Volkswagen

Volkswagen Türkiye’den Vazgeçti

By Batuhan Alp Akdağ
0 Yorum 88 Görüntüleme

Volkswagen Türkiye’ye yatırımı iptal etti. Alman Automobilwoche’nin son dakika haberine göre Volkswagen, Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçti. Bu fabrikada üretilmesi planlanan yeni nesil Passat ve Suberb modelleri Slovakya’daki mevcut fabrikada üretime geçecek.

Alman Volkswagen Türkiye’de 1.4 milyar dolarlık yatırımla yeni otomobil fabrikası kurup kurmama konusundaki kararını 1 yıl içinde 4 kez değiştirmişti. Alman otomotiv devi, pandemi süreci sonrası otomotiv sektöründeki ciddi daralma nedeniyle bu yatırımından vazgeçti. Bu daralmaya ülkemizdeki ÖTV ve KDV gibi vergilendirme sistemlerinin etkisi olduğuna da dikkat çekildi.

Volkswagen Suriye’yi Öne Sürmüştü

Geçtiğimiz yıl VW’nin CEO’su Herbert Diess ve şirket yetkilileri Türkiye’nin Suriye’te yaptığı operasyonu ertelemeye gerekçesi olarak göstermişti. Alman otomotiv şirketi ekim ayında Suriye’deki Barış Pınarı Harekâtı’nı sebep göstererek Türkiye’deki otomobil fabrikası yatırım planını ertelediğini açıklamıştı. Kasım sonunda VW CEO’su Herbert Diess, Manisa’ya fabrika açma planları konusunda, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekâtı’nı öne sürerek, “İnsanlar öldürüldüğü sürece, hiçbir savaş meydanının yanına temel atmayacağız” açıklamasını yapmış ve kararın bir kez daha ertelendiğini dile getirmişti. (2015 yılında yalan söyledikleri için tüm Dünya’ya rezil oldukları emisyon testleri aklıma geldi nedense) Volkswagen, aralık ayında yaptığı üçüncü açıklamada ise fabrika yatırım kararını şubat ayında vereceğini açıklamıştı. Şubat ayında ise dördüncü “Hala zamanımız var ve bu kararı kesinlikle yıl ortasına kadar verebiliriz” açıklamasında bulunmuştu.

943 Milyon TL Uçtu Gitti

Manisa’ya yapılacak muhtemel yatırımın 1.4 milyar dolar seviyelerinde olduğu ve kapasitenin 300 bini bulacağı açıklanmıştı. Volkswagen, 2 Ekim’de Manisa’da ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’ unvanlı şirket kurmuş, şirketin Ticaret Siciline kaydı, kurulacak fabrikayla ilgili ilk adım olarak düşünülmüştü. Şirket sermayesi 943 milyon 500 bin TL idi. Manisa’da kurulması düşünülen fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık dört bin kişiyi istihdam etmesi öngörülüyordu. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın en geç 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu. NELER OLMUŞTU? Alman dev 2015 yılında yaşadığı emisyon testi skandalından sonra 2025 yılında “1 milyon adet elektrikli otomobil satmış olacağız” hedefini bu yıl 2 sene erkene çekti. Böylece 2023’te 1 milyon, 2025’te ise 1.5 milyon olan hedefleri, üretim kapasitelerini uzmanlara sorgulatmaya başladı. Grup 2018 yılının ortalarından itibaren Skoda ve Seat markalarının bazı modellerinin talebine, üretim anlamında yetişemediği için yeni bir tesis yeri arayışına girdiğini açıklamıştı.

Doğu Avrupa’da olması planlanan bu tesis için Türkiye’nin de aralarında olduğu Sırbistan, Romanya, Bulgaristan konuşulmaya başladı. Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin de otomobil üretimi için tercih ettiği Türkiye alternatifler arasında en iyi ülkeydi. Lojistik altyapı, üç tarafının denizlerle çevrili olması, Orta Doğu ve Batı Asya ile Avrupa’nın arasında bir köprü olması ülkenin güçlü tarafları oldu. Bunun yanında Euro bazında düşünülürse yatırım için en uygun fiyatlı ülkelerden biriydi. Ancak 2018 yılının ortasından itibaren ülkemizde başlayan ekonomik kriz, güney doğu sınırında bulunan Suriye sorunları, Irak problemleri ve ülke içindeki siyasi konular Türkiye’nin yerine diğer ülkelere yönelmeye sebep olacak unsurlar arasında oldu.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/otomotiv/dev-yatirim-kacti-5904797/

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı