Yatırım Kararlarını Etkileyecek Yorumlar

By YAŞAR SAFA CİHAN
0 Yorum 327 Görüntüleme

Yatırım kararları büyük risk barındırır, ancak doğru adımlar sayesinde büyük kazançlar sağlarlar. Bu risk ölçümünün doğru yapılması için piyasada yorumlar takip edilmelidir. Şimdi bir kaç önemli yorum ve analizi inceleyelim;

Ziraat Yatırım – Dolar Kuru Yorumu

Ziraat yatırıma göre uluslararası piyasalarda düşük risk isteği sürüyor. 1 sonra yapılması planlanan ABD seçimlerinin öncesinde değişiklik artarak devam ediyor. Bu süreçte virüs vaka sayılarında ki yükselişle beraber Avrupa’da ciddi bir şekilde kısıtlama olması bekleniyor.

Öbür yandan, dün yapılan ECB ( Avrupa Merkez Bankası , Europan Central Bank ) toplantısında , Başkan Lagarde bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Avrupa’da mevcut ekonominin beklenenden daha hızlı bir şekilde düzen kaybettiğini belirtti. Bununla beraber EUROSD parite seviyesi 1.17 seviyesinin altında seyretmeye devam etmektedir.

Düşük risk isteği ve risk primlerindeki artıştan dolayı Dolar/TL’de yükseliş eğilimi aynı düzende devam etti. TCMB’nin bu sabah itibarı ile para politikasında düzenleme adımlarının sürekli olduğunu söylemesi ile kurda düşük seviyede geri doğru hareket görülüyor. Ancak yüksek risk primimiz ve uluslararası boyutta risk isteğindeki belirlenen zayıflığın kurda düşüşlere sınırlandırma getirdiği düşünülebilir.

Dolar

Teknik düzeylere bakıldığında 8.25 desteği önemli olduğu gözleniyor. Bu düzeyin altında dalgalanma olarak gözlemlenmedikçe 8.39 düzeyinde kalabilir. Veri akışında bugün, ABD kişisel gelirler ve harcamalar, Euro bölgesinde ise ülke bazında öncü olan üçüncü zaman büyüme istatislikleri verileri öne çıkıyor.

Yatırım Finansman Menkul Değerler

Dolar/ TL 12 gündür işlem gördüğü sürece 8.26- 8.33 düzeyinde seyretmeye devam ediyor. Saatlik istatikliklerde görülen 3’lü tepe oluşumunun ardından kurda düzenleme olduğu görünebiliyor. Bu düzeyin altında kalınması sonucunda ise durum 8.27’ye düşüş seviyesinde devam edebilir. Mevcut durumdaki artışların devamı süresince ise 8,36-8,38 seviyesi daha sonraki hedef olarak düşünebilir.

Tacirler Yatırım Dolar-TL paritesi

Avrupa Merkez Bankası dün yapmış olduğu toplantı sonucunda piyasa akış beklentilerine eşit olarak para politikasında ve pandemi acil alım programında herhangi bir değişiklik olmazken aralık ayına doğru teşvik planlaması hakkında bilgi verdi.

Verilen ek bilgilerle birlikte euro kötü bir şekilde değer düşerken, dolar endexsi eurodaki düşüşle beraber yukarı doğru hareketlerinde hızlanma gözlendi.

ECB toplantısından sonra düşüş yaşayan euro ile beraber artışını hızlandıran dolar endexsi gelişme olan diğer ülke para birimlerini olumsuz yönde etkilerken, Türk Lirasının gelişen ülke kurları ile beraber olumsuz olarak ayrılmaya devam ettiği görüldü.

Türk Lirasındaki satış kapsamındaki seyir seviyesi sürerken, USDTRY paritesi çarşamba günü itibarı ile 8.30 düzeyi üzerinde artışının ardından 8.25-8.30 seviyesinde seyretmeye devam etti.

USDTRY paritesi bu sabah 8.31 düzeyinde işlem gördü. Bugün ise Asya Seansında dünkü kazançlarının çok küçük bir geri veren dolar seviyesi ise 93.80 düzeyinden işlem gördü.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde bu sabah dolaylarında alıcılı bir durum hakimken Türk lirasının dolar karşısında en zayıf performans göstererek gelişen ülke para birimi olarak biliniyor.

Teknik görünüme baktığımızda ise kısa dönemli USDTRY paritesindeki kısa dönemli artış seviyesinin korunma olduğunu gösterirken, kurun gün içinde 8.20 düzeyinin üzerinde tutunma çabaları içerisinde olabileceği düşünceside vardır.

Anadolu Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararından önce geçen haftalarda 7.78’i deneyen kurda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasadan beklentilerinin tersine politika faizlerinde değişik uygulama olmaması yoluyla başlamakta olan artış vaka sayıları ve jeopolitik risklerinde vermiş olduğu sıkıntıyla beraber devam ediyor.

Çarşamba günü olan Enflasyon Raporu sunumunda da enflasyondan beklenen artışlar karşısında piyasanın ikna olmamasıyla kurda yükseliş devam etti.

Bu sabah itibarıyla 8.33 seyrinde görülürken, an itibarıyla işlemler 8.30 seviyesinin üzerinde devam etmektedir. 8.10’un üzerindeki teknik görünüm olumsuz bir şekilde değerlendirilmeye devam ederken 8.30 seviyesinin üzerinde durmaya 8.40-8.50 seviyeleri ile takip edebilir.

KAYNAKÇA

https://kanalfinans.com/raporlar/forex/dolar-kuru-usdtry-yorumlari-ve-analizleri

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı