YILDIZLI GECE

By Semanur Uzun
0 Yorum 267 Görüntüleme

Yıldızlı Gece resmi (The Starry Night) belki de gelmiş geçmiş en bilindik sanat eserlerinden biri. Hollandalı post-izlenimci ressam Vincent Van Gogh tarafından hayatının son demlerinde çizilmiş olan bu resim sanat tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu resmin neden bu kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu anlamak için onun nasıl bir bağlam içinde yapıldığını, resmin içeriğini ve sonraki asırlarda sanatçılar üzerinde bıraktığı etkiyi incelemek gerekir.

GİZEM DOLU ESER

Van Gogh Yıldızlı Geceyi, çeşitli zihinsel rahatsızlıkları nedeni ile tedavi gördüğü akıl hastahanesinde çizdi. Van Gogh’un bu eseri kaldığı akıl hastanesindeki odasından görülen Saint-Remy-de-Provence şehrinin düşsel bir yorumu olarak tanımlanır. Uzun araştırmalar sonunda, tablonun 25 Mayıs 1889, saat 04:40’taki gökyüzünü gösterdiği tespit edilmiştir. Ay’ın henüz ilk hilal biçiminde olması ve Venüs gezegeninin ufukta görüntülenmiş olmasından yola çıkılarak tablodaki yıldız ve gezegenlerin gün doğarken resmedildiği anlaşılmıştır. Ayrıca bunda ressamın yine o tarihte yazdığı bir mektup da önemli veriler içermektedir.Van Gogh, kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı mektupta bu resimle alakalı şöyle diyor:“Demir parmaklıklı penceremde adeta bir buğday tarlası görüyorum. Sabahları ise gün doğumunu tüm ihtişamıyla izliyorum.”

HAYAL GÜCÜ

Bu ölümsüz eserin dengeli kompozisyonunda gökyüzünün girdaba kapılmış hali, kendine has bir biçime sahip yıldızlar, geceyi aydınlatan ay, huzur içinde uykuya dalmış bir köy ve upuzun bir servi ağacı göze çarpıyor. Manzara, Van Gogh’un akıl hastanesindeki odasından görülen gerçek bir görüntü olsa da sanatçı resim yaparken gerçeğe pek sadık kalmamış durumda.

Resimde görülen köy ve kilise kulesi ise tamamen sanatçının hayal gücüyle yaratılmış unsurlar. Yani onun odasından bakıldığında böyle bir köy ve kilise görülmemekteydi. Sanatçının bu unsurları memleketi Hollanda’nın mimarisinden esinlenerek çizdiği düşünülüyor sanat tarihçileri tarafında. Ayrıca ressamın akıl hastanesinin penceresinde yer alan demir parmaklıkların da resimde yer almadığını görüyoruz. Buradan da onun özgürlüğe duyduğu hasreti betimlediğini anlayabiliriz.

BEĞENMEDİĞİ ESERİ

Aklı hastanesinde yaptığı resimlerle alakalı olarak kardeşi Theo’ya yazdığı mektupta Vincent Van Gogh, şöyle diyor:“Burada yaptığım resimler içinde buğday tarlası, dağ ve meyve bahçesi olan resimler içime sindi. Diğer resimler bana hiçbir şey ifade etmiyor.” diyordu.

ÖLÜM RESMİ

Resimde yer alan selvi ağacı genelde mezarlıklarda bulunur ve ölümü çağrıştıran bir havası vardır. Van Gogh şu sözleri bu bağlantıyı destekler nitelikte:“Yıldızlara bakmak beni daima hayal dünyasına daldırır. Kendime sorarım, Fransa haritasındaki noktalar arasında seyahat edip belli bir noktaya ulaşıyoruz da neden gökyüzündeki bu parlak noktalara ulaşamıyoruz? Nasıl trene atlayıp Tarascon’a ya da Rouen’e gidiyorsak yıldızlara ulaşmak için de ölebiliriz.”

ESERİ SATAMADI

Van Gogh hayattayken değeri anlaşılamayan sanatçılardan biri. Zira onun hayattayken sadece iki eser sattığı biliniyor. Hatta ikinci eserin satılıp satılmadığı da o kadar net değil. Ölmeden iki yıl önce yaptığı The Red Vineyard adlı resmini 1888 yılında Belçikalı sanat koleksiyoneri Anna Boch 400 franka satın aldı. Bugün bu eser Moskova’daki Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi’nde bulunuyor. Ayrıca sanat tarihçisi Marc Edo Tralbaut, Van Gogh’un kardeşiyle olan mektuplaşmalarından anladığı kadarıyla onun hayattayken kendi portrelerinden birini Londralı bir galericiye sattığını ileri sürüyor. Yani anlayacağınız bugün dünyanın en bilindik sanat eserlerinden biri olan Yıldızlı Gece’nin değeri o dönemde anlaşılamamış.

ESER NEW YORK’TA

ABD’li zengin bir kumaş tüccarının kızı olan Lillie Bliss 20. yüzyılın başlarında yapılan eserlere oldukça meraklı bir sanatsever ve koleksiyoner. Manhattan’da bulunan Museum of Modern Art’ın Abby Alrich Rockefeller ile birlikte kurulmasında büyük rol oynayan Bliss 1931 yılında ölünce şahsi resim koleksiyonu bu müzenin himayesine geçti. Museum of Modern Art ise Yıldızlı Gece’yi satın alabilmek için Bliss’in koleksiyonundan üç resmi satmak durumunda kaldı. Yıldızlı Gece, Bliss’in değerli resim koleksiyonundaki bazı resimler satılarak elde edildi.

TABLO ÖLÇÜSÜ

Sanatçı: Vincent van Gogh Ölçüler: 74 cm x 92 cm

Sergilendiği yer: Museum Of Modern ArtOluşturulma dönemi: Haziran 1889

Konu: Saint-Rémy-de-ProvenceTür: Peyzaj

Dönemler: Ard-İzlenimcilik, Modern Sanat

KAYAK


yıldızlı gece yapılış tarihi – Google’da Ara
www.google.com
vincent van gogh – Google Arama
www.google.com

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı