covid-19

Üreticiler, Covid-19 aşısının %90 etkili olduğunu söylüyor

By Hatice YILDIRIM
0 Yorum 249 Görüntüleme

Üreticilere göre, Pfizer/BioNTech adayının %90 etkili olduğunu gösteren büyük ölçekli çalışmalarda ilk ara sonuçların açıklanmasıyla birlikte covid-19 ‘a karşı bir aşı görülüyor.

Analizleri, çoğu uzmanın umduğundan çok daha iyi bir performans gösteriyor ve dünya çapında bir milyondan fazla insanı, hırpalanmış ekonomileri ve artan günlük yaşamı öldüren bir pandeminin potansiyel bir sonunu ortaya koyuyor.

Yıl sonundan önce bir aşı için umutlar, Ara bir analizden gelmelerine ve denemenin Aralık ayına kadar devam etmesine rağmen, sonuçların empatik doğası nedeniyle yükseldi. Ancak güvenlik verileri Kasım ayı sonuna kadar mevcut olacak ve düzenleyiciler bunu rekor hızda işlemeye çalışacaklar. Aşının üretimi zaten devam ediyor.

Haber, Donald Trump’ın ABD’deki yeniden seçim kampanyasına yardım etmek için çok geç geldi, ancak Başkan Yardımcısı Mike Pence, yönetiminin Warp hızı operasyon programının aşının gelişmesine yardımcı olduğunu iddia etmeye çalıştı. Pfizer öneriyi reddetti.

Covid aşı tracker: bir koronavirüs aşısı ne zaman hazır olacak?

Pfizer’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve aşı araştırma ve geliştirme Başkanı Kathrin Jansen bir röportajda” Warp hızının bir parçası olmadık ” dedi. “ABD hükumetinden ya da kimseden hiç para almadık.”

Aşının yaratıcısı olan küçük biyoteknoloji şirketi BioNTech, Alman Hükümeti ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan destek aldı. Şu ana kadar aşının etrafında güvenlik endişesi yok. Her iki şirket de ciddi bir yan etki olmadığını söylüyor. Korunanların yüksek yüzdesi, bulguları özellikle zorlayıcı kılar. Düzenleyiciler, sadece %50 etkinlik oranına sahip bir aşıyı onaylayacaklarını ve aşılananların yarısını koruyacaklarını söylediler. “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Pfizer Başkanı ve CEO’su Dr. Albert Bourla,” 3.aşama covid-19 aşı denememizden elde edilen ilk sonuç seti, aşımızın Covid-19’u önleme yeteneğinin ilk kanıtlarını sunuyor ” dedi.

“Aşı geliştirme programımızdaki bu kritik kilometre taşına, dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda, enfeksiyon oranlarının yeni rekorlar kırdığı, hastanelerin aşırı kapasiteye yaklaştığı ve ekonomilerin yeniden açılması için mücadele ettiği bir zamanda ulaşıyoruz.” Pfizer’in kıdemli aşı bilim adamlarından biri olan Bill Gruber, bir röportajda” neredeyse heyecanlıyım ” dedi. “Bu, halk sağlığı için ve şu anda içinde bulunduğumuz koşullardan hepimizi alma potansiyeli için harika bir gün.”

Diğer bilim adamları, erken sonuçlarda bariz heyecanlarıyla dikkatli olmaya çalıştılar ve tam verilerin henüz mevcut olmadığını ve denemenin devam ettiğini uyardılar.Reading Üniversitesi’nde hücresel Mikrobiyoloji profesörü olan Dr. Simon Clarke,

” Pfizer ve Biontech’ten herhangi bir veri yokluğunda, bu çok heyecan verici iddiaları yüz değerinde almalıyız ” dedi. “Büyük bir ilaç şirketinin bu kadar hevesle beklenen haberleri yanlış alması pek olası görünmüyor.”

Kurtarma Covid uyuşturucu denemesini yürüten Oxford Üniversitesi‘nden Profesör Peter Horby, bunun önemli bir an gibi göründüğünü söyledi. “Bu haber beni kulaktan kulağa güldürdü” dedi. “Bu aşı üzerinde bu kadar olumlu sonuçlar görmek bir rahatlama ve genel olarak Covid-19 aşıları için iyi bir işaret. Tabii ki daha fazla ayrıntı görmeli ve nihai sonuçları beklemeliyiz ve aşılar gerçek bir fark yaratmaya başlamadan önce gitmek için uzun, uzun bir yol var, ama bu bana bir dönüm noktası gibi geliyor.” Şirket, gerekli güvenlik verilerinin toplanmasının Kasım ayının üçüncü haftasına kadar süreceğini söyledi. Tam denemeden elde edilen veriler Aralık ayında incelenecek.

Düzenleyiciler zaten sonuçlara bakıyor ve onay sürecini mümkün olduğunca çabuk, güvenlikle orantılı olarak geçmeleri bekleniyor. Hızlı lisanslama, ilk dozların yıl sonuna kadar mevcut olduğu anlamına gelebilir.

Siyah ve azınlık etnik nüfuslarının Covid’e karşı özellikle savunmasız olduğuna dair endişeler var. Şirket, küresel katılımcıların yaklaşık %42’sinin ve denemelerdeki ABD katılımcılarının %30’unun ırksal ve etnik olarak farklı geçmişlere sahip olduğunu ve herkes kadar iyi korunmuş gibi göründüğünü söylüyor.

Ancak cevaplanmamış önemli bir soru, aşının ne kadar süreceğidir. Virüsün herhangi bir kısmından ziyade genetik kodu kullanan Pfizer/BioNTech mRNA aşısı, ırk liderlerinden biri olmuştur. Ara sonuçlar, bu ay veya Aralık ayı başlarında, farklı bir teknolojiye dayanan Oxford Üniversitesi/AstraZeneca aşısı denemelerinden de bekleniyor.

Faz 3 denemeleri 43.000’den fazla kişiyi içeriyordu ve aşının işe yarayıp yaramadığını belirlemek için tasarlandı. Gönüllülere, yaklaşık üç hafta arayla iki atışta uygulanan Covid aşısı veya menenjit aşısı gibi plasebo alternatifi verilir ve ne onlar ne de doktorları hangisinin olduğunu bilmezler.

Aşı, bağışıklık sistemi tarafından tanınan virüs parçalarını üretmek için hücreleri kullanmak için genetik mühendisliği kullanır

1.Aşı aşısı, virüsün yüzeyinde reseptörün nasıl oluşturulacağına dair talimatlar içeren belirli bir haberci RNA gerilmesi taşır

2.Teorik olarak, eğer bu sentetik mRNA bir kişiye enjekte edilirse, hücrelerine girmeli ve onları virüsün reseptör yüzeyine benzeyen proteinler oluşturmak için programlamalıdır

3.Bu yüzen reseptörler daha sonra hastalığa neden olmadan bağışıklık sistemini tetikleyecektir

Aşılanmış bir kişi hastalığın kendisi ile temas ederse, bağışıklık sistemi onunla savaşabilir

Ara analiz, Covid-19 ile enfekte olanların kaç tanesinin yeni aşıya sahip olduğunu ve kaç tanesinin plaseboya sahip olduğunu inceler. Şimdiye kadar, 94 kişi Covid-19 ile enfekte oldu . Bu, başlangıçta planlanandan üç kat daha fazla, ancak analiz %90’ının aşıyı almadığını gösterdiğinden, sekiz kişiden fazla olmadığını ima ediyor

Etkinlik oranını doğrulamak için Pfizer, aşılanmış ve aşılanmamış gruplardaki katılımcılar arasında 164 Covid-19 vakası bulunana kadar denemeye devam edeceğini söyledi. Gruber, ABD enfeksiyon oranlarındaki son artış göz önüne alındığında, bu sayıya Aralık ayı başlarında ulaşılabileceğini söyledi. Bu veriler henüz bir tıp dergisinde hakemli olarak gözden geçirilmemiştir veya yayınlanmamıştır. Pfizer, tüm duruşmadan sonuç aldıktan sonra bunu yapacağını söyledi

Zamandan tasarruf etmek için, şirketler işe yarayıp yaramayacağını bilmeden önce aşı üretmeye başladılar. Şimdi, bu yıl 25 milyon insanı korumak için 50 milyona kadar doz veya yeterli aşı ve 2021’de 1.3 milyar doza kadar doz üretmeyi bekliyorlar.

ABD ve İngiltere bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladı, ancak sabır çağrısında bulundu. ABD Başkanı Joe Biden, “bu atılımı üretmeye yardımcı olan ve bize umut için çok fazla neden veren parlak kadınları ve erkekleri tebrik ediyorum” dedi.

“Covid-19’a karşı savaşın sona ermesinin hala aylar olduğunu anlamak da önemlidir .Bir maske virüse karşı aşıdan daha güçlü bir silah olmaya devam ediyor.Bugünün haberleri bu acil gerçeği değiştirmiyor.”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sözcüsü şunları söyledi: “sonuçlar umut verici ve bir atılım konusunda iyimser olsak da, hiçbir garanti olmadığını hatırlamalıyız.”

Birçok ülkede zaten Pfizer/BioNTech aşısı için emir var. İngiltere 30 milyon doz satın aldı – 15 milyon insan için yeterli, çünkü iki doz gerekli. AB, dağıtacağı 200m dozunu güvence altına aldı. Şirketler, bu yıldan itibaren 100 milyon aşı dozu sağlamak için ABD Hükümeti ile 1.95 milyar dolarlık (1.5 milyar sterlin) bir sözleşmeye sahipler.

Bununla birlikte, düşük gelirli ülkeler, aşının aşırı soğuk zincire ihtiyacı olduğu için sorunlarla karşı karşıya kalabilirler; -80C’DE saklanmalıdır. BioNTech CEO’su Uğur Şahin, şirketinin aşının normal bir buzdolabı sıcaklığında 4C’DE beş güne kadar hayatta kalabileceğini araştırdığını söyledi.

Almanya’da hükümet, aşıların ilk aşaması için ultra düşük sıcaklıklı dondurucularla donatılmış aşılama merkezleri kurmayı planlıyor.

2008 yılında kurulan ve Mainz merkezli BioNTech, yaklaşık 500 bilim adamı istihdam etmektedir. Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin yanı sıra Avusturyalı onkolog Christopher Huber tarafından kurulan şirket, başlangıçta kanser için yeni tip immünoterapi geliştirmek için yola çıktı, ancak kapasitelerini bir Covid-19 aşısı için yarışa yoğunlaştırdı.

İlkbaharda ilk kapanmadan önce bile, şirket bir aşı için 20 aday geliştirdi ve daha sonra beşini test etti, bunlardan ikisi özellikle güçlü bağışıklık reaksiyonları gösterdi.

KAYNAK

https://www.theguardian.com/world/2020/nov/09/covid-19-vaccine-candidate-effective-pfizer-biontech

https://www.cnbc.com/amp/2020/11/09/covid-vaccine-pfizer-drug-is-more-than-90percent-effective-in-preventing-infection.html?__twitter_impression=true

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı