Uranüs ve Neptün

URANÜS VE NEPTÜN’ÜN İÇ YAPISI

By Ebru Çelen
0 Yorum 193 Görüntüleme

Uranüs ve Neptün’ün içindeki garip, yabancı suyu araştırıyorlar. Araştırmacılar, Uranüs ve Neptün’ün garip, buzlu iç yapısındaki suyun yabancı bir versiyonunu araştırıyor.

Yeni bir çalışmada, bilim insanları teorik bir bilgisayar modeli geliştirerek buz devleri olan Uranüs ve Neptün’ün içine bakmak için bu bilgisayar modelini kullandılar. Ekip, bu araçla bu gezegenlerin içindeki olağandışı suyun termal ve elektriksel iletkenliğini inceledi. Araştırmacılar, bu fiziksel süreçleri ufacık-küçük atomik ölçekte simüle ederken, bu yeni modelin buzlu cisimlerin iç yapısını, manyetik alanlarını, nasıl evrimleştiklerini ve tam olarak kaç yaşında oldukları hakkında bilgi vereceğini umuyorlar.

Uranüs ve Neptün’ü bu modelle incelerken, Trieste, İtalya’daki Uluslararası İleri Araştırmalar Okulu (SISSA) ve Los Angeles’taki California Üniversitesi’nden gelen araştırmacılar, iki gezegenin büyük olasılıkla sudan oluştuğu tahmin ediliyor. SISSA’nın açıklamasına göre, Uranüs’ün donmuş bir çekirdeği bile olabilir.

Araştırmacılar aynı açıklamada, “Hidrojen, oksijen ve helyum evrendeki en yaygın elementlerdir. Suyun birçok gök cisimlerinde ana bileşenlerinden biri olduğu sonucuna varmak kolaydır” dedi.

Ekip, bu gezegenlerin iç kısımlarında bulunabilecek üç farklı su evresine baktı: buz, sıvı ve süper iyonize (süper iyonize su, aşırı yüksek sıcaklık ve basınçlarda bulunur.) Ancak, araştırmacıların açıklamasındaki gibi, yabancı bir gezegendeki (ve içindeki) su, Dünya’daki sudan çok farklıdır.

SISSA profesörleri ve çalışma ortak yazarları Federico Grasselli ve Stefano Baroni, “Bu tür egzotik fiziksel koşullarda, alıştığımız gibi buzu düşünemeyiz” dedi. “Su bile aslında farklıdır, daha yoğundur, birkaç molekül pozitif ve negatif iyonlara ayrışır, dolayısıyla bir elektrik yükü taşır. Süper iyonik su, sıvı ve katı fazlar arasında bir yerde bulunur.”

Peki bu buz devlerinin içindeki su hakkında ne buldular?

Araştırmacıların, açıklaması Uranüs’ün aslında donmuş bir çekirdeğe sahip olabileceğini varsayıyor. Açıklamaya göre, donmuş bir çekirdek çok az ısının gezegenin yüzeyine doğru hareket edeceği anlamına geldiği için bu da gezegenin neden çok parlak olmadığını açıklıyor.

Ayrıca bilim insanları Uranüs ve Neptün’deki süper iyonik suyun Dünya’daki sudan daha elektriksel olarak iletken olduğunu buldular ve süper iyonik suyun bu gaz devlerinin yoğun iç katmanlarının büyük bir bölümünü oluşturabileceğini düşünüyorlar. Çalışma sonuçları, iki gezegenin tam olarak nasıl oluştuğunu ve nasıl meydana geldiklerini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Araştırmacıların ifadesinde söylediği gibi, “termal ve elektriksel iletim bir gezegenin tarihini, nasıl ve ne zaman oluştuğunu, nasıl soğuduğunu belirler. Bu nedenle, onları geliştirdiğimiz gibi uygun araçlarla analiz etmek çok önemlidir.”

Yukarıya Bakmaya Devam…

Orijinal makale: https://www.nature.com/articles/s41467-020-17275-5

KAYNAKLAR:

https://www.livescience.com/uranus-neptune-alien-water-interior.html

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı