Uçaklar Neden Uzayda Uçamaz?

By Beytullah Kuşçu
0 Yorum 97 Görüntüleme

Hayatımızın bir parçası olan uçaklar genellikle 31 bin ile 35 bin feet arasında uçarlar. Ufak boyutlu bir Cessna veya Devasa bir Jumbo jet olmaları farketmez. Neredeyse tüm uçaklar iniş ve kalkış haricinde bu irtifaları tercih ederler. Elbette bazen uçakların neden hala uzaya kadar uçmadıklarını merak edenlerimiz olmuştur. Çok nadir olarak uzayda görev yapan uçaklar olsa da genel olarak neden uçakların uzaya kadar çıkamayacaklarını açıklayalım.

Kaldırma kuvveti (Lift) nedir?

NASA kendi resmi hesabında bu ilginç soruya cevap vermiş. Nasa’nın da açıkladığı gibi uçaklar uçmak için kaldırma kuvvetine ihtiyaç duyarlar. Neredeyse bir uçağın her bölgesi bir çeşit kaldırma gücüne sahiptir. Ancak kanatlar bu gerekli kuvvetin çok büyük kısmının yaratılmasını sağlarlar. Kanatlar özel tasarımları sayesinde kanat altında hava yavaş hareket ederken üst kısmında daha hızlı hareket eder. Sonuç olarak bu hız farkı kanat etrafında basınç farkı yaratır ve uçakların uçmasını sağlar.

Uçakların uzaydaki temel problemi;

Uçakların uzayda uçamamasının hatta atmosferde belli irtifayı geçememesinin temel sebebi havanın yokluğudur. Nasa’ya göre yolcu uçakları 7.5 milden yukarıda uçamazlar. Bu irtifada hava yoğunluğu o kadar seyrektir ki uçakların yarattığı kaldırma kuvveti kendilerini taşımaya yetmez. Tabi uzayda hiçbir şekilde hava bulunmadığı için geleneksel yöntemlerle bir uçağın bulunması imkansız olur.

Atmosfer yoğunluğu irtifa ile azalır

Uçaklar ve jet motorları.

Uzaya giden yolda bir diğer engel ise jet motorunun çalışması için gereken havanın yokluğudur. Jetler itki üretebilmek için hava ve yakıt karışımını sıkıştırır ve yakarlar. Sıkışan hava yanan yakıtın etkisi ile genişler ve yüksek itki gücü üretir. Bu temel prensip otomobil motorlarında da işlese de jet motorları çok daha akıcı bir şekilde ve yüksek basınç ile çalışırlar. Sonuç olarak uzaya doğru yükselen bir uçak bir noktadan sonra yakacak hava bulamayacağı için itki üretemeyecek ve hızını koruyamayacaktır.

Jet motoru temel prensibi

Peki, gelecekte bizi neler bekliyor?

Saydığımız sebeplerden dolayı günümüz uçakları dünya atmosferinde sıkışıp kalsa da gelecek umutsuz değil. Gelecekte hibrit jet motorları ile atmosfer içerisinde jet, atmosfer dışında ise roket motorlarına geçiş yapılabileceği düşünülüyor. Henüz somut sonuçlar verilmese de İngiliz BAE firması skylon isimli uzay aracı ile umut vadediyor.

Skylon SSTO

Kaynaklar;

monroeaerospace

NASA

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı