Yurt Dışı Seyahati İçin Altın Tavsiyeler

By admin
0 Yorum 419 Görüntüleme

Yurt dışı seyahati hayallerimizi bu günlerde Covid-19 salgınından dolayı ertelemek zorundayız. Elbet bu kara günlerde bir gün geçecek ve elimizi kolumuzu sallayarak sokakları arşınlayacağız. Bu yazının temel prensibi kendi tecrübelerimden de yola çıkarak sizlere bir yol gösterici olmasıdır. Peki yurt dışına çıkarken nelere dikkat edeceğiz ?

1)Kendinize Güvenin

Tek başınıza, arkadaşınızla veya ailenizle çıkacağınız bu yolda en önemlisi kişisel güvendir. Hayatta her yolda olduğu gibi bu yolda da kendinize güvenin ve asla pes etmeyin. Yurt dışına çıkarken aklınıza ilk gelen şey ya da korktuğumuz en büyük faktör “yabancı dil“. Ancak bu en son korkacağımız nokta olmalı. Çünkü gittiğiniz zaman gözlemleyeceğiniz ilk şey yerel halkında ana dili dışındaki dillere çok fazla hakim olmadığıdır. Bu nedenle “nasıl yaparım ben bu yolculuğu” gibi derin düşüncelerle kafanızı bulanıklaştırmayın. Burada tavsiyem en gerekli olan birkaç kelime ezberlemeniz sizin için kurtarıcı rol üstlenecektir. Özellikle bu teknoloji çağında iletişim kuramamak pek mümkün değil.

Kendine Güvendiğinde Nasıl Yaşayacağını Bileceksin.

2)Döviz İşlemlerinizi Türkiye’de Halletmeye Bakın

 Yurt dışına çıkarken kesinlikle yanınıza TL değil dolar veya euro almanızı öneririm. Çünkü gideceğiniz ülkenin genellikle başkentleri ve büyük şehirleri haricinde TL bozdurmanız biraz zor olacaktır. Ama dünya genelinde dolar ve euro daha kolay değiştirilebilen bir para birimidir.Yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin kuruna bakmayıihmal etmeyin ve değişim yaparken bazı ülkelerde pazarlık yapmalısınız. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde yaygın görülen seyyar dövizcilerde paranızı bozdurmayın  çünkü paranın sahte olma olasılığı artar. Gittiğiniz gün ve saatten dolayı paranızı bozduramıyor olmaktan korkmayın Türkiye de kullandığınız kartlardan oranın ATM ‘leri üzerinden yerel parayı o anki kur ve bankanızın kesintisi dahilinde çekebilirsiniz. (Ek bilgi olarak yanınıza fazla nakit bulundurmayın çoğu ülke 10.000 Euro üstü para geçişine izin vermiyor.)

Döviz

3) Pasaport & Vizelerinize Tarihlerine Dikkat Edin

Vize sürecinde gittiğiniz tarihlere ve bu tarihler arasında resmi tatil olmamasını dikkate alın acil bir durum da bunlara ihtiyacınız olabilir. Pasaport bitiş tarihinizin bu tatillere denk gelmemesine, pasaportunuzun minimum 6 ay geçerliliğinin kalmasış olmasına, ayrıca en az iki adet boş sayfası olduğundan da emin olun yoksa sınırdan geri çevirilebilirsiniz. Giderken ülkemizin konsolosluğunun iletişim adreslerini ve hangi şehirde bulunduğunun notunu almayı da unutmayın. En önemlisi kredi kartınızda anlık geri dönüş bileti alabilmeniz için bir bakiye bırakın ve kredi kartınızı yurt dışına açtırmayı unutmayın.

Harita-Pasaport

4) Uçak Bagaj Hakkı & Bagajda Yasaklı Eşyalara Göz Atın

Çoğu ülkeler için uçakta kabul edilmeyen eşyalar aynı olsa dahi siz bunlara tekrar bakın. El bagajı, kabin ve CHECK-IN bagajınızı buna göre ayarlayın. Kilogram olarak uçuş firmanızın internet sitesini detaylı olarak inceleyin lakin genel uçuş firmalarının bagaj hakkı el çantası için 3kg, kabin bagajı için 8kg ve CHECK-IN bagajı için 20kg ile sınırlıdır. Bu sınırlar bilet türünüze göre değişim göstermektedir. Belirttiğimiz bagaj hakları ekonomik uçuşlar için geçerlidir.

Bavul

5)İlaçlarınızı & Anlık Gelişebilecek Rahatsızlıklarınıza Karşı Önlem Alın

Sağlık en önemli gereksinimdir .B nedenle bana göre en önemlisi yanınıza ani gelişecek hastalıklardan dolayı ilaçlarınızı yanınıza almanız. Yurt dışınca ilaç bulmak zor olduğundan değil ama Türkiye ye göre çok pahalı olduğundan size ekonomik sıkıntı yaratabilir. Benim tavsiyem grip vb. hastalıklarınız için gerekli ilaçlarınızı prospektüsü ile birlikte yanınıza alın (Girişte prospektüsü olmayan ilaçlar için problemle karşılaşabilirsiniz.) bir örnekle açıklarsam Türkiye’de emsalleri 5 TL olan bir ilaca yurt dışında 20 dolar gibi bir ücret ödemiştim.

Hadi İlaç Alalım

6)Bir Gezi Rehberi Oluşturun

Gideceğiniz yerlerin turistik yerleri hakkında araştırmanızı daha geniş yapın. Nasıl gidilir nereden gitmek veya ilk olarak nereden başlamalıyım gibi soru işaretlerini gitmeden kafanızda kurmanız önemli bir rol oynayacaktır, geri döndüğünüzde ben buraya neden gitmedim diyerek hayal kırıklıklarına uğramayın.

7) Kalacağınız Yerler & Uygulamalar

Kalacağınız yerleri önceden belirleyin ve bunların adreslerini kaydedin tavsiyem tek bir otel olarak değil ani oluşabilecek karalardan dolayı 2. ve 3. otel ve hostel adreslerini de ekleyin . Bunun için Booking, Airbnb, Couchrail gibi uygulamaları telefonunuzda bulundurmanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte gideceğniz ülkenin çevrimdışı haritalarını mapsme veya harita uygulamanıza indirip buralara gideceğiniz adreslerinizi işaretlemeniz gezinizi oldukça kolaylaştıracaktır (Yurt dışında internetin olmasa dahi bu uygulamalar GPS yardımıyla size her zaman eşlik edeceklerdir. )

Hostel

8) Kıyafet Seçimi & Hava Durumu Uyumuna Dikkat Edin

Kıyafet seçiminde dikkat etmeniz gereken hem hava koşullarına uygun olan hemde minimum düzeyde yer kaplayacak kıyafetler bulundurmanızdır .Geziniz bavulunuzu gezdirmekle geçmesin ve en ön önemlisi anormal hava durumları için yanınızda şemsiye veya yağmurluk bulundurun. Bu önlem hem kış hem de yaz hava koşulları için hayat kurtarıcı olabilir ve yanınızdan gezi sırasında ayırmamanızı tavsiye ederim. Yağmur yağmaya başladığı anda giyinin ki Azerbaycan gezimde olduğu gibi ahmak ıslatana denk gelip sırılsıklam olmayın.

Kıyafet

 9) Prizlere Dikkat Edin

Ülkemizde TYPE F ve TYPE C tipi prizler kullanılıyor Avrupa ülkelerinde yaygın olarak bu prizler kullanılıyor olsada gideceğimiz ülkelerde bu durum değişkenlik gösterebilir. Yanınıza gideceğiniz ülkenin kullandığı TYPE dönüştürücü veya adaptörünü almayı unutmayın.

Priz Tipleri

Kaynakça

Pegasus Airlanes, Türk Hava Yolları

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha Fazlası

Çerez Kullanımı