniversitesi’de yazılım mühendisliği bölüm’ünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi sonrasında ise lisansüstü eğitimi için Stanford Üniversitesine gitmiş ve eğitimini orada tamamlamıştır.

Orkut Büyükkökten

Orkut.com Projesi’nin Doğuşu

Google bünyesinde çalışan Orkut Büyükkökten’in bir projesi vardı ve bu projesi de 2004 yılında Google’ın dikkatini çekti ve belki de hayatın akış yönünü değiştirecek bir projeye de imza atmış bulundu. Henüz daha Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformları yokken Orkut Büyükkökten’in Orkut.com projesi vardı.

Orkut Büyükkökten’in projesini zekice bir hamle olarak gören Google ise bu projeye sonuna hkadar destek vermiş fakat sonunda bu projeyi bitiren isim ise en çok destekleyen Google olmuştur. Orkut.com 300 Milyon kuollanıcıya ulaştığı zamanlarda ise Facebook yavaş yavaş insanların hayatına girmeye başlamıştı. Facebook 2009 yılında 300 milyon kullanıcı sayısına eriştiği zamanda ise Orkut Büyükkökten’in kullanıcı sayısı sürekli aynı yerinde sayıklamaya başladı

2008 yılında Orkut Büyükkökten, kendi projesi olan orkut.com’dan ayrılarak Google’ın ürün yöenticiliğine giriş yaptı. Daha sonrada Yahoo projesine giriş yaparak Marissa Mayer ile birlikte çalışarak günümüzdeki Google’ın vizyon ve tasarım anlayışına değiştiren isimlerden biri oldu.

Orkut.com’a erişim bir süre boyunca sadece bilgisayar üzerinden giriş yapılıyordu, sosyal medya platformlarına telefon,tablet gibi cihazlardan girilmesi ile birlikte orkut.com mobil cihazlar ile entegre edilemedi.

Orkut Büyükkökten

Orkut.Com’un Bitmesi

2014 yılında Facebook daha da popülerleşmeye başlamış ve Google’da Facebook’un gerisine düşmemek amacı ile starejik bir plan yapıp bu stratejilerini ve planlarını uygulasa da başarılı olmuyor. Google daha fazla risk almamak için 2014 Eylül ayında Orkut.com’a veda ederek, sosyal medya projesi olan Google+’ı devreye soktu.

İnsanları olduğu gibi bir araya getiren sosyal medya projesi Orkut.com kapanmış ve Orkut Büyükökten’in emin olduğu bir tanı vardı yeni nesil sosyal medya platformlarında asla gerçek sostluk olmayacağını söylemiştir.

Büyükköten Hello.com’u kurmuş ve Hindistan üzerinden ciddi manada büyük etkileşimler almakta. Google zamanında orkut.com’da çalışan mühendisleri Hello.com’a transfer etmiştir.Hello.com Google Cloud Platformunu kullanmaktadır. Büyükkökten’in ise ilerleyen zamanlarda orkut.com başarısına yeniden erişebileceğini düşünüyor. Büyükkökten’in kendini motive edecek gayet güzel bir sözü var bu söz ise;

“Hatırı sayılır bir etkisi olan, dünyayı daha iyi bir yer haline getiren biri olmak istiyorum.”

Orkut.com projesinden sonra vazgeçmeyip, Hello.com’u kurarak kendisini motive öden söze göz kırpıyor. Orkut Büyükkökten’in ülkemizi gururlandıracak başarılara imza atması dileği ile…

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı