Uzaydaki Uyku Süresi, Verimlilik ve Yapı Değişikliği

By Ebru Çelen
0 Yorum 404 Görüntüleme

Uzayda Uyku

Uzayda iyi bir gece uykusu almak zordur.Uzayda uyumak Dünyadaki uyku ile aynı değildir. Mir uzay istasyonunda görev yapan astronotların bir değerlendirmesi; daha kısa uyku süreleri, daha fazla uyanıklık ve mikro yerçekimindeyken uyku döngülerinin yapısında değişiklikler yaşadıklarını buldu.

Harvard College, Harvard Tıp Fakültesi ve NASA Ames araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar. Uzay istasyonunda görev yapmak için uzay uçuşu öncesi, sırasında ve sonrasında dört kozmonot ve bir astronotun uyku düzenlerini incelediler. Ön sonuçlar, Dünya’da 6.7 saat ile karşılaştırıldığında, uzayda ortalama 5.7 saat uyuduklarını göstermektedir. Ayrıca yatakta uyanık kalmak için önemli ölçüde daha fazla zaman harcadılar ve bu da uyku verimliliğinde %17.7’lik bir azalmaya yol açtı.

Uzayda REM dışı ve REM uykusundaki süreleri sırasıyla% 14.1 ve  % 25.8 azaldı. Astronotların uzayda ilk REM uykusu bölümlerine Dünya’dakinden yaklaşık 1,5 kat daha uzun bir süre uyuduktan sonra ulaşmaları da ortalama 90 dakika sürdü. Buna karşılık, çoğu uyku önlemi, yatakta geçirilen sürenin azalması ve yattıktan sonra uykuya dalmak için geçen sürenin artması dışında, uçuş aşamasında stabildi.

Uyku Verimliliğine Etkisi

Harvard Koleji’nde bir lisans araştırmacısı olan baş yazar Oliver Piltch, “Uyku mimarisinde temel çizgiye kıyasla belirgin değişiklikler oldu ve bunların bazıları görev süresince gelişti” dedi. “Bulgularımız uyku sürekliliği konusuna odaklanan önceki çalışmalarla tutarlıydı. Yatakta benzer zamanlara rağmen uzay yolculuğu sırasında uyku verimliliğinde önemli düşüşler bulduk.”

Piltch, bilim insanlarının astronotları Mars veya Ay gezisi gibi uzun süreli uçuşlarda başarı için daha iyi donatmak için uykunun uzay uçuşundan nasıl etkilendiğini anlamaları gerektiğini söyledi. Araştırmanın aynı zamanda Dünya’daki uyku için de etkileri olduğunu belirtti.

Uzayda uyku nasıl ?

“Uzay uçuşunun aşırı çevresel koşullarının neden olduğu önemli uyku değişiklikleri, Dünya’nın daha ılımlı koşullarının neden olduğu, potansiyel olarak daha az fark edilebilir olsa da, benzer değişiklikleri ortaya çıkarabilir ve ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir” dedi. “Sonuçlarımız, uyku mimarisinin farklı ortamlara uyum sağlayabildiğini gösteren diğer çalışmaları destekliyor. Ayrıca, deneklerimizin yüksek basınçlı bir ortamda gece gündüz çalışırken karşılaştıkları uyku eksiklikleri, her yerde insanlar için stres ve vardiya çalışma programlarının ne kadar tehlikeli olduğuna kanıt sağlıyor.”

 Araştırmanın istatistiksel analizleri NASA Yorgunluğa Karşı Önlemler Laboratuvarı direktörü Erin Flynn-Evans tarafından yönlendirildi. Deney, Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde Uyku ve Biliş Laboratuvarı yöneticisi ve Harvard Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü olan Dr. Robert Stickgold ile psikiyatri fahri profesörü Dr. J. Allan Hobson tarafından tasarlandı ve yönetildi.

KAYNAK:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200826110331.htm

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı